PYHTÄÄN KAHDEN KYHMYJOUTSENEN KANSSA.
Lukekaa lisää Aulangon luonnonsuojelualeen Facebookista.
Soitin Pyhtäälle. Ääni värähtämättä Hokkanen sanoi, että on totta, että on vapautettu. Kaksi muuta ovat myös kyhmyjä. Koiras oli samantien mennyt Ainon seuraan. Aino ei ole ollut siellä talvea.
(Mutta kun kertoi,että sinne jäi lentelemään, niin vähän ihmetytti. Että mistä se lentotaito on talven aikana sisätiloissa tullut.
Lukekaa lisää Aulangon luonnonsuojelualeen Facebookista.
Soitin Pyhtäälle. Ääni värähtämättä Hokkanen sanoi, että on totta, että on vapautettu. Kaksi muuta ovat myös kyhmyjä. Koiras oli samantien mennyt Ainon seuraan. Aino ei ole ollut siellä talvea.
(Mutta kun kertoi,että sinne jäi lentelemään, niin vähän ihmetytti. Että mistä se lentotaito on talven aikana sisätiloissa tullut.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Ketä kiinnostaa missä mikäkin joutsen on.
Kiinnostaa ihan hirveästi. Kyllä on sinne FB:henkin vauhdilla tullut tykkäämisiä.
Sen sijaan ei yhtään kiinnosta, missä sinä olet.
Se hyvä puoli tässä on että nyt voidaan mennä rauhassa joutsenlammelle ilman että täytyy pelätä näitä itseään luonnonsuojelijoiksi kutsuvia. Kyllä monen perheen lapset ilahtuu.
autio joutsenlampi - traditio että joutsenille - nyt siellä kirkuu vain lokit!
Salapoliisi itsessäni on herännyt. En niele tätä tarinaa ihan noin vain. Ehkä vanhasta tottumuksesta paljastan valehtelun.
Aino joko kuollut, mitä pidän todennäköisenä tai
sitten on vapautettu Pyhtäällä, mihin en usko.
Lopputulos on se,että itse lintua en enää auttaa.
SALAPOLIISIN VIHJE:
Tuolla kuvasivustolla on kuva laatikosta vapauttamisesta. Kaikki muut kuvat siellä pystyy suurentamaa koko näytön kokoiseksi. Tätä ei. Miksiköhän. Jos voisi, nokka näkyisi hyvin. -Voisiko joku ottaa näytöltä kuvan, ladata se omalle koneelleen ja suurentaa koko näytön kokoiseksi.Mieluummin pian, ennen kuin se fotoshopataan.Minusta kyseessä on laulujoutsen.
Itselläni on pieni surkea kamera, ettei sillä onnistuisi.
Kun on MH/Aulanko tähänkin asti aina valehdelleet, ja HäSa on ollut juonessa mukana, mikä nyt olisi muuttunut.-Yöäk.
Huh huh ompa erikoista porukkaa. Muistaakseni viime kesänä oli poliisitkin tässä olemattomassa juonessa. Siellä on varmaankin ollut kaikki muut kun nämä muutamat pellet. Älkää ihmeessä uskoko mitä teille puhutaan tästä linnusta. Ei se missään merellä ole. Hellarit vai oliko ne pollarit jotka sen on tappaneet. Kyllä teitä pellejä on helppo hölpöttää.
Tässä kuva jonka photoshopilla suurensin. Vähän se tuppaa pikselöitymään mutta kyllä sen vielä joutseneksi tunnistaa:
http://aijaa.com/mFrXXJ
Voin katsoakin, mutta vanhanajan salapoliiseillahan oli aina suurennuslasi. Minullakin on äidin peruja sellainen pyöreä varrellinen.Katsoin jo sillä.Katsokaa muutkin.Ei pikselöidy.
Voisin kertoa jo muutakin.
Jaha, että sellainen vitsi.
Vai vitsi. Sairasta.
Tarkoitin vitsillä sitä" pikselikuvaa", en omaa viestiäni.Ihan fiksua katsoa kuvaa suurennuslasilla, jos ei muuten selvää saa.Tuo "ononon" haiskahtaa jotenkin kierolle kierungille.
Jos on Ainon vapautus totta, siellä on nyt shokissa täysin vieraassa ympäristössä ja kaipaa ihmisiä, kesy.
Kirjoitin Loviisan palstalle, mutta sitä palstaa ei näköjään juuri käytetä. Ehkä syksyllä joku siellä käväisee.
Jos kirjoitat Loviisa-palstalle, niin sovitaanko ettet ole Hämeenlinnasta vaan vaikkapa Forssasta?
Ihan mielelläni en ole Hämeelinnasta, sekopääpoliitikkojen kaupungista.Mutta kun minut väkisin johdateltiin Aulangolle tarkoituksena pistää kärsimään kun joutuisin joutsenten tuhoamisen todistamaan, näennännäisesti julman luonnon tekemänä, niin teitte virhearvion. Käytän vaikka loppuelämäni teidän paljastamiseen, kun en rauhassa saa kumminkaan olla
HELVETIN MIELISAIRAAT SADISTI PSYKOPAATIT JA NARSISTIT.
Voi jumalauta että nämä hörhöt meinaa mennä naurattamaan näitä Loviisalaisia. Jumankekka että maailma on hulluja täynnä.
Niin on,samaa mieltä.Samoin rikollisia,pahansuopia, välinpitämättömiä, kateellisia, vahingoniloisia, juonittelijoita, selkään puukottajia, sadisteja. vainoajia,väkivaltaisia, suuruudenhulluja,pedofiilejä, narkkareita, juoppoja, oman edun tavoittelijoita,konrollifriikejä,varkaita, laumasieluja,Esim.
Minä en ole mikään näistä. Entä sinä, nimimerkki todellahulluja.
VOI HYVÄ SYLVI.
Minä olen tässä punninut ja tutkinut mielessäni kahta vaihtoehtoa:
1. Aino ei ole elossa.Virallinen tiedote on valetta.
2.Aino elossa ja oikeasti päästetty mereen Loviisassa.
En ole päättämään, kumpaan uskoisi. Mutta nyt toivon, että nro 1 pitäisi paikkansa.
On laskettu mereen syrjäisessä paikassa. Jos sinne varta vasten menee "ihmisiä", niin ui kyllä niiden luo samantien. Tarkistin netist niin totta helkutissa Loviisassa on Helluntai -srk. Ja nyt kun tämä perin pohjin ehdollistettu pää triggereitä täynnä oleva joutsen on viety sinne, niin eläinääkkäys ei kun jatkuu vaan. Kyllä siellä srk on jo saanut triggerit tietoonsa, varmaan visuaalista opetustukeakin annettu.
Täytyisikö käydä hirttämässä Aino.
Entä jos vain antaisit asian olla ja Ainon elää omaa elämäänsä? Täällä palstalla saa hyvin äkkiä sellaisen vaikutelman, että sinun elämässäsi ei ole nyt mitään muuta sisältöä kuin joutsenia ja helluntailaisia.
Mitäs jos ottaisit vähän lomaa ja miettisit muita asioita jonkin aikaa. Voisi tehdä ihan hyvää, vai mitä?
Ei kuule.Hellarirääkkääjät ei salaa Ainoa rääkkäämään pääse, joa siellä Loviisassa on. On ihan pirun yks lysti, minkä vaikutelman saat, eikö itselläsi ole muuta tekemistä kuin ylhäältäpäin ylimielisiä neuvoja annella. -Niin että haista paska itserakas.-Hellarit hirteen ja muovisäkkiin. Saatana.
Rupeaa olemaan kohta vaarallinen kanssaihmisille. Kauheeta katella kun joku eläin voi viedä mielen sekaisin. Ei taida olla sinulla ketään ystävää joka tarjoaisi apuaan tähän "sairauteen". Voisithan kysellä vaikka niiltä helluntalaisilta apua. Unohda tämä tirppi ja osta itsellesi uusi elämä.
Minä ainakin olin oikeasti kiintynyt Ainoon ja on vain ikävä sitä! Haluaisi vielä nähdä.
Lintu myös on kesy, ihmisiin tottunut. Kaikki muuttuu nyt, aivan outoa sille. Joutsen on reviiriuskollinen ja kokee kyllä ettei ole kotona, lesketkin tahtoo palata kotipaikalleen jos voivat.
Minä ainakin olin oikeasti Ainoon kiintynyt ja tulee ikävä sitä! Se on kesy, ihmiseen tottunut ja kokee kaiken oudoksi nyt. Joutsen on reviirilintu ja kaipaa kotipaikalleen, lesketkin palaavat jos voivat.
Jos on Ainon ystäviä ja kaipaajia.. auton omistavat pääsevät Loviisaan. Oletan Ainon olevan Hästholmenissa. Kuvista näkee että voimala on lähellä minne joutsenet laskettiin. Aino on hukassa, kaipaa kotipaikkaansa, reviirilintu. Aina ollut ihmisten ympäröimä, saanut huomioa ja ruokaa, kaikki se on nyt loppu. Kokee olevansa aivan eksyksissä ja outoa aivan kaikki. Ydinvoimalavedessä on säteilyä myös. Mutta lauhdevesi pitää veden sulana talvella. Onko siellä ruokaa pohjassa?
Ei sieltä Ainoa pysty poishakemaan. Joutsenlammestakin pyydystäminen oli vaikeaa. Ja kuljettaa ei voi ihan täysissä voimissaan. Kuljetuslaatikkokin pitäisi olla.
En halua omin silmin lähteä surkeutta näkemään.
Jo ajat sitten, kun oli vielä Jannekin, ajattelin ottaa yhteyttä uskontojen uhreihin, mutta kun ovat tunnetusti,hekin, täysin huumorintajuttomia, en uskaltanut.Ei olisi ollut huumoria, mutta jotakin joustavuutta ja näkökulman vaihtamista olisi edellyttänyt ruveta auttamaan joutsenia. Ja ehkä suhtautumisensa eläimiin on yhtä kauheaa edelleen kuin lahkoon kuuluvilla.
Voi lukea netistä selostuksen mitä Loviisan ydinvoimala- alueella aiotaan alkaa nyt tehdä: "Fortum Power and Heat Oy. Loviisan ydinvoimalaitoksen laajentaminen kolmannella ydinvoimalaitosyksiköllä." Miten alueella alkaa jatkuva kauas kantautuva melu, poraus, tavarakuljetus, louhinta, ruoppaus ja miten ihmisille vaarallinen määrä säteilyä ei karkaa vaikka " pienempiä" määriä kylläkin.
Että kaunis Aino viedään puistosta helvettiin! Levässä ja kaikessa on myös säteilyä aiemmilta vuosikymmeniltä. Olisi ollut sulapaikkoja joissa RUOKINTAA talvisin muuallakin! Tuolla ei ole ruokintaa eikä kukaan välitä.
Tämä on ihan varmasti ollut tiedossa silloin, kun Aino on sinne viety.
Olen jo aiemmin ihmetellyt sitä, etten ole mistäänpäin muualta kuullut,että eläimet olisivat joutuneet gang stalkingin kohteeksi. Minua ja joutsenia on kiusattu samoilla mentelmillä yht'aikaa, vuorotellen ja erikseen. Meluhäirintä on yksi tärkeä osa.
nostan
Eikös ole kauheeta elää kun kokoajan meluaa päässä. Kannattaisi löysätä sitä pantaa päässä.
Nostele vaan jatkossakin.
https://www.youtube.com/watch?v=FqZfoK25lnY
Kuuntele tätä niin rauhoitut. Toivottavasti.
Jos edellinen ei auta kokeile tätä.
https://www.youtube.com/watch?v=qV18yRf3KKg
Ovatkohan hypnoositallenteita, joiden päätyttyä huomaisin potevani pakottavaa halua liittyä hellarilahkoon.
Totuus auttaisi.
Ihan vain asiassa pysyen rationaalisen analyyttisesti: Ketkä helvetin hullut päättävät asioista, ja päättäneet Ainonkin vapautuspaikasta!
Kuvissa ydinvoimalahirvitys taustalla! Alueella alkaa kolmannen reaktorin meluava rakentaminen kuljtuksineen! Puhdas viaton lintu Fortumin teollisuusalueelle! Samalla häpeä ja häväistys Aulangon nimikkolinnulle, ennenmuuta heille jotka päättäneet tästä!
Muutoinkin: muu Eurooppa riisuu vaarallista ydinvoimaa. Suomi haluaa sitä lisää ja lisäksi olla ydinjätteen hautausmaa!
Sadistiset mielisairaat hellarit päättivät.
Ehkä löysivät raamatusta kohdan, jossa käsketään toimia näin.
Kyllä tuntui aivan hirveän pahalle katsoa valokuvia Ainosta ydinvoimalarakennuksia kohti uimassa. Odotti kotilampea, sen reunamilla aina ihmiset sitä vastaanottamassa ilolla. rakastavia ystäviä. kaunis silkkinen lampi, heleät kevätpuut, vuokot...
Nyt jossain ydinvoimaloiden vesissä sinnittelee( onko siellä edes niin matalaa että saa ruokaa pohjista vaikka sulaa olisi?Säteilevää ruokaa!)
Sibeliuksen Ainon nimikkolintu. Heitetty jonnekin ydinvoimalarakennustyömaalle: kolmatta voimalaa aletaan rakentaa kauhealla melulla ja tavaran rahtauksella maitse ja meritse!
Tämä uutinen pilaa koko kevääni. Tässä kaupungissa ja Hämeen metsähallituksessa ei ollut ainoaa ihmistä joka olisi tahtonut hoitaa tämän asian hienosti ja kauniisti ja oikein. Mennyt kunnioitus kokonaan, mietin haluanko edes asua täällä enää.
Ei ollut sattumaa se, että ensin löytyi hirtetty joutsen muovisäkissä, sen perään ilmoitus Ainon" vapauttamisesta" merelle.
Kun soitin Pyhtään lintuhoitolaan ja tein kolme asiallista kysymystä: onko vapauttanut Ainon , olivatko Pyhtään joutsenet kyhmyjä ja vielä:voiko nyt vastata, oliko Aino Pyhtäällä talven,vastaus: ei ollut. Sen jälkeen H alkoi huutaa jumalattomasti.Pidin puhelinta kaukana ja vähän aikaa odottelin kauanko jaksaa huutaa, lopulta suljin puhelimen.-On sekin lintujenauttaja saatu mukaan tähän hellarihommaan.
Sä olet vielä MV-lehteäkin pahempi paskanjauhaja. Koita kirjotella sinne ja herätä todellisuuteen.
Ette saa minua hiljaiseksi muuta kuin tappamalla, mutta eiköhän se vainointensiteetillä ennen pitkää( tai lyhyttä). Minähän kusipää hellaririkolliset kirjoitan ihan niin kuin parhaaksi näen.
Voi reppana kun tajuaisit että olet itse pahin vainoajasi. Todella, hae apua ja herää todellisuuteen.
Laitapa nyt oikeasti vielä linkki missä väitetään että loviisaan aletaan rakentaa kolmatta rektoria.
Ei se pöllö mitään voi laittaa, on ulkona kaikesta kun lumiukko.
Odotellaan sitä tietoa siitä reaktorista...
Sillä on varmaan se reaktori sulanut, sanonko mistä.
https://www.youtube.com/watch?v=NUgOXrLMRh0
.......
Soitin Pyhtäälle myös päiviä sitten ja Hokkanen oli hermostunut ja kiukkuinen. On lintujen hoitaja ja ilmeisesti on omallatunnolla jotain joka painaa, jos ei voi positiivisesti suhtautua!
Tietää ettei kaikki ole parhaalla mahdollisella tavalla? On outoa ettei saisi olla kiintynyt eläimiin. Ihmisille tulee hyvin rakkaiksi eläimet, se voi olla mikä vain lintutarhan papukaija, jopa kesy variksenpoika! Puhumattakaan muut lemmikit. Tässä maassa tunnutaan tajuavan parhaiten kissarakkaus - vaikkeivat ne pedot täällä luontoon kuulu, tappavat lintuja.
Sitä ei voi tietää jääkö Aino Loviisan alueelle minne se vietiin. Leskijoutsenetkin kuulemma palaa takaisin kotipaikkaansa, reviirilintu. Jospa Aino koettaa lähteä etsimään kotia ja päätyy harhailemaan ties minne!?
Toisekseen, merelläkin on laulujoutsenia ja muita vaaroja. Voimalan alueella voimajohtoja! En näe asiaa niin että Aino olisi nyt enemmän suojassa kuin Aulangon lammella olisi ollut. On muut syyt että Metsähallitus haluaa eroon kyhmyjoutsenista lammella.
Se EI pidä paikkaansa, että Aino olisi enemmän turvassa nyt missä on! Pikemmin Aulangon pieni lammikko oli suojaisa, todellinen idylli ´, koko kaunis puistometsä, verrattuna että nyt on merellä missä teollisuutta, paljon voimajohtoja, öljytankkereita, sota- aluksia, sukellusveneitä. saasteita, myrkkyjä, laulujoutsenia, merikotkia, pahoja ihmisiä mahdollisesti.. mitä tahansa!
Naarasjoutsenena ei ehkä olisi ollut edes laulujoutsenten vainon kohde enää täällä. lisi paennut läheiseen metsään kuten aiemmin pahimmassakin tapauksessa. Mahdollisesti lammelle täällä ei tule ollenkaan laulujoutsenia, se on ennusteeni, siellä on vain lokkeja ja sorsia.Ollaan tehty virhe tämän asian kanssa!
Kyse on siitä että metsähallitus halusi eroon Ainosta, ei jaksanut järjestelyitäkään enää. On paikkoja joissa kesytetyt lemmikkijoutsenet ja eläimet saavat olla kotipaikallaan loppuelämänsä ja se on kunnia- asia ja ilo kaikille!Joutsen on lintu joka haluaa olla tutussa kotipaikassaan pysyvästi! Aino odotti että vastassa olisi tuttu kotilampi jossa se viihtyi ja tutut ystävät.
Tuli kirjoitus samanlaisella paatoksella kun helluntalaisten kokouksessa. Mutta niin olen ymmärtänytkin että helluntalainen on. Eihän siinä mitään pahaa ole jokainen saa olla mitä on, mutta mölyt kannattaa pitää mahassaan ja lopettaa älytön ja naurettava vohkaaminen. Uskoisin että saat seuroistasi apua kun vain pyydät, eihän siellä kaikki voi samanlaisia uhoojia olla kun sinä.
En ole helluntalainen enkä missään uskonsuunnasssa, olen agnostikko ja muutoinkin sitoutumaton!
Kirjoitukseni pikemmin oli liiankin osuva ja objektiivisen analyyttinen. Siksi piti vastata alatyylisesti - kuten usea muukin kirjoitus on, ei minun tekstini tosin.
Ei se lintu mihinkään voi mennä. Harvemmin syöty mihinkään lentää tai juoksee.
Jotenkin kyllästyttävät nämä Aino (rakas ystävänne) on tapettu, valmistettu ruoaksi ja syöty.
Isis-veljet pisti paremmaksi. Vankinsa. äidit ja lapset olivat nälissään. Isis lupasi, kohta saatte syötävää. Sanoivat hoitavansa lapset muualla ja veivät pois. Jonkin ajan kuluttua äideille tuotiin liharuokaa. Ahmivat nälissään.
Sen jälkeen heille näytettiin video, jolla heidän lasensa aettiin, hienonnettiin ja valmistettiin ruoaksi. Juuri siksi, jonka olivat ahmineet.
Kai teilläkin Aino ruoaksi -video on. Pankaa yuotubiin.
Sekin seikka ettei Ainoa edes rengastettu jotta seurattaisiin sen kohtaloa ja missä on ja minne menee! Olisi ollut kiintoisaa, kesyn linnun vapaa elämä ensi kertaa merellä! Jo muutama lintuihminen sanoi minulle että tottakai olisi pitänyt rengastaa. Tämä vain osoittaa miten metsähallituksella ja muilla asiasta päättävillä ei ollut minkäänasteista lämmintä, inhimillistä suhtautumista asiaa.. pelkkä pragmaattinen ja rasittava seikka joka piti hoitaa pois päiväjärjestyksestä.
Asiallisia kriittisiä kommentteja ei ole tällä palstalla, vain paisti- ja helluntalaisjuttuja, eli umpisekopäitä. Varmaan päättävissä asemissa on samaa sarjaa, tunneälyn poissaolo, suhtautumisesta päätellen. Onko syytä enää ihmetellä sitäkään ettei Hämeenlinnan ilmapiiri vedä ihmisiä tänne asumaan.
Kuulehan sinä itsesi muiden yläpuolelle asettaja. Oletko tehnyt jotakin joutsenten hyväksi. Minä olen .Oli rankka parin vuoden urakka ylivoimaa vastaan.
Olet joku itsetuntovammainen , joka on tullut tänne arvostelemaan, vaikka ei ole tehnyt mitään.
Jos Hoolinnassa on on paljon kaltaisiasi, niin apua.
Ei sille vohkaajalle kannata mitään kirjoitella. Sairas mikä sairas. valitettavaa vaan että ei itse huomaa olotilaansa. Toivotaan että joku omaisista huomaa sairauden. Jos on terve ei pidä tämmöistä meteliä jostakin linnusta., Todella sairasta.
On näköjään luulo,että tässä on yhdestä ihmisestä kyse. En ole todellakaan ole kaikkia viestejä kirjoittanut.-Eikä tässä ole kyse vain yhdestä linnusta, vaan laajemmin periaatteista, moraalista ja eläinsuojelusta.
Mistähän mahtaa olla kyse tuossa teidän sairasmielisissä hyökkäyksissänne yhtä ihmistä vastaan.
On useita eri ihmisiä, joille Aino on ollut rakas ja jotka ovat huolissaan Ainosta ja koettaneet ottaa ja ottavat kantaa Ainon puolesta! Parempi kun on useita ihmisiä ollut ja on. Eikö jokainen viesti Ainon puolesta ole hyvä asia-- asia ei ole kenenkään yksinoikeus. En tajua mikä on ollut syy hyökätä asiallisia Ainoa puolustavien kirjoittajien kimppuun, jopa Ainoá puolustavien taholta. Ollaan samalla asialla.
Oletan että syy Ainon viemiselle Loviisaan on lauhdevesialue joka pysyy sulana talvella. En tiedä sitä saako sieltä pohjasta ruokaa helpolla( niin matalaa) ja jääkö Aino aloilleen vaiko lähtee muualle. Sitä ei tiedä kukaan. Ainon pärjäämistä ja kohtaloa.
Tuskin Ainoa puolustavat ihmiset ovat toisen puolustajien kimppuun hyökänneet. On ollut näennäispuolustajatrollit asialla. On esim. käytetty minulta lainattuja sanoja ja ilmaisuja, jotta näyttäisi minun kirjoittamalta hyökkäykseltä.
Hyvää vappua joutsenille ja vohkaajille/vohkaajalle. Tämä ihmellinen joutsen varmaankin osaa lukea terveiset, jos on hengissä. Kirjoituksista päätellen on kuin pyhä lehmä Intiassa.
Hämeenlinnaan on ilmestynyt kesy yksinäinen kyhmyjoutsen joka syö kädestä!
Uutinen siitä netissä! Joutsenten suunnistuskyky takaisin kotiin? Ainon lentokyky vailla ylipainoa? Tai - jokin Ainon poikanen? Joutsenet on paikkauskollisia.
On varmaan sen hirtetyn puoliso. ollut varmaankin jonkun tumpelon mökkirannassa ylensyötettävänä. Ei ihmisten kuulu ruokkia näitä joutsenia. Jos ei pysy hengissä ilman ihmisen apua niin se on luonnon laki että henki pakenee. Jos se olisi tämä Aulangon joutsen niin olisi varmaan mennyt tänne joutsenlammelle.
Kuulemma tapettu joutsen on ollut laulujoutsen, ei kyhmyjoutsen.
Saahan ihmiset ruokkia sorsiakin ja oravia, jos se iloa suo! Talviruokinta on sitäpaitsi ollut ja on tärkeä asia pitää hengissä suuri osa talvehtivia lintuja, siis kaikenlaisia lintuja!
Ymmärrän talvella ruokinnan mutta en kesällä. Linnuilla on kesällä niin paljon syötäväää kun jaksavat vedellä napaansa. Tämmöiset ihmiset jotka ruokkivat näitä lintuja jollakin helkkarin pullalla ovat omasta mielestään lintujen pelastajia, päinvastoin tuhoavat vain nämä linnut. Todelliset lintujen ystävät pistävät pullat omaan suuhun.
Siis: ihminen aiheutti Aulangon joutsenille kurjan kohtalon.
Nyt voisitte sovittaa syntejänne järjestämällä ruokinnan sorsille, että välttävät kitumalla kuolemisen.
selityksiä.. lintuinfluenssa. Ei ole uutisoitu siitä täällä sorsissa, vain fasaaneissa Janakkalassa. Salossa oli sama tilanne fasaaneissa, ohitse varoitukset.
Jos kerran väitetään että sorsat kantaa virusta onko hyvä idea että
ne levittävät sitä pitkin etelä- Suomea jos lähtevät kuten toivotaan?
Tai saavat viruksen laskeutuessaan muuttomatkalla Janakkalan viruspesäkkeisiin?