Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat sairaalasta - 3,5 miljoonaa vuodessa vuokrina lastensairaalasta.
- suomalaisilta keräämänsä rahat saa Anne Berner käyttöönsä.
Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana.
Hyväntekeväisyys näyttää olevan myös hyvää liiketoimintaa. Liikenne ja viestintäministeri on Vallila Interiorin omistajia ja toiminut yrityksen toimitusjohtajana, samassa osoitteessa toimii myös lastensairaalalta vuokratuloja saava yritys.
Ministeri Bernerin yritykset ovat ennenkin harjoitelleet julkisen rahan käyttämistä. Vallila Interior käytti tukityöllistettyjä säännöllisesti. Edellisen työttömän työllistymisjakson umpeutuessa otettiin aina seuraava.
Tällainen säännöllinen verorahoin kustannetun ilmaisen työn ketjutus on arveluttavaa toimintaa. Kyse on ollut ammattitaitoisesta työvoimasta, jota käytettiin esimerkiksi ostotoiminnassa ja toimistotöissä.
Veroparatiisi väärä paikka ministerille!
Onko moraalitonta tai/ja törkeätä, että kansanedustajaehdokas esiintyy ennen vaaleja ”lastensairaalaprojektin enkelinä”, mutta vain vajaa puoli vuotta valituksi tulemisen jälkeen kansanedustaja ja uuden hallituksen viestintäministeri Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana?
Kun asia paljastuu, Berner verhoaa sen suomalaisen perheyritysten hyvinvoinnin edellytysten asianajoon. Jos suomalaisten perheyritysten asiaa on ajettava välttelemällä lainvoimaisia veroja, onko se oikein?
Tämänkö vuoksi pienipalkkaisia sairaanhoitajia, kaupanmyyjiä, turvallisuus- ja yhteiskuntarauhan puolesta työskenteleviä virkamiehiä vaaditaan luopumaan ilta-, yö- sekä muista haittalisistä?
Miksi joidenkin pitää olla rahan suhteen niin ahneita, eikö jo riitä kun on jo miljonäärikerhoon päässyt?
Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat
15
254
Vastaukset 15
- KESKUSTA_hädässä
Keskutapuolueen ministerien taustat ovat arveluttavia, näinköhän tästä voi vielä kehkeytyä samanlainen poliittinen “skandaali”, kuin oli aikanaan Keskustapuolueen vaalirahaskandaali?
“Lastensairaala on rakennettu lähes täysin verorahoilla, mutta omistus on yksityinen.”
“Lastenklinikalle lahjoitetut varat menevät yksityiselle”
Ministeri Anne Berner (kesk) on työskennellyt johtotehtävissä veroparatiisiyhtiössä, jonka toimintaan liittyy verosuunnittelua, Yleisradio kertoo.
Luxemburgin kaupparekisterin mukaan Berner on edelleen virallisesti yhtiön hallituksen jäsen, mutta Ylelle liikenne- ja viestintäministeri kertoo jättäneensä eroilmoituksen hallitusjäsenyydestä toukokuussa 2015.
Yle on tarkistanut Luxemburgin kaupparekisteristä, että Berner kuuluu yhä yhtiön hallitukseen.
Ylen mukaan tapaus on ensimmäinen, jolloin hallituksen ministeri on ollut mukana verokeidasyhtiössä.
Berner nimitettiin hallituksen jäseneksi luxemburgilaiseen Saltri II LuxCo-yhtiöön joulukuussa 2012. Luxemburgilaisen yhtiö hallinnoi ruotsalaisen parkettivalmistaja Kährsin omistuksia. - Bernerin_firman_
röyhkeä MAINOS on poistettu tuosta.
- Mustaenkeliveipäivän
Miksihän tämäkin kummallinen diili meinaa jäädä unholaan.
Monikohan lahjoittaja arvasi, että lahjoitukset muuttuisivat Bernerin säätiön pääomaksi?- Ei.penniäkään
Kuka vielä on valmis antamaan roposensa mihinkään "yleishyödylliseen" keräykseen?
Pienemmistäkin juoruista on erottu edustustehtävistä, tämä B. sen kuin hymyillen antaa lausuntoja, joihin ministeritoverit suhtautuvat kielteisesti.
"Selvitys" aiheutti jo parissa päivässä autokaupan romahduksen, muut ministerit yrittävät niska limassa saada ihmiset ymmärtämään mistä on ollut kysymys.
Kuin vesi hanhen selästä. Onko häneltä saatu mitään vastausta tähän lastensairaala-asiaan, vai onko se yhtä pyöreää ja ylimielistä kuin tämä liikenneselvitys on? - uskoin.parempaa
Lahjoitin roposeni lastensairaalaprojektiin. Uskoin että projekti on yleishyödyllinen jos mikä. Olisin tehnyt päätäkseni Anne B:n olemuksen perusteella.
Nyt uskon että häneltä puuttuu pyyteettömyyden hyve tykkänään. Härski bisnesnainen hän on.
Väärä ministerinvalinta on hallitukselle paha painolasti. Tästäkö alkaa keskustapuolueen alamäki?
Asia on nin vaikea, ettei tällaisen palstan perusjäsenet osaa ottaa kantaa.
Valitettavaa ovat kaikki vääryydet kaikille.- justiiisa...juuuu
Niin kun on hurri-taustainen niin "ei voi ottaa kantaa" muuten kyllä haukku kuuluisi kovaa ja kauas.
- oikeustaju.tallella
Mikä sinä olet puhumaan kenenkään nimissä ? Mitkä perusjäsenet ? Kyllä jokainen kirjoittaja ymmärtää ja tietää että hirvittävä vääryys ja kierous tässä on tapahtunut.
Juuri teit aloituksen jossa kehuit Bernerin liikenneuudistusta, lue kusetusyritystä. Vieläkö kannatat sitä ? Onko Suomi kaupan ? Kun olet valmis myymään Suomen tuollaiselle tunnottomalle saalistajalle Bernerille, jolla on vuoden verran ollut Suomen kasalaisuus, voimme tehdä sinustakin johtopäätökset. YÄÄÄÄKKKK- Yääääkkkkk-
sanomme muutkin suomalaiset!
- kepulitkonstit
Bernerin liikennekusetusyritys tuli maksmaan kymmeniä miljoonia, joita konsulteille maksettiin. Taatusti oli konsultteina oman sisäpiirin ahneita saalistajia.
Vähempikin määrä teitä riittää. On tehty huippukalliit sillat Hailuotoon ja urun saaristoon muutamia huvilan omistajia varten . Lapissa asuu hajallaan ns. poromiehiä perheineen ja siellä risteilee valtateitä tyhjän panttina. Kuopioon mennessä on valtavat siltä ja moottoritiesysteemit muutamia siilinjärveläisiä varten. Esimerkkejä kepulaisesta kusetuksesta on vaikka kuinka paljon.. Kaikki sinne kustannetaan, ilmaiset laidunmaat poroille jne. Saisivat muuttaa ihmisten ilmoille oikeita töitä tekemään.- kepu-on-paras
Kekkonenkin oli kepulainen ja häntä joku kaipaa henkiin.
- Tuplakepu
kepu-on-paras kirjoitti:
Kekkonenkin oli kepulainen ja häntä joku kaipaa henkiin.
Väyrynen varmuuden vuoksi kahdessa puolueessa, Kepussa ja omassaan.
Jätetään ne porolaitumet kumminkin pois tästä, poronhoito kuuluu ryhmään, jossa verotus perustuu säädöksiin, valovuosia ennen Maalaisliiton eli myöhemmin Kepun
perustamista. Käytäntö on yhtäläinen kalottialueella.
- Tarmokas.tyttö
Joku vihaa Berneriä, sitä en tiedä onko tehdyt lainvastaista tiettävästi toimii lainmukaisesti kun on vapaalla jalalla.
- Älä.masennu
Joo Bernerin auto-tieselvityksessä on paljon hyvää jota tullaan käyttämään eikä kellään ole esittää parempaa, 2,5 miljardia on korjausvelkaa niin että jotain pitäisi saada aikaseksi eikä vaan lytätä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251858- 126851
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123657- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90555- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267480Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34463- 9456
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31435Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9429- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6395