Ainoa mitä miljardeja veronmaksajille maksaneesta Valco-skandaalista on jäljellä. Äskettäin Cimcorpin jäänteet myytiin muutamalla miljoonalla japanilaisille.
Nyt demari Rinne haluaa perustaa lisää valtionyhtiöitä veronmaksajien rahoilla. Lieneekö samat puuhamiehet taustalla...
Cimcorp on demarien luomus
8
316
Vastaukset
- Demarirobotti
Miljardit olivat kyllä markkoja, mutta hällä väliä, tuntuuhan se noin isommalta. Cimcorpin jäänteet on kyllä eri asia kuin se nakkikioski, josta Valco toimitettiin, mutta hällä väliä sekin, pääasia kun saa kirjoitella pasuria.
- Ihminenoninmiselledemari
Demarien teollisuuspolitiikkaan kuuluu skandaaleja toisensa perään. Valcoon hyvin läheisesti liittyy Salora-lahjusskandaali. Johtavien politikkojen ullakoilta löytyi yllättäen Saloran elektroniikkaa videolaitteita yms.
Cimcorp on ihan tätä samaa sarjaa. Rinne suunnittelee uusia konkeloita. - demari100kunta
Aika raflaava tuo alkuperäinen otsikko. Vaatii kyllä rautakanki-insinöörin innovatiivisuutta kehittää tuollainen, mutta sitähän täällä korvessa löytyy yllin kyllin. Eipä siinä mitään, mielellään demarit varmaan tuon hyväksyvät, kukapa ei menestyvää yritystä haluaisi luoda.
- Poliitikko
Aikamoinen poliittinen venkulointi käytiin, että silloinen Rosenlew saatiin Valcon laitetoimittajaksi. Koska Valco oli valtiovetoinen yritys, päätökset tehtiin poliittisin perustein. Demarit halusivat korkean kotimaisuusasteen laadusta ja osaamisesta riippumatta, surullisin tuloksin. Valcosta ei saatu koskaan kunnon laatua ulos.
- Perjantaidemari
Demarien tarkoitus oli varmaan hyvä, edistää kotimaista uutta teknologiaa. Samoja elementtejä käytettiin myös Nokian kehityksen tukemiseen ja se meni loistavasti niin kauan kuin meni, mutta se onkin eri juttu. Ymmärsin kyllä aikanaan, että Valco kaatui paitsi Hitachilta saatuun vanhahtavaan kuvaputken valmistusteknologiaan ja sitten todella pieneen tuotantovolyymiin, jolloin valmistuskustannukset olivat aivan kilpailukyvyttömät massamarkkinoilla. Suomalaiset toimittajat hoitivat leiviskänsä sopimusten mukaan josta osoituksena on myös se, että Rosenlew Automation eli silloinen Cimcorp sai vastaavia automaattisia käsittelyjärjestelmiä myytyä Valcon jälkeen ympäri maailman Pohjois-Amerikkaan, Eurooppaan ja Aasiaan.
- Valcosorsa
Valco kaatui laatuongemiin. Kuvaputket oli paskaa täynnä.
- Anttonius
Demarithan tarkoittavat aina pelkkää hyvää.
- Hohhoijaanäitävalopäitä
Nokiaan kyllä työnnettiin valtion rahaa, jota Nokia ei olisi itsekään halunnut, mutta sillä ei ole mitäänntekemistä Valco-skandaalin kanssa,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410