olen raitistunut ja kaipaisin tukea rakkailta sukulaisilta, mutta he käyttäytyvät minua kohtaan ilkeästi ja välinpitämättömästi. pelkään että ratkean, kun en saa heiltä tukea ja välittämistä.
Vastaukset 4
- Toinenvanhajuoppo
"pelkään että ratkean, kun en saa heiltä tukea ja välittämistä."
Siinäpä sen sanoit. Sukulaisesi ovat pettyneet sinuun, eivät ymmärrä, että olet sairas, ajattelevat, että olet paha ja sinua pitää rangaista. Ihan tuttua monien minunkin sukulaisten ja vanhojen ystävien taholta. Ei onneksi kaikkien.
Todellisuudessa olet rangaistuksesi jo saanut, niinkuin jokainen alkoholismiin sairastunut.
Sinä elät tätä päivää, jona olet raittiina. Päivä kerrallaan.
Jos sukulaisesi haluavat elää menneisyydessä, et voi sille mitään. Parasta jättää ilkeilijät rauhaan. He eivät tajua mitä tekevät, ennenkuin itse sairastuvat.
Ympäröi itsesi ihmisillä, jotka kykenevät elämään tätä päivää. He eivät ehkä ole sukulaisiasi, mutta ihan varmasti heitä pikkuhiljaa löytyy. Itse olen huomannut, että on parasta olla mahdollisimman välinpitämätön toisia ihmisiä kohtaan siinä mielessä, hyväksyvätkö he minut vai eivät. Koska kaikki eivät pidä tai hyväksy, vaikka olisin ollut 10 vuotta raittiina, tai vaikken olisi koskaan juonutkaan. On raskasta miettiä kokoajan toisten hyväksyntää ja on raskasta olla ilkeilijöitten kanssa tekemisissä. Sinä voit päättää, juotko tänään, mutta et voi päättää ilkeilläänkö sinulle tänään. Juopot päättävät juopottelusta, ilkeilijät päättävät ilkeilystä.
Alkoholistille on tarpeeksi pysyä raittiina ja kyllä niitä ihmissuhteita pikkuhiljaa kehittyy, vaikka toisten raitistuneitten kanssa, jos ei muuta. Jo rikkoutuneitten ihmissuhteiden elpymisessä voi kestää kauan, jos sitä ollenkaan tapahtuu ja kun sinä olet parannuksen tehnyt, niin silloin pallo on ilkeilijällä, että haluaako hän tehdä parannuksen ilkeilystään. Usein suositellaan juova alkoholisti jättämään yksin, että sitten hän tajuaa. Minusta se pätee kyllä raitistuneen menneisyydessä eläviin läheisiinkin. Voit raittiina pysymisen lisäksi pyytää menneitä anteeksi, mutta se riittää kun teet sen kerran. Sen jälkeen se on toisella osapuolella pallo, että antaako anteeksi ja milloin.- vikatoisaalla
"Todellisuudessa olet rangaistuksesi jo saanut, niinkuin jokainen alkoholismiin sairastunut."
Heh, läheisten onkin paras olla joka hetki varpaillaan ja varoa sanomisiaan ettei itsetuntovajeesta kärsivä raitistelija vaan ylitulkitse ihan normaaleja asioita pelkkänä vittuiluna.
Puolivaloilla raitistumaan pyrkivä juoppo keksii kyllä joka käänteessä tekosyyn pullon korkkaamiseen ja sen siivittämänä on taas valmis aloittamaan läheistensä piinaamisen. - ex-juoppo
vikatoisaalla kirjoitti:
"Todellisuudessa olet rangaistuksesi jo saanut, niinkuin jokainen alkoholismiin sairastunut."
Heh, läheisten onkin paras olla joka hetki varpaillaan ja varoa sanomisiaan ettei itsetuntovajeesta kärsivä raitistelija vaan ylitulkitse ihan normaaleja asioita pelkkänä vittuiluna.
Puolivaloilla raitistumaan pyrkivä juoppo keksii kyllä joka käänteessä tekosyyn pullon korkkaamiseen ja sen siivittämänä on taas valmis aloittamaan läheistensä piinaamisen."Puolivaloilla raitistumaan pyrkivä juoppo keksii kyllä joka käänteessä tekosyyn pullon korkkaamiseen ja sen siivittämänä on taas valmis aloittamaan läheistensä piinaamisen."...
Asia on just näin, kun kirjoitit. Yhtään känniä ei ole jäänyt juomatta sen takia etteikö juoppo olisi löytänyt syytä juomiseen. Aina se on löytynyt.
Kuivan juopon kärvistely on läheisille kaikkein rankinta aikaa, koko ajan saa olla varpaillaan että koska se yksi taas kerran lähtee juomaan.
Kun on muutaman päivän kulkenut taas sukkasillaan ja varpaisillaan omassa kodissaan, niin sen juopon ratkeaminen juomaan on lopultakin helpotus.
- osaamista-ei
mene AA-ryhmään. he ymmärtävät paremmin tätä asiaa kuin sukulaiset. ei sukulaisillasi ole välttämättä osaamista auttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S61935Lehtikankaan oppilas kuolema
Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞16896- 34857
- 105813
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125796- 38713
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.72596Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66591- 42589
- 40567
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.29563Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee27523- 49488
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2482Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev112478- 60464
- 89460
- 45436
- 39423
- 35417