Kulttuuriakatemia valitsee taiteilijoiden joukosta suuren osan taiteilijoita, joille maksetaan taiteilijapalkkaa niin kauan kuin taiteilijan katsotaan tuottavan oman alansa taidetta kulttuuriakatemian omien kriteerien mukaan.
Vaikka kansalaispalkka ei toteutuisi lähitulevaisuudessa sen vuoksi, että kansalaisten ei katsottaisi tekevän mitään tuottavaa yhteiskuntaan, niin taiteilijat tuottaisivat aina sitäkin enemmän.
Ja jotta pelkkä tuottaminen ei olisi tärkein kriteeri, niin siksi tarvittaisiin kulttuuriakatemiaa tekemään jakoa jonkin verran tarkoituksellisen (ei tuottavan!) ja mitäänsanomattoman taiteen tuottamisen välillä.
Asiantuntemus kulttuurin joka alueella tuotettavan taiteen alalla on tarpeen, jotta se mahdollistaisi taiteen rahoittamisen tavalla, jolla olisi koko taidealaa ylläpitävä ja kasvattava vaikutus.
Kulttuuriakatemian kaikki tarpeellisina pitämänsä taiteen alueet yhdistyisivät ja tuottaisivat ajoittain, vaikkakin epäsäännöllisesti, jotain uutta taiteen, ja ehkä tieteenkin, alueella, jonka syntyminen voisi olla mahdollista vain kaiken tiedon keräämisen ja käytön aikaisempaa tehokkaammalla tavalla.
Kulttuuriakatemia
valtio-orja
0
52
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663432Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463252Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423088- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401455- 391350