elämä Etelä-Saksassa

Tulen asumaan Etelä-Saksassa Baden-Württembergin osavaltiossa kesäkuun. Käyn paikallista koulua ja asun isäntäperheessä. Kaikki tieto aina säästä ruokakulttuurin on enemmän kuin tervetullutta! :)

Ps. Olen tällainen stressaaja, joka tarvitsee mahdollisimman paljon tietoa tulevasta;)
4207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Freiburg taitaa olla Saksan lämpimin kaupunki. Stuttgart on kattilalaaksossa sijaitseva saksalaisittain pikkukaupunkimainen. Lounais-Saksa on kaikenkaikkiaan täysin erilainen kuin muu maa. Vaikka itse puhun kohtalaisesti saksan kieltä, on siellä puhuttava schwäbisch mulle täysin mahdotonta ymmärtää. Useimmiten en tunnista edes yksittäisiä sanoja.

Äänestä

Ehdottomasti hyvä paikka. Minulla ei ole ollut mitään ongelmia kielen ymmärtämisessä, mielestäni hyvin ymmärrettävää saksankieltä puhuvat. Bodenseen ympäristö erittäin kaunista ja Mainaun saari käymisen arvoinen paikka. Stuttgart on oikein kiva kaupunki ja kaikenlaista näkemistä riittää, samoin kaikki pikkukaupungit siinä ympäristössä. Saksalaiset ovat hyvin perhekeskeisiä ja varmasti pitävät huolen viihtymisestäsi. Se saattaa ihmetyttää, että heille ei lounaan syöminen ole mikään must-juttu, saattavat kuitata päivällä syömisen meikäläisittäin hyvin niukalla aterialla, sen sijaan illalla sitten syödään oikein kunnolla. Teitittely on edelleen hyvin yleistä, odota että ehdottavat sinuttelua (vanhemmat henkilöt). Saattaa myös olla, että saat hyvinkin tiukat rajat yksin liikkumisen suhteen, ainakin jos illalla aiot lähteä jonnekin.

Äänestä
  • Konstanz on myös kiva pienenpuoleinen kaupunki Bodenseen rannalla. Sveitsinpuoleisen osan nimi on Kreutzlingen. Hieno yliopisto ja siis tuo Bodensee useine rantakaupunkeineen, Itävallan ja Sveitsin rantakaupunkien lisäksi. Sikäläinen matkatoimisto voinee järjestää bussimatkan Bodenseen ympäri, tulee nähtyä 4 maata, se neljäs on Lichtenstein. Useassa saksalaisessa kaupungissa nuoret eivät saa olla ulkona jotain klo 22 jälkeen ilman aikuisen seuraa. Jokinlainen järjestysääntö kai kaupungeittain.

    Äänestä

  • Itsekin asuin Konstanzissa saksalisessa perheessä. Olivat perhekeskeisiä, mutta teitittelystä eivät 70-luvulla luopuneet :) Kysyin teitittelyst, ja vastaus oli, että kyllä jos Te haluatte.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämäniseikkailu kirjoitti:

Tulen asumaan Etelä-Saksassa Baden-Württembergin osavaltiossa kesäkuun. Käyn paikallista koulua ja asun isäntäperheessä. Kaikki tieto aina säästä ruokakulttuurin on enemmän kuin tervetullutta! :)

Ps. Olen tällainen stressaaja, joka tarvitsee mahdollisimman paljon tietoa tulevasta;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu