http://www.tuulilasi.fi/tltv/tuulilasin-suuri-ruostetutkimus-nama-mallit-ovat-pahimmat-ruostepommit
Tylyä sanoi Lauri Larmela
Tylyä sanoi Lauri Larmela
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Uskomatonta tuo Larmion Toyotaviha.
Kyllä minäkin vihaisin noin pahasti ruostuvaa romua.
Norjassa sama asia esillä, sillä erotuksella että uutisoidaan euromerkkien ongelmaksi.
https://translate.google.com/translate?sl=no&tl=fi&js=y&prev=_t&hl=fi&ie=UTF-8&u=http://www.dinside.no/936194/nye-biler-ruster-som-aldri-for&edit-text=
Tuo norjalaisten tekemä ruostetutkimus on todettu huuhaaksi jo moneen kertaan (kuten se kuuluisa ruotsalaisten tekemäkin heh heh). Suomalaisten tekemä paljon luotettavampi.
Kyllä tuo on asiaa. VW se on nyt tässäkin mukana eli kärkiruostuja eikä Toyota, vaikka trollipeikot parhaansa yrittävät.
Ei siinä tarvitse mikään trollipeikko olla että näkee tosiasiat
aika tyly aloitus vai mitä tuumaa palstan raisu poika super hönö.haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.super hönö.haaaaaaaaaaaaaaaa
Ei kannata ostaa käytettynä, kymmen vuotiaana! Paalausta vailla olevat!
Suurin osa Tojoista paaliin alle 200 tkm.
Ei mitään merkkejä ruostumisesta vielä pari vuotiaana.
http://i.auto-bild.de/ir_img/1/4/7/4/3/9/9/Toyota-Yaris-1-5-Hybrid-Life-1200x800-7a528e08f017e3a8.jpg
Minä haluan testiin esim. 5-vuotiaita, 10-vuotiaita ja 15 vuotiaita autoja.
Eri sarjat sitten niille autoille, jotka on ruostesuojattu oston jälkeen.
EIPÄ OLE NÄKYNYT tällaisia juttuja, MIKSIKÖHÄN ?
UUSIEN autojen näkyvissä olevia ruostesuoja-aineiden määriä mittaillaan ja metsään mennään tulevaisuuden ruostumisen suhteen.
Tuo norjalaisten juttu perustuu sentään todelliseen ruostumiseen.
Merkillistä että ruostesuojauksesta ruotsalaisten kehuma VW onkin norjalaisilla yksi kaikkein huonoimmista.
Syy on siinä, että nyt katsotaankin TODELLISTA ruostumista.
Todellinen ruosteongelma tulee esiin vasta ajan kanssa, ei esim. 3-vuotiaan auton pintaruosteesta voida päätellä mihin se johtaa, rakenteilla, sinkityksellä y.m.s. ON MERKITYSTÄ enemmän kuin ruostesuoja-aineiden paksuudella.
Ei, vaan TÄMÄ tutkimus kertoo autojen TODELLISEN ruostumisen: http://www.tuulilasi.fi/tltv/tuulilasin-suuri-ruostetutkimus-nama-mallit-ovat-pahimmat-ruostepommit
Tässä TOYOTA todetaan PAHIMMAKSI ruostepommiksi. http://www.hs.fi/autot/a1305633166341
Myös TUOSSA on autojen TODELLISTA ruostumista tutkittu puolueettomasti. TOYOTA todettiin siinäkin RUOSTEPOMMIKSI. MiksiKÖHÄN?
Pelkkää roskaa nuo kaksi mukatutkimusta, kuten jo aiemmin totesin.
Toisessa katsellaan 3-vuotiaiden autojen pintaruostetta ja toinen on se ruotsalainen uusien autojen pohjan katselu.
Kumpikaan ei kerro yhtään mitään siitä, mikä on todellisuus ruostumisen suhteen vaikkapa 5-v, 10-v ja 15 -v ikäisinä.
Pohjolan oloissa kaikki autot kannattaa suolauksen takia ruostesuojauttaa ainakin kerran, mutta se ei liity tähän asiaan mitenkään.
Ota Tojolasit pois ja myönnä totuus, Tojot ruostuu. Auris ja Yaris pahiten, Avensis on parempi.
vanhat olivat ehkä parempia, mutta nykyiset todella kamalia ruostumaan ja todella tuoreina.
Auto Bildin kestotesteissä puhutaan jo japanilasten autojen "murhasta" kun lehti raportoi hillittömästä ruostumisesta jo kestotestin aikana 2 vuotiaissa yksilöissä.
Ruostesuojautin autoni uutena ennenkuin sillä olin ajanut metriäkään.
Autossa ei ole tehtaan toimesta käytännössä suojausta laisinkaan.
N. 700,- hintainen Finkor-käsittely takaa edes jonkinlaisen kestävyyden.
Käytännössä lähes kaikilla muillakin merkeillä on sama tilanne.
Yli nelivuotias suojaamaton Toyota on riskiostos.
Kannattaa suojata, tekniikka kestää!
Nykysipilöinnin seurauksena kun ei tiedä kuinka kauan autoaan joutuu ajamaan...
Toyota tutkitusti pahin ruostepommi KYLLÄ RUOSTUU YDINSÄTEILYÄ LIIKAA SAANU
Autossa ei ole tehtaan toimesta käytännössä suojausta laisinkaan