Cimcorp on demarien luomus

KallistaOn

Ainoa mitä miljardeja veronmaksajille maksaneesta Valco-skandaalista on jäljellä. Äskettäin Cimcorpin jäänteet myytiin muutamalla miljoonalla japanilaisille.

Nyt demari Rinne haluaa perustaa lisää valtionyhtiöitä veronmaksajien rahoilla. Lieneekö samat puuhamiehet taustalla...

8

357

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Demarirobotti

      Miljardit olivat kyllä markkoja, mutta hällä väliä, tuntuuhan se noin isommalta. Cimcorpin jäänteet on kyllä eri asia kuin se nakkikioski, josta Valco toimitettiin, mutta hällä väliä sekin, pääasia kun saa kirjoitella pasuria.

    • Ihminenoninmiselledemari

      Demarien teollisuuspolitiikkaan kuuluu skandaaleja toisensa perään. Valcoon hyvin läheisesti liittyy Salora-lahjusskandaali. Johtavien politikkojen ullakoilta löytyi yllättäen Saloran elektroniikkaa videolaitteita yms.

      Cimcorp on ihan tätä samaa sarjaa. Rinne suunnittelee uusia konkeloita.

    • demari100kunta

      Aika raflaava tuo alkuperäinen otsikko. Vaatii kyllä rautakanki-insinöörin innovatiivisuutta kehittää tuollainen, mutta sitähän täällä korvessa löytyy yllin kyllin. Eipä siinä mitään, mielellään demarit varmaan tuon hyväksyvät, kukapa ei menestyvää yritystä haluaisi luoda.

    • Poliitikko

      Aikamoinen poliittinen venkulointi käytiin, että silloinen Rosenlew saatiin Valcon laitetoimittajaksi. Koska Valco oli valtiovetoinen yritys, päätökset tehtiin poliittisin perustein. Demarit halusivat korkean kotimaisuusasteen laadusta ja osaamisesta riippumatta, surullisin tuloksin. Valcosta ei saatu koskaan kunnon laatua ulos.

    • Perjantaidemari

      Demarien tarkoitus oli varmaan hyvä, edistää kotimaista uutta teknologiaa. Samoja elementtejä käytettiin myös Nokian kehityksen tukemiseen ja se meni loistavasti niin kauan kuin meni, mutta se onkin eri juttu. Ymmärsin kyllä aikanaan, että Valco kaatui paitsi Hitachilta saatuun vanhahtavaan kuvaputken valmistusteknologiaan ja sitten todella pieneen tuotantovolyymiin, jolloin valmistuskustannukset olivat aivan kilpailukyvyttömät massamarkkinoilla. Suomalaiset toimittajat hoitivat leiviskänsä sopimusten mukaan josta osoituksena on myös se, että Rosenlew Automation eli silloinen Cimcorp sai vastaavia automaattisia käsittelyjärjestelmiä myytyä Valcon jälkeen ympäri maailman Pohjois-Amerikkaan, Eurooppaan ja Aasiaan.

    • Valcosorsa

      Valco kaatui laatuongemiin. Kuvaputket oli paskaa täynnä.

    • Anttonius

      Demarithan tarkoittavat aina pelkkää hyvää.

    • Hohhoijaanäitävalopäitä

      Nokiaan kyllä työnnettiin valtion rahaa, jota Nokia ei olisi itsekään halunnut, mutta sillä ei ole mitäänntekemistä Valco-skandaalin kanssa,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      57
      1608
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      364
      1151
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      132
      918
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      13
      732
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      612
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      588
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      548
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      45
      519
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      44
      456
    Aihe