Suomalainen media on silminnähden innostunut valitsemaan USA:lle uutta presidenttiä. Meikäläinen mediahan siitä viimekädessä päättää. Jännitys on pian huipussaan kun ratkeaa, kumpi tekee lopullisen valinnan: Helsingin Sanomat vai Aamulehti.
Media valitsemassa USA:lle presidenttiä
taaltapesee
774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Venäjällä Putin valitsee itsensä. Kansan ei tarvitse vaivata asialla päätään.
Ylen toimittelijoiden ammattitaito ei riitä ymmärtämään miksi amerikkalaiset kannattavat TRUMPia. Me kielitaitoiset ja järkevät suomalaiset voimme seurata asioita netistä muista lähteistä,esim. YTubessa on haastatteluja,puheita,arvioita.
Taitaa olla aika ?
Kysyn nyt kaikilta jotka hehkuttavat tulevaa presidenttiä. Minkäverran luulet nettipölinän ja puolueehdokkaiksi pyrkivien päivittäisen pölyämisen vaikuttavan tuohon vaaliin ? Eiköhän äänestäjät siellä vaikuta presidentin valintaan tai valitsematta jättämiseen? No kyllähän on niin että tuo "Rumppilinttonit" on vaaraton puheenaihe ja auttaa suuntaamaan keskutelun pois ongelmista täällä. Ja onhan vaihtelua keskustella välillä muistakin kuin sakoista ,autoverotuksesta ja nuuskantuonnista. Yhteistä kuitenkin on se ,ettei noihin kaikkineen ole keskusteluin vaikutettavissa !
Se miten asioita meille uutisoidaan on mielenkiintoista. Usasta,EU jne..
Tänäkin aamunakin Yle hehkutti röyhkeästi Clintonia. Trumpista kerrotaan koko ajan vääristeltyä tietoa tai ohitetaan. Mtv sentään näytettiin Trumpia. Median Aivopesty sakki tekee uutisia kuvitelmiinsa sopivassa muodossa kuvitellen tietävänsä ja olevansa oikeassa.
Saattaa olla , että ylelle tulee käkättimeen tässäkin asiassa, ken elää senkin näkee
Jenkki kansa tajuaa kun suuret SOTA retket maksaa kansa itse.