Valehtelisinko jos väittäisin

Että voisin ottaa sinut vuoteeseen, jos ulkoisesti saisin sen kauniimman kuoren, sisäisesti sen rumemman puolen ja rakastettavaksi sen järkevimmän puolen?
3392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niin että korvat heiluu, ja nenäs kasvaa pinoccio.

Äänestä

Alkuperäistarinassa, jos olen oikein ymmärtänyt, Pinokkio tappaa vasaralla Samu Sirkan ja sen puujalat poltetaan uunissa, ja lopuksi kissa ja kettu vievät sen katsomaan rahapuuta niitylle, jonne se kuoleekin. Pelottavaa. Saattaisin hyväksyä tuon diilin ylhäällä.

"IS 19.4.2016; VR katkaisi poliisin kehotuksesta sähköt Jyväskylän ratapihalla.
Poliisi sai hälytyksen iltapäivällä Jyväskylään. Pikkupojat olivat kiivenneet ratapihalle pysähtyneiden junanvaunujen katoille.

Vaunujen katoille kiipeily on hengenvaarallista ja muutenkin kiellettyä.

– Siinä on sähkövaara, palamisenvaara ja muuta vastaavaa. Poliisipartio hälytettiin heti paikalle ottamaan poikia pois, vanhempi konstaapeli Jukka Polkutie Sisä-Suomen poliisista selostaa.

Poliisi otti hälytyksen saatuaan yhteyttä VR:lle, että sähköt pitää panna poikki.

Polkutie varoittaa, että vaunuissa ovat kovat jännitteet.

– Valokaari voi pompata aikamoisen matkan. Joskus se voi tulla puoleentoista kahteen metriin.

Poliisi saapui nopeasti paikalle.

Tarina päättyi onnellisesti. VR sai sähköt nopeasti poikki, vahinkoa ei tapahtunut.

– Toisenlaiset leikkipaikat pitäisi olla pikkupojilla. Nämä ovat tällaisia pienten lasten ahaa-elämyksiä. Pieni ihminen ei ymmärrä, miten vaarallista on kiipeily, kun aikuiset ihmisetkään eivät ymmärrä.

Vanhempi konstaapeli Jukka Polkutie arvioi, ettei vastaavia tapauksia satu usein. Katolle kiipeämisiä sattuu kerran vuoteen.

– Joku humalikko tai sprayjaaja menee hyppimään vaunujen katoille. Sitten tulee valokaari. Se on menoa, se on kerrasta laaki."

Äänestä

ehtoja sille että suostuu ottamaan toisen vuoteeseensa niin ei saa kuin tyhjää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kabbalaablaablaa kirjoitti:

Että voisin ottaa sinut vuoteeseen, jos ulkoisesti saisin sen kauniimman kuoren, sisäisesti sen rumemman puolen ja rakastettavaksi sen järkevimmän puolen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu