Laitoin jonkin aikaa sitten mangon siemenen purkkiin multaan, se iti ja on nyt n. 15 cm korkea ja siinä on kuusi isoa tummanvihreää lehteä.
Jos sinulla on kokemusta mangon kasvattamisesta huonekasvina, ottaisin opin mielelläni vastaan. Millaiseen multaan istuttaa kun siirrän isompaan ruukkuun, kastelu, valo/varjo, talvi. Ja mitä muuta vaan kokemuksiisi perustuen voit jakaa.
Kiittäen,
MM
Mango huonekasvina
Man_go_Man
1
631
Vastaukset 1
- ottiainen
Moi! Muutama vuosi takaperin minulla oli söpö mangon taimi, mutta menin leikkaamaan sen väärin ja lisäksi yritin tehdä siitä bonsaita. Se kuoli. Mangot soveltuvat bonsaiksi huonosti mm. isojen lehtiensä vuoksi, mutta tietääkseni syynä on muutakin. Muuten en tiedä enempää, mutta kannattaa lukea millaisilla alueilla se kasvaa luonnossa, onko varjoisaa ja millainen ilmasto, millaisesta talvehtimisesta pitää jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2931185Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2941071Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔50928- 106899
- 101849
- 78843
- 108712
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2561Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11518