Miksi teillä bipot mieliala

jussioulu

vaihtelee ja kirjoittelette tänne palstalle maniastanne ja toisinaan joku kirjoitta ja valittaa kovassa masennuksessa? Teillähän on lääkkeitä päällä juuri sen takia että pysytte kunnossa. Eikö ne lääkkeet autakkaan siten?????

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ylpeähullu

      Ei ne lääkkeet välttämättä kokonaan poista mielialavaihteluita (eikä niin kuulukkaan?), tasottaa vaan ääripäitä. Toisekseen oikean lääkityksen löytämiseen saattaa mennä pitkäkin aika jolloin joutuu kärsimään oireista.

      • toisenvaivanpotilas

        Vaikee sanoo kun ei ole diagnoosia tuosta vaivasta vaan paniikkihäiriöstä.Lääkekin on vain rauhoittava bentso 1 lääke käytössä.


    • njkjkjkjkjn

      Itse ainakin kirjoittelen eniten nettiin ns. normaalikausina. Kovassa vauhtivaiheessa ei koneella paljoa tule oltua ja kunnon masennus vetää käytännössä lähes sänkypotilaaksi jolloin ei myöskään netissä tule roikuttua. Suurin osa elämästäni on kuitenkin tasaisia kausia ja noita "nettilakko"-kausia on vain harvoin ja siloinkin ne kestää jokusen viikon tai max. kuukauden. Eikä niitä ole edes joka vuosi.

    • Yrityksesi50

      Kyllä kai kyse on jakamisesta, halusta jakaa jonkun kanssa joko ilonsa tai surunsa. Kaikilla ei ole perhettä ja virtuaalimaailma tarjoaa mahdollisuuden kohdata toinen jollain tasolla.
      Jos kyseessä ykköstyyppi, manioissaan voi tehdä ja kirjoittaa mitä vain. Masentuneena tuskin on voimaa kirjallisiin tehtäviin.
      Kuten yllä todettu, sopivan lääkityksen löytäminen vie aikaa ja vuodenajat vaikuttavat tunnelmiin yms. Mieliala saattaa heittää paljon jopa saman päivän aikana.
      Itsellä bipo II ja on löydetty varsin hyvä hoitotasapaino ja lääkitys. Kyllä kirjoittelulla on myös se funktio, että haluaa tsempata toisia tovereita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      174
      10832
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5485
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5042
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4202
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4022
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3873
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3668
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3373
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      47
      3349
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      75
      3263
    Aihe