Cimcorp on demarien luomus

KallistaOn

Ainoa mitä miljardeja veronmaksajille maksaneesta Valco-skandaalista on jäljellä. Äskettäin Cimcorpin jäänteet myytiin muutamalla miljoonalla japanilaisille.

Nyt demari Rinne haluaa perustaa lisää valtionyhtiöitä veronmaksajien rahoilla. Lieneekö samat puuhamiehet taustalla...

8

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Demarirobotti

      Miljardit olivat kyllä markkoja, mutta hällä väliä, tuntuuhan se noin isommalta. Cimcorpin jäänteet on kyllä eri asia kuin se nakkikioski, josta Valco toimitettiin, mutta hällä väliä sekin, pääasia kun saa kirjoitella pasuria.

    • Ihminenoninmiselledemari

      Demarien teollisuuspolitiikkaan kuuluu skandaaleja toisensa perään. Valcoon hyvin läheisesti liittyy Salora-lahjusskandaali. Johtavien politikkojen ullakoilta löytyi yllättäen Saloran elektroniikkaa videolaitteita yms.

      Cimcorp on ihan tätä samaa sarjaa. Rinne suunnittelee uusia konkeloita.

    • demari100kunta

      Aika raflaava tuo alkuperäinen otsikko. Vaatii kyllä rautakanki-insinöörin innovatiivisuutta kehittää tuollainen, mutta sitähän täällä korvessa löytyy yllin kyllin. Eipä siinä mitään, mielellään demarit varmaan tuon hyväksyvät, kukapa ei menestyvää yritystä haluaisi luoda.

    • Poliitikko

      Aikamoinen poliittinen venkulointi käytiin, että silloinen Rosenlew saatiin Valcon laitetoimittajaksi. Koska Valco oli valtiovetoinen yritys, päätökset tehtiin poliittisin perustein. Demarit halusivat korkean kotimaisuusasteen laadusta ja osaamisesta riippumatta, surullisin tuloksin. Valcosta ei saatu koskaan kunnon laatua ulos.

    • Perjantaidemari

      Demarien tarkoitus oli varmaan hyvä, edistää kotimaista uutta teknologiaa. Samoja elementtejä käytettiin myös Nokian kehityksen tukemiseen ja se meni loistavasti niin kauan kuin meni, mutta se onkin eri juttu. Ymmärsin kyllä aikanaan, että Valco kaatui paitsi Hitachilta saatuun vanhahtavaan kuvaputken valmistusteknologiaan ja sitten todella pieneen tuotantovolyymiin, jolloin valmistuskustannukset olivat aivan kilpailukyvyttömät massamarkkinoilla. Suomalaiset toimittajat hoitivat leiviskänsä sopimusten mukaan josta osoituksena on myös se, että Rosenlew Automation eli silloinen Cimcorp sai vastaavia automaattisia käsittelyjärjestelmiä myytyä Valcon jälkeen ympäri maailman Pohjois-Amerikkaan, Eurooppaan ja Aasiaan.

    • Valcosorsa

      Valco kaatui laatuongemiin. Kuvaputket oli paskaa täynnä.

    • Anttonius

      Demarithan tarkoittavat aina pelkkää hyvää.

    • Hohhoijaanäitävalopäitä

      Nokiaan kyllä työnnettiin valtion rahaa, jota Nokia ei olisi itsekään halunnut, mutta sillä ei ole mitäänntekemistä Valco-skandaalin kanssa,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      144
      3903
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      62
      3541
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2874
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      115
      2454
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      172
      2113
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      31
      1536
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      48
      1439
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1262
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1043
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      1033
    Aihe