Taloyhtiömme tuli DNAn valokuituyhteys. Rivitalo siis kyseessä. Seinästä pitäisi Ethernet-kaapelilla saada yhteys, mutta kun en saa toimimaan. Olen teknisestä huoneesta valinnut ko huoneen pistokkeen käyttööni. Pöytäkoneeseen suoraan vedettynä seinästä ei toimi.
Ostin tällaisen http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/reitittimet-ja-verkkolaitteet/DIR842/d-link-dir-842-wifi-reititin#tab-specs
reitittimen, joka muodostaa kyllä jonkinlaisen wifi-verkon, kun vedän seinästä yhteyden tuohon. Yhteys vaan pätkii ihan koko ajan eikä sivuja löydy. Kun yritän pihalla saada reitittimestä netin pöytäkoneeseen reitittimen asetusten laittamiseksi, ei pöytäkone löydä nettiä lainkaan.
Olenko ymmärtänyt jotain tässä väärin..? Ei kai tämä voi olla näin vaikeaa..?
Neuvojaa tyhmää: DNA valokuitukaapelin käyttöönott
3
221
Vastaukset
- fsaah
Jos ei tietokone saa yhteyttä siitä suoraan koneeseen vedetystä johdosta, niin ei se reititinkään sitä yhteyttä saa. Eli siis ensiksi pitää selvittää asiat kuntoon niin, että langallinen yhteys tietokoneeseen toimii. Sen jälkeen voi alkaa viritellä reitittimen asetuksia kuntoon.
Onkohan yhteys siihen pistokkeeseen oikein kytketty ja ehjä... Jos oma tietotaito ei riitä sen selvittämiseen, niin sitten pitää pyytää apua naapurilta tai ammattilaiselta.
Yksi juttu olisi tietysti testata yhteyttä toisella koneella. Onhan sekin mahdollista, että tietokoneen verkkokortti on rikki. - kysynpä-että
Onkos liittymäasiat kunnossa DNA:n kanssa?
- Onnistusko
Kyseessä on paskan reitittimen syndrooma tai ei sittenkään.
Eli vauhtia on niin paljon, että reititin ei pysy mukana.
Sinuntapauksessasi ei se reititin ainakaan noin äkkiä pitäisi olla ihan paska, mutta se voi olla viallinen. Kiikutappa giganttii ja kerro ongelmasta.
Asian voisi testata toisella reitittimella, jos sellainen on saatvilla tutuilta joksikin aikaa lainaksi.
Siitten vielä hyvänkin reitittimen voi sössiä asetuksista ja asennuksesta.
Eli varmuuden vuoksi. se keltainen WAN liitin on se josta menee piuha seinään DNA:nsi pistokkeeseen.
Siis et olet saanut jonkillaisen netin siittä liittimestä???? Tärkeää!
koska aina taloyhtiöt ja nää sekoilee nettijutuissaan,
Osassa valokuituja se tulee puhelinpistokkeesta, VDSL modemilla vastaanotettavaksi!
Osaasa taloissa on säkökaapissa ne piuhanpäät, ja sieltä pitää välijohdolla tai reitittimellä siellä siirtää se huoneisiin.
ja ihan uusissa voi ne kuidunpäätkin tulla sinne sähkökaappiin, tosin DNA ei ole koskaan tietäätkseni tarjonnut niihin nettiä.
Jos sähkökaapissasi on verkkoliittimia, ota läppäri ja piuha siihen.
Lat tökkiin sitä piuhaa niihin liittimiin ja testaat mistä se netti tulee..
Alkaa ilosesti vilkutteleen valot...
Testin aikana ota toi d-link irti seinästä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355286Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki803435PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist993132Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma413032Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622895Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902725Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142411Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032267- 1581714
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91380