Eestiläinen Erkki

Eestiläinen Erkki eurolla raksalla naputtaa.
Lidilistä tonnikalapurkin ostaa.
80 luvun bemarilla kotiin kellariin ajelee.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itäplogin hajoamisesta on jo 26 vuotta.
Edelleen nämä viru, puola ja muut idän ihmemiehet länsimaissa
orjatöissä nakertavat.
Kuvittelin 90 luvun alussa, että viro menee suomen ohi heittämällä,
mutta toisin kävi. Taitaa jäädä afrikanmaiden jalkoihin.

Äänestä

Huvittaa kun Ministeritkin vielä kuvittelevat että rakennusinvestoinneilla talous lähtisi nousuun. Menneinä vuosikymmeneinä se todella lähtikin sillä nousuun kun rakentajina olivat Suomalaiset. Kun ulkomaalaiset tekevät töitä suomessa he lähettävät myös tilinsä tarkasti kotimaihinsa, kuka kotiin, mafialle tai terroristeille. Tämä aiheuttaa miinusmerkkisen lumipalloefektin talouteen. Suomalaista kansantaloutta ulkomaalainen työläinen hyödyttää vain satunnaisesti hakemalla tuon tonnikalapurkin kaupasta. Suurimman osan he kuitenkin tuovat kotimaistaan, tullin tulisikin puuttua siihen yhtä pontevasti kuin "Australianrajalla".

Äänestä
  • huvi teilläkin. Ei ministerin tarvitse kuvitella mitään talouden nousuunlähdöstä. Tilipussit heillä on kunnossa, joten taviksen ongelmat eivät vaivaa.
    Se ulkomaalainen tuo kohta sen tonnikalapurkinkin kotoaan tullessaan tänne töihin ja viedessään sen vähäisenkin palkan mukanaan. Jos virolaisen työtunti kustantaa keskimäärin 9,70 euroa ja suomalaisen 33,00 euroa, niin ei tarvitse ihmetellä kuka meillä jatkossakin tekee työt. Harva maksaa työstä 3,5-kertaisen hinnan sen vuoksi, että tekijä on suomalainen. Sen tonnikalapurkin metsästämiseen tullissa meidän taloudelliset ja rakenteelliset ongelmat eivät ratkea. Olemme hinnoitelleet itsemme jo 90-luvulta lähtien rajusti pihalle markkinoilta, "kotikentällämme" euroopassakin. Kun kukaan ei ole halukas tinkimään osin ansaitsemattomistakaan eduista niin pahoin pelkään, että olemme Kreikan reitillä. Kevään yt- ja irtisanomisuutiset eivät millään muotoa luo uskoa talouden elpymiseen, vaikkakin ja onneksi, jostain kuuluu väliin positiivisiakin uutisia.

    Äänestä

Musta tuo "Artturi" lähti just länsisatamaa kohden Audi A6-merkkisellä autolla, ollakseen taas maanantaina puolelta päivin täälä nikkaroimassa. Autonsa vuosimalli lienee jotain 2010-14 väliltä, meitsi kun noita niin tarkkaan tunne. Ihan mukava sekatyömies ja ahkera sellainen. Niin ja muonapuolesta, savustettua kirjolohta sillä on ruisleivän päälle heittää kun muonataukoa pidetään. Tonnikalapurkkia en oo vielä tuolla käpälässä nähnyt. Artturi on ilmeisesti erilainen Erkki?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lebajo kirjoitti:

Eestiläinen Erkki eurolla raksalla naputtaa.
Lidilistä tonnikalapurkin ostaa.
80 luvun bemarilla kotiin kellariin ajelee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu