Maltalainen eurokolikko

E.L.74

Normikierrosta jäi käteen Maltalainen 20 sentin kolikko vuodelta 2008.

Onkohan tuollaisilla mitään keräilyarvoa? Sen verran googlettelin että eBayssä noista PYYDETÄÄN 1 - 1,5 € verran.

Siis pyydetään. Päälle vielä postikulut, eli enpä usko että monikaan postitse ostaa. Eli postitse ei kannata alkaa kauppaamaan, ehkä sitten kädestä käteen?(poikkeuksena ehkä Proof-laadut, mutta onko niitä senttirahoista edes tehty?)

Noita on lyöty kuitenkin 40 miljoonaa kappaletta eli paljon, mutta tämän http://www.kolikot.com/eurokolikot/malta mukaan ei sitten sen jälkeen.

1

62

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämeenlinnasta

      Niitä ei ole ehkä lyöty moneen vuoteen, mutta tavallisen maltalaiskolikon kohdalla näin voi koska tahansa tapahtua. Niinpä kiinnostus keräilymielessä on laimeaa; Vastaa ehkä luxemburgilaisten kiinnostavuutta. Joku voi ehkä maksaa tuplahinnan.
      Jos käsiin osuu San Marinon, Vatikaanin tai Monacon kolikoita, tilanne on parempi. Kun lyöntimäärät ovat nollapilkkujotain miljoonaa ja useana vuonna ei mitään, mielenkiinto herää, vaikka lisää olisi tulossa. http://www.kolikot.com/eurokolikot/san-marino
      Erikoiskolikoilla on rajattu lyöntimäärä, joten niiden arvo hiljalleen nousee, koska uusia ei tule. Joku kaksieuroinen, vaikka "Helene Schjerfbeckin syntymästä 150 vuotta" 2.000.000 kpl:n lyöntimäärällä on ihan eri tasolla, mutta senkin voi saada vaihtorahana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      5938
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      60
      3545
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      186
      2759
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      15
      2705
    5. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2319
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      32
      2245
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      18
      2047
    8. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      18
      1885
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      148
      1399
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      281
      1332
    Aihe