Tänään iltäpäivällä kone päivitti jotakin? ja halusi uudelleen käynnistyksen, jonka suoritin.
Nyt alapalkissa on kovaäänisen kuvan kulmassa punainen ruksi ja kun vie hiiren päälle, niin tulee teksti "Mitään äänentoistolaitetta ei ole asennettuna".
Vaikka asetukset/päivitykset kohdasta painaa "tarkasta päivitykset", niin kone kertoo, että "päivitykset on ajan tasalla" ja tarkastettu sillä ja sillä kellonajalla.
Millä saan äänet takaisin?
Nyt alapalkissa on kovaäänisen kuvan kulmassa punainen ruksi ja kun vie hiiren päälle, niin tulee teksti "Mitään äänentoistolaitetta ei ole asennettuna".
Vaikka asetukset/päivitykset kohdasta painaa "tarkasta päivitykset", niin kone kertoo, että "päivitykset on ajan tasalla" ja tarkastettu sillä ja sillä kellonajalla.
Millä saan äänet takaisin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ensiksi uhraat vuohen jumalille, juot sen elikon veren, heität suolaa 3 kertaa olan yli. Johan on kumma jos ei äänet ole ruvenneet toimimaan.
Mene ensin sinne käyttöjärjestelmän äänilaitteiden hallinan puolelle ja tarkista, että onko ks. äänilaite edes käytössä (päivitys on saattanut muuttaa äänilaitteen asetuksia ym. vastaavaa).
Jos ei tuolta asia selviä, niin kokeile ajaa äänilaitteen ajuri koneelle uudestaan, kyseessä ilmeisesti emolevyyn integroitu äänikortti, ks. ajuri löytyy silloin emolelevy valmistajan sivuilta (uusin versio).
Kiitos vastauksesta. Järjestelmä on Win 10 ja toimii jälleen :-)
Kerron tässä mitä tein (voi olla apua jollekin toisellekin aloittelijalle).
Ensin kokeilin vianmääritystä ja että se olisi itse korjannut asian. Kovasti se jotain touhusikin, piti kirjautua järjestelmävalvojana ja lopuksi käynnistää kone uudelleen. Se vain ei tilannetta miksikään muuttanut.
Nyt sitten oli hirveä hakeminen, että mistä ihmeestä ihminen saattaa löytää sellaiset "käyttöjärjestelmän äänilaitteiden hallinnan"?
Selailin kaikkea sieltä "Asetuksista". Sitten osuin kohtaan "Laitteet". Mutta en vain nähnytkään siinä mitään mainintaa mistään äänilaitteista. Siellä alalaidassa on kuitenkin pienellä "lisäasetukset", jonka taakse oli sitten piiloitettu mm. "Laitehallinta"/ "Ääni-, video ja peliohjaimet". Mutta siinäkään ei vielä suoraan näkynyt haettua asiaa, vaan piti klikata "näytä piilotetut..."
Nyt vasta löytyi "Realtek High Defination Audio". Kirjauduin jälleen järj.valvojana, jonka jälkeen pääsin lataamaan uudelleen ohjainohjelmistoja. Kone asensi ne paikalleen ja saapyui ilmoitus: "Windows on päivittänyt ohjainohjelmistot tälle laitteelle". Lisäksi kentässä luki nyt: "Ominaisuudet, laitteen tila, Tämä laite toimii oikein". Ja totisesti, se pitää paikkansa, voi tätä ilon päivää :-D
Edesautoin ehkä itse ongelman syntyä? Pankkiasioinnin jälkeen tyhjensin selaimen muistit ja ajoin ccleanerin. Sitten kun suljin konetta, niin siellä oli päivityksistä ilmoitus, joten laitoin "asenna päiv. ja käynn. uudelleen". Huonolla hetkellä päivityksiä kuitenkin tuli ja jos olisin tiennyt etukäteen, niin en ehkä olisi ajanut ccleaneria. Jos asia nyt siitä olikaan kiinni?
Hyvä, että sait äänet taas pelittämään, ccleanerin kanssa kannattaa tosiaan olla myös tarkkana (Ne käyttäjän määrittämät asetukset, mitä kyseinen softa järjestelmästä putsaa ja mitä ei).
Windowsin käynistysvalikon hakukenttään kirjoittamalla esim. Äänilaitteet tai pelkkä Ääni, niin haku pitäisi sitten näyttää myös W10:ssä tämän kohteen, mikä avaa Windowsin oman äänilaite hallinta ikkunan. Eli sinun tapauksessa tarkoittaa "Realtek High Defination Audio", eli tämä juttu, mitä tuolla edellä lähinnä tarkoitin.