.. seuravista: a) saat ketä kaipaat juuri nyt, b) saat oikein paljon rahaa (no vaikka 500 miljardia euroa tai enemmän), niin mitä olisit toivonut?
Jos saisit yhden toivomuksen ..
arvokastaarvotonta
19446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
a) on vastaukseni
Tekisikö raha minut onnelliseksi? No ehkä vähäksi aikaa.. Mutta miten voisin olla onnellinen jos en häntä saisi..
Valitsen A.
Että kaikki muslimit kuolisivat maapallolta, se olisi kaikkien etu.
minä ja lähipiirini saisimme olla terveenä, ny ei olla.
B) rahaa
Koska olen kyynistynyt ja toisaalta raha voisi mahdollistaa liikkumisen ja kaiken muunkin tällä hetkellä. Ei se onnea tuo, mutta helpottaa monta asiaa elämässä.
Ja toisaalta, jollei vuori tule luokseni, menisin itse vuoren luokse. Rahalla pääsee eteenpäin.
Valitsen A:n, sillä vaikka olisi paljon rahaa niin sitä silti voi kuolla huomenna ja rahat menevät toisille. Sen sijaan jos on rakkautta tässä hetkessä niin se on aina omaan pankkiin, jota ei mikään pajatso tyhjennä.
Jos kyse on noin suuresta summasta kuin aloituksessa sanottiin niin ehdottomasti rahan. Sen toisen ottaisin sitten muulla tavalla kuin toivomalla.
Paitsi että ne vaihtoehdot ovat toisensa poissulkevia .. joko-tai.
En tykkää kiristämisestä.
Otan rahat ja juoksen. Hän ei vaan ole mahdollinen, enkä halua mitään jos ei ole niin tarkoitettu.
B. Jos summa olisi 10000, silti valitsisin b:n :)
Arpaonni ei ole koskaan suosinut. Empä ossaa vastata, kun en tunne häntä tarpeeksi hyvin.
Jos nyt vaan pidättäydyn veikkaamasta ja pällistelen muiden pelaamista.
A on jo siis B
Minun on valittava vaihtoehto B, vaikka summa olisi nolla euroa. Siksi että oikeudenmukaisuus kulkee tunteiden edellä.
Niin hassulta kuin kuulostaakin niin epäitsekkäintä tapauksessani olisi ottaa rahat. Niillä voisi sentään konkreettisesti auttaa muita, tehdä paljon hyvää. Olen itsekäs kun pidän kiinni hänestä (vaikka vapaita molemmat).
Rahaa, ehkä 50e voisin laittaa tälläerää pottiin, se ei ole paljon se.
Rahaa tai kunnon työ.
Ei ihmisiä voi vaihtaa rahaan, hän on korvaamaton.
B) vastaus on hyvä. Ei olisi huolia sitten voin käydä vähän helppii ristoa, buddya, cia, ikkunavankii yms muuta frendiä