Vaasan hovioikeus tuomitsi tuoreella päätöksellään 55-vuotiaan naisen törkeästä kavalluksesta kahdeksi vuodeksi ja neljäksi kuukaudeksi ehdottomaan vankeuteen. Hovioikeus ei muuttanut Keski-Suomen käräjäoikeuden aiemmin antamaa tuomiota.
Nainen työskenteli Keski-Suomessa pankkivirkailijana ja anasti työnantajaltaan pankin varoja yhteensä 570 000 euroa. Vuoden 2014 alussa hänet nimitettiin asiakaspalvelupäälliköksi. Hänellä oli käytössään niin sanotut pääkäyttäjätunnukset, joilla hän pystyi tekemään lähestulkoon kaikki toimenpiteet pankin tietojärjestelmässä. Se mahdollisti osaltaan rahojen anastamisen.
Nainen tunnusti vieneensä rahat työnantajaltaan. Rahojen anastus alkoi lokakuussa 2010 ja se jatkui neljä vuotta. Teon taustalla oli naisen hallitsematon peliriippuvuus. Oikeudessa nainen kertoi myös muista vaikeuksista yksityiselämässään. Hän sanoi, että lähes kaikki hänen anastamansa rahat menivät pelaamiseen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016042221451868_uu.shtml
Tunnusti kavalluksen Keski-Suomessa
LottoaPankissa
3
326
Vastaukset
- norefly
Kavalsi liian vähän, olisi siirtänyt kaikki pankin rahat tililleen ja häippässy bahama-saarille.
- KivaTili
Lusii puolet tuomiosta , kaivaa rahat kannonalta ja elää suruttomasti , kinuaa yhteiskunnalta kaikki avustukset linnahistoriaan vedoten . Hänen tarvitsee elää vain varattomanan .tuohan ei tarkoita rahattomuutta.
- fobhes
Täällä Hankasalmella onkin meillä korpilaki, varastaa saa kunhan ei jää kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M707353Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1784441Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1394102Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584050Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn594027Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu323584HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623062Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602808Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372346KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482134