Naittaminen - miten suhtautua?

Sukulaistyttö on uskovaisesta suurperheestä ja kuulemani mukaan heidän kulttuurissa tytär naitetaan jo nuorena vanhempien valitsemalle pojalle (tai tässä tapauksessa vanhemmalle miehelle).

Sain hääkutsun, mutta en tiedä kuinka suhtautua tilanteeseen. Voinko normaalisti onnitella heitä molempia kun todennäköisesti vain mies on aidosti onnellinen? Entä miten tulee muistaa naittajia?

Vai pitäisikö jättää Oulun reissu väliin ja boikotoida juhlia?
71272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tunnet välpitöntä halua mennä juhliin niin mene. jos et tunne oloasi mukavaksi asian kanssa älä mene.
naittajien tai muiden suhteen en osaa neuvoa, mutta kyseleppä joltain sukuliaselta tai tutulta kuinka toimitaan jos häihin olet menossa.

Äänestä

Suomessa avioliittojen järjestäminen on edelleen laitonta joten tee sukulaistytöllesi palvelus ja ota yhteys poliisiin. Älä missään nimessä tue tällaista sairasta, laitonta paritustoimintaa. Tee vaikka nimetön ilmoitus asiasta jos haluat jostain syystä säilyttää välit tähän paritusrinkiin.

Äänestä

Eiköhän kuitenkin kannattaisi ottaa asioista selvää, ennen kuin vedät liian pitkälle meneviä johtopäätöksiä. Se, että "kuulemasi mukaan" heidän kulttuurissaan on "tapana" tehdä jotain, ei suinkaan automaattisesti merkitse, että tässä olisi kyse siitä.

Usein uskovaisissa piireissä mennään nuorena naimisiin ihan siitä syystä, ettei avoliitto tai au-seksi oli hyväksyttävää. Ja heillä nuorena naimisiin meno on aivan normaalia, toisin kuin valtaväestöllä.

Eli mikäli asia sinua kovasti vaivaa, ota yhteyttä hääpariin tai johonkin sukulaiseen ja utele hienovaraisesti miten pari on tavannut ja kuinka kauan ovat seurustelleet.

Äänestä
  • tunnen lestadiolaisii sen verran että ne menee 18 v naimisiin.yleensä sukulaiset sanoo et 'sit saatte toisenne' tai 'saatte olla oikeesti' tai lupailee hyviä myötäjäisiä tai joitakin rahoja??

    Äänestä

  • ei vl kirjoitti:

    tunnen lestadiolaisii sen verran että ne menee 18 v naimisiin.yleensä sukulaiset sanoo et 'sit saatte toisenne' tai 'saatte olla oikeesti' tai lupailee hyviä myötäjäisiä tai joitakin rahoja??

    Ei vanhoillislestadiolaisilla ainakaan ole nuin.Sillä olen itsekkin vanhoillislestadiolainen ja tiedän tämän.Kyllä meidän uskonnossa ihan itse saa päättää puolison eikä sitä kukaan sinulle valitse.

    Äänestä

Joo kuuleman mukaan kyllä. Mutta tiedätkö onko se varmasti näin ja onko juuri tässä perheessä? Kaikki saman uskotonkunnan edustajat ei välttämättä toimi samoin. Ja vaikka tämäkin perhe toimisi niin mistä tiedät ettei he oikeasti ole rakastuneita. Aika kaameeta, jos kaikki ajattelee että menevät vain "pakosta" naimisiin. Voi olla, että he ehtivät tapaamaan ja rakastumaan ennen kun vanhemmat ehti järjestelemään mitään. Ja vanhemmat hyväksyvät tulevan puolison. Tai sitten vanhemmat järjesti tämän, mutta he rakastuivat sitten...

Ennen kun tietää varmasti ei voi suhtautua oikein mitenkään...

Äänestä

Mikähän tämä uskonto on? Entä onko tämä kuultu juttu pelkkä juoru ja luulo vai totisinta totta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija kirjoitti:

Sukulaistyttö on uskovaisesta suurperheestä ja kuulemani mukaan heidän kulttuurissa tytär naitetaan jo nuorena vanhempien valitsemalle pojalle (tai tässä tapauksessa vanhemmalle miehelle).

Sain hääkutsun, mutta en tiedä kuinka suhtautua tilanteeseen. Voinko normaalisti onnitella heitä molempia kun todennäköisesti vain mies on aidosti onnellinen? Entä miten tulee muistaa naittajia?

Vai pitäisikö jättää Oulun reissu väliin ja boikotoida juhlia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu