Yle kirjoittaa negatiiviseen sävyyn eri mieltä olevien ihmisten mielipiteistä.
YLE ei kirjoita objektiivisesti esim. pakolaiskriisistä. YLE ei uutisoi keski-euroopan vaikeista ongelmista, mitä muslimit ovat aiheuttaneet. Eurooppalsiet uutiskanavat ja lehdet kirjoittavat karua todellisuutta, kun taas meillä valtamedia vaikenee näistä asioista.
YLEn suosio on valtavassa laskussa ja sen he ova eiheuttaneet itse. YLEn toimittajat ovat asenteellisia ja he hermostuvat haastattelutilanteissa, kun haastateltava antaa kommentteja, joista toimittaja ei pidä.
YLE on asenteellinen
25
402
Vastaukset
- Yleonpianout
YLEn tulisi vaihtaa haastatteluohjelmiin uudet toimittajat, jotka eivät ole subjektiivisia ja asenteellisia. Haastatteluohjelmien toimittajat ovat usein pohjanoteerauksia, jotka näyttävät ilmeillään ja kommenteillaan tuovat esille omat kantansa. Saavatko kenties korvanappeihin käskyt kommentoida haastateltavaa asenteellisesti. YLEn toimittajat tulisi nostaa nyt tikunnokkaan.
- en.pysty.katseleen
Ylen toimittajat pitäisi nostaa ulos jäähtymään.
- Anonyymi
Puoluejohtajien vaalitentissä kerrottiin puhujan 7min. ajasta pidettävän tiukasti kiinni. Näin tehtiinkin PUHUJIEN toimesta ensimmäiset. Sannan annettiiin nokkia selkosuomista sannamariinia yli minuutin yli ko. aikarajan
- 515
Äskeisessä keskustelussa mainittiin,että Yleä olisi joku vaatinut olemaan hallituksen
äänitorvi.
En usko siihen mutta varmaan hallituksenkin puolesta ollaan ihmetelty sitä,että
joka ikinen hallituksen esitys on toimittajien suulla ammuttu alas ja sensijaan
asetuttu tiukasti oppositiorintamaan.
Kyllä Yleltä voi ihan oikeutetusti vaatia edes jonkinlaista tasapuolisuutta kun sille
on kerran annettu oikeus tulla jokaisen meidän kukkarolle.
Nykyään sitä ei ole ollut vaan täysin palkein on menty toimittajien mielipiteen
mukaan.
Sitten ovat nämä lausunta-automaatit,joita käytetään joka ohjelmassa.Mikä
on esim.Anu Koivusen asema Ylessä.
Tukholman yliopistossa professorina ?mutta esiintyy monta kertaa viikossa
antamassa lausuntoja hallituksen toimista.
Ja huom! Atte Jääskeläinen sanoi,että saa suoraa palautetta mutta ikinä ei
ole siihen reagoinut sanallakaan.
Ylen sivuilla vain ruotsinkieliset voivat saada palautteensa julki,siksi itsekin
purnaan täällä vaikka kaiken järjen mukaan yle-veron maksajana se oikeus
pitäisi olla kyseisen instanssin sivuilla.
Apunen sanoi aivan oikein,että Ylen tulisi olla tilivelvollinen veronmaksajille,
mutta sen jälkeen kun pakkovero tuli on ollut havaittavisssa,ettei katsoja ole
minkään arvoinen.
Ja missä oli tästäkin keskustelusta muun Suomen ääni kuin pääkaupunkiseudun,
jota Yle katsoo vain edustavansa. - Tohtorisetä
Tällaiset toimitustyön yksityiskohdat ovat työnohjauksella ja strategian parlamentaaris-yliopistollis-kansalaisjärjestöllisillä tarkistuksilla korjattavsissa.
BBC: raiskasivat ja ryöstivät kapitalistit sananvapauden ja verokevennysten verukkeilla Thatcherin aikana ja niin katosi Bronowskin, Attenbergin ym. arvokas kulttuuripeintö. Tilalla on pim pim pim piiiiiiii, vessanpesuhoukuttimet, pim pim pim piiiiiiii.. - Bror-Erik2442
Vaikka te kuinka mussuttaisitte tärähtäneet neurootikot niin Yle on valistuneen
kansan ykkösmedia alueellisesti. -Ja ilman mainoksia :) - 515
Ilman muuta Yle on ykkösmedia jo kokonsa puolesta ja tuottaa paljon hyvää,parhaimmat ovat dokumentit.
Suomenruotsalaiset ovat tottakai hyvillään saadessaan kokoonsa nähden runsaasti tv-aikaa,eikä siinä mitään valittamista ole.
Se vain,että joillekin puolueille kyseisestä aparaatista ei heru kuin koko ajan negatiivista palautetta pistää kysymään onko nyt unohdettu tuo tasapuolisuus kokonaan.
Olisi toivottavaa,ettei mentäisi aina diagnosoimaan toisen esityksiä- Bror-Erik1970
Suomen ruotsinkielisille kuuluu iliman vaiheita ja jo lain puolesta oma osansa
Yle mediasta.Tasapuolisuuden käsite on aina subjektiivinen joten kuulijan/katsojan medialukutaito korostuu uutisen äärellä. Eiks niin?
- KansanhalveksijatRuuduss
Lukemalla MV, Vastarinta sivustoa, Reality Social jne. saa todellista tietoa asioista. YLE on Regressiivisen vasemmiston äänitorvi.
- ylemaksutsucks
Milloin Yle ymmärtää hankkia Putinilta ohjeet mitä voi julkaista?
- Bror-Erik2442
Niinkö ylemaksutsucks tekisi suuressa viisaudessaan ja nousuhumalassaan?
- Äåpöolkiuujs
Putinilla ja Venäjällä ei ole mitään tekemistä EU omien sotkujen kanssa. Et ymmärrä etkä tiedä mitään asioista. Kysymys on EU aiheuttamasta aivopesusta suomalaisiin lähtien koululaitoksen kasvattamisesta lapsia halveksimaan omaa kansaa vastoin meidän omaa etua,Yliopisto opetus, Media ym kansalaisiin. Katainen eilen viimeksi Ykkösaamussa puhui vastaan demokraattisia ja itsenäisiä valtioita. New Worl order miehiä koko suuruudenhullu EU täynnä. Usan nukkeja oma rahanahneen ja virka tärkeintä.
Unkarin Urbanin kaltaisia johtajia tarvitaan puolustamaan oman kansan etua kansakunnan rikkojia vastaan. EU on täysin epäonnistunut projekti joka on suistunut Euroopan maat pysyvään sekasortoon kuten maailman rikkaat haluavat ja hurahtaneet Regressiivinen vasemmisto tukee sitä tajuamatta osallistuvansa valkoisten kansanmurhaan.- tuhottu.on
Euroopan tuho sinetöidään kesällä 2016
- Bror-Erik1974odin-1Ac
Mutta eipäs vaan sinetöitykään vai kui?
- Anonyymi
tuhottu.on kirjoitti:
Euroopan tuho sinetöidään kesällä 2016
YLE:n toimintatapa ei ole uutisoivat, vaan Aran säilyttävä, Valehdellaan eu: n olevan toimiva, mikä ei pidä paikkaansa, Suomen hallitus teki toukokuussa 2021 päätöksen antaa Suomen varoja ulkomaille 6,3 miljardia, jos et usko tätä käsittämättömyyttä, tutki asiaa itse, Y L E. Ei sitä missään tapauksessa tee
- rugfdffdsgfi
Asennetta pitääkin olla. Ei olla vätyksiä. YLE porskuttaa ihan niin kuin ennenkin, ei mitään hätää.
- ajan_henki
Nykyisessä Ylessä toimittajille on annettu iso rooli mielipiteiden ohjaamisessa. Selvästi yritetään saada keskustelu tai haastattelu etukäteen kehitetyillä kysymyksillä tietyille urille.
Esimerkki vakiokysymyksestä: "mitä Suomi voisi teidän mielestänne tehdä huonon kilpailukyvyn parantamiseksi?". Tässä kysymyksessä toistetaan suoraan nykyhallituksen väite, että Suomen kilpailukyky on huono eikä pohdita fraasin todenmukaisuutta. Vastaavalla tavalla lietsotaan Venäjän, Trumpin jne. pelkoa. "miten Suomi voisi toimia Venäjän uhkan vähentämiseksi?".
Aikanaan toimittaja oli tarkka kuuntelija, joka välitti haastateltavan asiantuntemuksen suurelle yleisölle. Nyt toimittajat ovat isoja tähtiä, jotka varastavat koko shown. Haastattelutilanteet on käsikirjoitettu etukäteen, joten toimittajien omalle aivokapasiteetille (onko sitä) ei ole käyttöä. - realisti71
Minua ainakin hävettäisi olla YLE:ssa töissä. YLE vihaa suomalaisia ja Suomea.
- Bror-Erik1974odin-1Ac
Minua ei yhtään sillä yhtä hyvää journalismia ei tee Suomessa kukaan muu. Tietysti realisti71 kaltaisille joilta Ylen tarjoama ohjelmisto viheltää yli kaalin on kai ainoa vaihto-
ehto turvautua ääriliikkeiden yksinkertaistettuihin huliveikko uutisiin. -Eiks jeh?
- Funlandiankansalainen
Viimeisen kymmenen vuoden aikana YLEn uutiset on kieroutuneet pahasti. Pääuutisissa keskitytään ulkomaan uutisiin ja ei kerrota kotimaasta muuta kuin jussien ahdingosta vuodesta toiseen, jonkun narkkarilaulajan oikeudenkäynnistä tai persujen mahdollisiset negatiiviset tapahtumant. YLE on ominut itselleen EU/maailman uutisten roolin sen vuokis, että kotimaan ongelmiin ei kiinnitetä huomiota. Kotimaasta ei YLE mukaan ole mitään kerrottavaa muulloin kuin keskiyöllä alueuutisten toimesta. Naapurialueen ei tule kuulla YLEn mukaan naapuristaan tai muun Suomen tapahtumista yhtään mitään ellei valvo vuorokaudet ympäriinsä. ja satu tapahtumaan joku terrori-isku tai suuronnettomuus. YLE pesee kansaa sokeaksi omista asioista niin, että jonkun pesläpikansakunnan asiat ovat muka tärkeämmät kuin naapurin.
- ääaöslfkgjgyityhgeg
YLE on suomen kansan vastaisella aivopesu propagandalla menettänyt oikeutensa tuhlata suomalaisten verorahoja punavihreitten oikeisto rosvo globalistien asioiden ajamiseen ja häiriintyneiden maailman parantaja toimittelijoiden satuihin ja sepitelmiin.
Suomalainen joka ei tajua mitä roskaa Yle tekee on todella tymä todellisuustajuton pikku lapsen tasolla oleva,joka uskoo kaiken mitä joku sanoo. Yle maksukortin taakse!
- EtsiväLöysi
Iltalehti ei julkaissut kommenttejani, joissa vain kerroin muille lukijoille, että Venäjän torpedohankinnoista ei ole ilmeistä vaaraa Suomelle, vaikka toimittaja asenteellisuudessaan niin väittikin.
- ihmejakumma
iltasanomat on ilmeisesti nykyään sipilän ja kokoomuksen oma tiedotusläpyskä kun siellä on oululle ihan omat uutisikkunat?
- Anonyymi
😩😩😩
- Anonyymi
YLE on parlamentaarisesti valvottu verovaroin ylläpidetty laatumediamme osa.
Joillekin sen mustamaalaus on tärkeää.
Ylen ammattitaitoiset toimittajat pitävät osaltaan meidät Euroopan ja maailman tapahtumien tasalla.
Joitakin se harmittaa.
Ylen seuraajia on valtavasti ja he ovat ylen tyytyväisiä Yleen.
Joillekin se on sietämätöntä.
On siis pantava pystyyn valekampanja Ylen mustaamiseksi.
Mahtaako onnistua?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022142Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122009Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501415Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821069Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel57977Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402948Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39838- 56799
- 75770
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70734