Minulla on jo jonkin aikaa ollut (n. 1vuosi) aina niin kun herään aamulla, ei koskaan muulloin, minulla on nenä tukossa, kurkussa on räkää ja korvatkin täytyy aina aamuisin puhdistaa, ne tuntuu aivan märiltä, korvakäytävistä siis ja kun puhdistan niin sitä likaa kyllä on. Mistähän tämä voisi johtua?
Nuhanenä
Vain aamuisin
4653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vie patjasi ja kaikki petivaatteesi päiväksi -20 pakkaseen, imuroi ne sitten lopuksi. Pitäisi oireiden loppua, johtuvat varmaan pölypunkeista. Ne 0,2-0,4 mm kokoiset sokeat mönkivät otukset, et vain näe niitä!
Huono huoneilma voi olla syynä. Kiinteistä pesuaineista voi jäädä savea liinavaatteisiin joka voi ärsyttää. Useat puhdistusaineet sisältävät aineosia jotka ärsyttävät. Myös huono hampaiden kunto voi olla syynä. Syitä voi olla monia. Onko kotieläimiä? Oletko allerginen.
Minulla on kyllä koira joka nukkuu kanssani samassa sängyssä mutta nämä oireet ovat olleet minulla ennen kuin hankin koiran. Taidankin laittaa petivaatteet saunaan tunniksi josko siitä olisi sitten apua.
Työskenteletkö melussa. Melu, pöly ja veto saavat korvat erittämään vaikkua.