Kulttuuriakatemia valitsee taiteilijoiden joukosta suuren osan taiteilijoita, joille maksetaan taiteilijapalkkaa niin kauan kuin taiteilijan katsotaan tuottavan oman alansa taidetta kulttuuriakatemian omien kriteerien mukaan.
Vaikka kansalaispalkka ei toteutuisi lähitulevaisuudessa sen vuoksi, että kansalaisten ei katsottaisi tekevän mitään tuottavaa yhteiskuntaan, niin taiteilijat tuottaisivat aina sitäkin enemmän.
Ja jotta pelkkä tuottaminen ei olisi tärkein kriteeri, niin siksi tarvittaisiin kulttuuriakatemiaa tekemään jakoa jonkin verran tarkoituksellisen (ei tuottavan!) ja mitäänsanomattoman taiteen tuottamisen välillä.
Asiantuntemus kulttuurin joka alueella tuotettavan taiteen alalla on tarpeen, jotta se mahdollistaisi taiteen rahoittamisen tavalla, jolla olisi koko taidealaa ylläpitävä ja kasvattava vaikutus.
Kulttuuriakatemian kaikki tarpeellisina pitämänsä taiteen alueet yhdistyisivät ja tuottaisivat ajoittain, vaikkakin epäsäännöllisesti, jotain uutta taiteen, ja ehkä tieteenkin, alueella, jonka syntyminen voisi olla mahdollista vain kaiken tiedon keräämisen ja käytön aikaisempaa tehokkaammalla tavalla.
Kulttuuriakatemia
valtio-orja
0
73
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7091683Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss271886- 67847
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö103642- 32581
- 88557
- 32530
Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E61529- 42512
- 37510