elämä Etelä-Saksassa

elämäniseikkailu

Tulen asumaan Etelä-Saksassa Baden-Württembergin osavaltiossa kesäkuun. Käyn paikallista koulua ja asun isäntäperheessä. Kaikki tieto aina säästä ruokakulttuurin on enemmän kuin tervetullutta! :)

Ps. Olen tällainen stressaaja, joka tarvitsee mahdollisimman paljon tietoa tulevasta;)

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • So.ist.das.Leben

      Freiburg taitaa olla Saksan lämpimin kaupunki. Stuttgart on kattilalaaksossa sijaitseva saksalaisittain pikkukaupunkimainen. Lounais-Saksa on kaikenkaikkiaan täysin erilainen kuin muu maa. Vaikka itse puhun kohtalaisesti saksan kieltä, on siellä puhuttava schwäbisch mulle täysin mahdotonta ymmärtää. Useimmiten en tunnista edes yksittäisiä sanoja.

    • saksafani

      Ehdottomasti hyvä paikka. Minulla ei ole ollut mitään ongelmia kielen ymmärtämisessä, mielestäni hyvin ymmärrettävää saksankieltä puhuvat. Bodenseen ympäristö erittäin kaunista ja Mainaun saari käymisen arvoinen paikka. Stuttgart on oikein kiva kaupunki ja kaikenlaista näkemistä riittää, samoin kaikki pikkukaupungit siinä ympäristössä. Saksalaiset ovat hyvin perhekeskeisiä ja varmasti pitävät huolen viihtymisestäsi. Se saattaa ihmetyttää, että heille ei lounaan syöminen ole mikään must-juttu, saattavat kuitata päivällä syömisen meikäläisittäin hyvin niukalla aterialla, sen sijaan illalla sitten syödään oikein kunnolla. Teitittely on edelleen hyvin yleistä, odota että ehdottavat sinuttelua (vanhemmat henkilöt). Saattaa myös olla, että saat hyvinkin tiukat rajat yksin liikkumisen suhteen, ainakin jos illalla aiot lähteä jonnekin.

      • bonafides

        Konstanz on myös kiva pienenpuoleinen kaupunki Bodenseen rannalla. Sveitsinpuoleisen osan nimi on Kreutzlingen. Hieno yliopisto ja siis tuo Bodensee useine rantakaupunkeineen, Itävallan ja Sveitsin rantakaupunkien lisäksi. Sikäläinen matkatoimisto voinee järjestää bussimatkan Bodenseen ympäri, tulee nähtyä 4 maata, se neljäs on Lichtenstein. Useassa saksalaisessa kaupungissa nuoret eivät saa olla ulkona jotain klo 22 jälkeen ilman aikuisen seuraa. Jokinlainen järjestysääntö kai kaupungeittain.


      • bonafides

        Itsekin asuin Konstanzissa saksalisessa perheessä. Olivat perhekeskeisiä, mutta teitittelystä eivät 70-luvulla luopuneet :) Kysyin teitittelyst, ja vastaus oli, että kyllä jos Te haluatte.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4897
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      425
      1546
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1128
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1108
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      16
      1026
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe