MB E -laatu huonontunut?

Hei!

En kirjoita tätä saadakseni mersun käyttäjät suuttumaan, mutta haluaisin terveitä kommentteja.
Olin viikonloppuna Helsingissä taksin kyydissä (BMW 525 TDS) ja kyselin taksikuskilta miksi hän on ottanut Bemarin taksiin. Hän kertoi, että hänellä on kymmenen autoa liikenteessä ja jokaiselle tulee 200tkm/vuosi. Hänellä oli ollut aiemmin mesuja, mutta kun E-malli tuli markkinoille korjaamolla käynnit moninkertaistuivat. Hän moitti tosi kovin sanoin yleensäkin uudempia mersuja ja sanoi että Helsingissä monet taksiyrittäjät, joilla on yli 5 autoa ovat vaihtaneet Bemariin. Tiedustelin tarkennuksia vikoihin ja hän mainitsi mm.syöttöpumput, elektroniikka viat ja esim.sisäilman kierron. E-mallissa ei kuulema kierrä sisäilma tarpeeksi hyvin ja autoihin on jouduttu vaihtamaan kattoverhoiluja (menneet homeeseen) ja kuskit ovat saaneet ihottumaa huonon sisäilman johdosta. Minulla ei ole mitään mersuja vastaan, koska itsellänikin on 300D -89 tallissa, mutta onko kukaan kuullut vastaavista ongelmista? Kuski sanoi, että yksityiskäytössä se vielä menettelee, kun ei tarvitse käydä kun "muutaman kerran vuodessa" korjaamolla, mutta ammattiautoilijat ovat kusessa.
111871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tuo oli taasen noita iltasatuja.Bemarista taasen
on "varmaa"tietoa sähkövaivoista,kannen halkeamiset
yms.yms. Eli oma kokemus on 270tkm 1,5v ajanjaksolta:
ei yhtään ylimääräistä korjaamokäyntiä.
Sisäilmankierron syynä on tukkeutunut sisäilman
suodatin,oli auto vaikka Warre niin huuruunhan se menee
kun ei ilma kierrä.

Äänestä
  • en tiedä kirjoittajan jutun todenperäisyyttä mutta selvää on että mersun laatu on huonontunut aika rajusti.

    Äänestä

  • Teme kirjoitti:

    en tiedä kirjoittajan jutun todenperäisyyttä mutta selvää on että mersun laatu on huonontunut aika rajusti.

    vaan totisinta totta.En sitten tiedä onko kohdalleni
    sattunut jonkinmoinen kummajainen,koskapa ylimääräisiä
    käyntejä korjaamolla ei ole ollut.

    Äänestä

Tuossa toisessa kohdassa kyselin E200 touringin hankinnasta, onko tama nyt tulkittava niin, etta kannattaa hankkia W124 loppupaan touring mieluumin, kuin tama uudemman mallinen W??? mahdollisine ongelmineen?

Äänestä
  • siis kannattaa valita 124 korinen. On huomattvasti toimivampi ja luottevampi auto.

    Äänestä

Kyllä noissa jutuissa perää on. Olen ajanut taksia 15 vuotta, aiemmin mersuilla nyt BMW:llä. Väyrys-mallin myötä tulivat korjaamokäynnit osaksi työpäivää. Jos ei tarvinnut käydä kerran kuussa korjaamolla niin olin tosi tyytyväinen. Nykyisellä BMW:llä on ajettu 247 tkm ja takana vain yksi ylimääräinen korjaamokäynti. Myös väliraha vaihdettaessa uuteen pieneni huomattavasti BMW:n myötä. Ainut hyväpuoli mersussa oli se, että heillä oli 24h huolto, mutta sitä kyllä tarvittiinkin. Helsingin taksissa on yli 50 BMW:tä ja määrä kasvaa jatkuvasti. Mersuja on sensijaan aina vaan vähemmän. "Normaali" autoilijan silmissä johtotähden maine on vielä pysynyt, mutta ammattiautoilijat valitsevat sen ajokikseen aina harvemmin. Toivottavasti tämä huomataan ja mersu parantaa laatua jatkossa, mutta harva enää vaihtaa takaisin mersuun, kun on oppinut nauttimaan BMW:stä.

Äänestä
  • Isäukkoni on Espoossa taksiautoilijana, alla nyt Volvo S 80-taksi. Sillä on ajettu nyt 260 tkm ilman suurempia vikoja, aiempi auto oli E 220 CDIdiesel, tämä pyöreälamppumalli. Mersusta oli pakko luopua runsaiden elektroniikka- ja moottorin apulaitevikojen takia. Laturi mm. uusittiin 3 kertaa (!!) 290 tkm matkalla, automaattilootan elektroniikkaviat jatkuvia, mm. takuuseen vaihdettiin lopulta koko loota. Maalipintakin oli metallivihreänä aiempia Mersuja heikompi kestämään, konepesut naarmuttivat sen kamalaan kuntoon vuodessa.

    Ainoa hyvä puoli MB-taksisysteemissä oli tosiaan Vehon 24 h päivystys ja joustavat korjaamoajat. Toisaalta ajallinen menetys oli merkittävä, yrittäjällä ei näet ole varaa seisottaa rahaa tuovaa kalustoa pitkään.

    E-Mersua aiemmin hänellä oli VW Caravelle-tilabussi (kamalasti myös vikoja!!), mutta sitä ennen olleet W124-sarjan Mersut kestivät lähes ongelmitta; tuollaisia elektroniikkavikoja ei ollut koska ei ollut sellaista elektroniikka-viidakkoa kuin uusimmassa E-sarjassa.

    Halvemman luokan taksiautoista Toyota Avensis on osoittautunut myös harmittomaksi palvelijaksi taksien keskuudessa, VW Passat ei pääse luotettavuudessa kuunaan samaan. Ihme juttu...

    Kyllä täytyy näin sivusta seuranneena ja kärryä välillä pyöriteleenäkin todeta, että kyllä legendaarinen MB-laatu on kadonnut johonkin. Kun vielä pisteenä iin päälle mainittakoon surkea suuntavakavuus tuulisella moottoritiellä, on tehtaalla tekemistä ja paineita tuoda keväällä uusi E-malli markkinoille!!

    Äänestä

juu onhan siinä omat pikku vikansa mitä aikaisemmissa malleissa ei ole olut? syöttöpumppu ja sen häiriöt ja vuodot, ruosteherkkyys jos mali vautioituu, lämppärin heikko teho, vaikka ritisilma suodin oli pois, yms, mutta onhan se laatu auto silti ja on niissä muissakin merkeissä vikoja niinkun kaikissa uudella tekniikalla olevissa. mutta joka tapauksessa vanha mb on laadukkaampi tuote kun uudemmat ja tavalliselle kuluttajalle edukkaampi ja järkevämpi vaihtoehto.

Äänestä
  • morjens! en tiedä mihin olen itseni laittamassa, kun odottelen uutta w211 eemeliä automaattilaatikolla tulevaksi tos huhtikuulla. mulla oli jo cdi eemeli kolme vuotta , jonka 150 tkm ajon jälkeen myin pois marraskuus 2001. omasta pussista korjattavia vikoja ei autossa ollut juurikaan. 80 mk ketale jotkut pikkutukivarret vaihdettiin. yhden kerran vaihdettiin kaikki jarrupalat ja vielä viime kesänä levyt ja jarrupalat eteen. Autolla nimittäin ajeltiin usien 200 km/h ja usein 150 km/h ja jarruja on todella käytetty. takuulla sitten on korjattu kaiken näköistä , mutta ei nyt hirveästi kuitenkaan. kaksi asiaa muistan -toinen ilmeni jossain huollossa, eli että perän stefat vuotaa ja siksi vaihdettiin tiivisteet sinne. toinen erittäin harmillinen vika oli ilmastoinnin kompuran rikkoutuminen. 27 hellettä ja silleen , vaoi vittu ku vitutti. mitään sähkövikoja yms. autossani ei koskaan ollut. Uudesta autosta ajattelin ottaa oikein pitokalun - siis ajaa nyt ainakin koko mallivuosi 7-8 vuotta, jos ei huolia ole. kilometrejä kuitenkin tulee 50 tkm vuodessa ja erittäin rajussa käytössä huomataan pian onko auto tehty hyvin. kuumeeni pahenee koko ajan saada uusi auto alle ja toivon, ettei tarvitse pettyä ja asua sitten korjaamolla. informoin mitä kuuluu tässä matkan varrella.

    Äänestä

  • Real Driver kirjoitti:

    morjens! en tiedä mihin olen itseni laittamassa, kun odottelen uutta w211 eemeliä automaattilaatikolla tulevaksi tos huhtikuulla. mulla oli jo cdi eemeli kolme vuotta , jonka 150 tkm ajon jälkeen myin pois marraskuus 2001. omasta pussista korjattavia vikoja ei autossa ollut juurikaan. 80 mk ketale jotkut pikkutukivarret vaihdettiin. yhden kerran vaihdettiin kaikki jarrupalat ja vielä viime kesänä levyt ja jarrupalat eteen. Autolla nimittäin ajeltiin usien 200 km/h ja usein 150 km/h ja jarruja on todella käytetty. takuulla sitten on korjattu kaiken näköistä , mutta ei nyt hirveästi kuitenkaan. kaksi asiaa muistan -toinen ilmeni jossain huollossa, eli että perän stefat vuotaa ja siksi vaihdettiin tiivisteet sinne. toinen erittäin harmillinen vika oli ilmastoinnin kompuran rikkoutuminen. 27 hellettä ja silleen , vaoi vittu ku vitutti. mitään sähkövikoja yms. autossani ei koskaan ollut. Uudesta autosta ajattelin ottaa oikein pitokalun - siis ajaa nyt ainakin koko mallivuosi 7-8 vuotta, jos ei huolia ole. kilometrejä kuitenkin tulee 50 tkm vuodessa ja erittäin rajussa käytössä huomataan pian onko auto tehty hyvin. kuumeeni pahenee koko ajan saada uusi auto alle ja toivon, ettei tarvitse pettyä ja asua sitten korjaamolla. informoin mitä kuuluu tässä matkan varrella.

    vain sano, että se on tämä nykyinen malli mikä sinulle tulee???
    Kai se on keväällä tuleva uusi malli...
    Nykyinen E:hän vanhenee käsiin heti kun uusi saapuu maahan....
    vain ajatuksia.....

    Äänestä

  • 540IA kirjoitti:

    vain sano, että se on tämä nykyinen malli mikä sinulle tulee???
    Kai se on keväällä tuleva uusi malli...
    Nykyinen E:hän vanhenee käsiin heti kun uusi saapuu maahan....
    vain ajatuksia.....

    joo tottakai mulle tulee se uusi malli! oon laittanut ns. tilauksen sisään jo vuosi sitten malli on w211 ja nykyinen eemelihän on w210

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jukka kirjoitti:

Hei!

En kirjoita tätä saadakseni mersun käyttäjät suuttumaan, mutta haluaisin terveitä kommentteja.
Olin viikonloppuna Helsingissä taksin kyydissä (BMW 525 TDS) ja kyselin taksikuskilta miksi hän on ottanut Bemarin taksiin. Hän kertoi, että hänellä on kymmenen autoa liikenteessä ja jokaiselle tulee 200tkm/vuosi. Hänellä oli ollut aiemmin mesuja, mutta kun E-malli tuli markkinoille korjaamolla käynnit moninkertaistuivat. Hän moitti tosi kovin sanoin yleensäkin uudempia mersuja ja sanoi että Helsingissä monet taksiyrittäjät, joilla on yli 5 autoa ovat vaihtaneet Bemariin. Tiedustelin tarkennuksia vikoihin ja hän mainitsi mm.syöttöpumput, elektroniikka viat ja esim.sisäilman kierron. E-mallissa ei kuulema kierrä sisäilma tarpeeksi hyvin ja autoihin on jouduttu vaihtamaan kattoverhoiluja (menneet homeeseen) ja kuskit ovat saaneet ihottumaa huonon sisäilman johdosta. Minulla ei ole mitään mersuja vastaan, koska itsellänikin on 300D -89 tallissa, mutta onko kukaan kuullut vastaavista ongelmista? Kuski sanoi, että yksityiskäytössä se vielä menettelee, kun ei tarvitse käydä kun "muutaman kerran vuodessa" korjaamolla, mutta ammattiautoilijat ovat kusessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu