Saab 900 NG 1997. Ajovalot katosivat, vaihdoin releen mutta valot yhä poissa. Kokeilin toista valokatkaisijaakin, mutta valot poissa. Eli puolet valot toimivat kun katkaisijan kääntää huomiovaloasentoon - siis vasemmalle. Viiksestä syttyvät pitkät mutta kun päästät irti ne sammuvat. Mikähän mahtaa olla vikana, voisko joku avittaa?
Ajovalot katosivat?
6
171
Vastaukset
- finitos
Valot on sammutettu tehtaasta aikoa sitten, anna olla pimeenä!
- PushForward
""Viiksestä syttyvät pitkät mutta kun päästät irti ne sammuvat."" Yleensä viikseä täytyy siirtää eteenpäin, ei kasvoihin päin.
- siitäpuhemistäpuute
No jopas ... pitääkö vetää viiksestä ja päästää vasta sitten vai työntää pohjaan, pitää siellä ja naatiskella?
- KokenutAsentaja
Osat kuluvat. Esim polttimot ja kytkimet. Tässä tapauksessa viiksi on kaput. Vaihtoon !
- missävika
Kiitos, epäilen samaa.
- Saba9001967
Heh. Ei vikaa viiksessä eikä releessä. Ajovalot toimivat ja eivät toimi, siis satunnaisesti. On epäily että on joko maavika jossakin tai sitten virtalukon pohja. Sulakkeet kaikki ehjät. Tosi hankala paikallistaa miksei ajovalot (katkaisin käännetty oikealle) toimi. Vasemmalla toimivat lähivalot eikä vilkuissa ole vikaa edes kun katkaisin on normaaliasennossa oikealla. Mitä tuumitte, löytyykö neuvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742962
- 682837
- 681822
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171679- 241657
- 261602
- 201600
- 481297
- 381273
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91269