Mitä mieltä minun salkusta?

Ostin Nordeaa noin 5000 eurolla, Nokiaa 1000 eurolla, Fortumia 2500 e, Outotecia 700 e ja Biohitiä 800 e. Ennestään on Outokumpua pilkkahinnalla joka kohta plussan puolella.
12456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ihan ok salkku, tosin Biohittiä ja Outokumpua en saata ymmärtää. Myy ne pois.

Äänestä
  • En myy tappiolla ja kokeilumielessä sijoitin Biohittiin kun täällä sitä on suositeltu.

    Äänestä

  • aloittelija kirjoitti:

    En myy tappiolla ja kokeilumielessä sijoitin Biohittiin kun täällä sitä on suositeltu.

    Mulla Biohitia keskihinnalla 6.83 EUR. Tappiolla en myy (ellei pakko!). Suosittelija(t) täällä puhuu 10 EUR hinnasta kesällä. Itse olen valmis odottamaan vielä.

    Äänestä

  • aloittelija kirjoitti:

    En myy tappiolla ja kokeilumielessä sijoitin Biohittiin kun täällä sitä on suositeltu.

    elä hyvä ihminen osta mitään suomi24 suositusten perusteella. täältä löytyy suosittelijat kaikelle ja saman verran sitten vastaan väittäjiä.
    Harkitse itse tarkasti mitä teet ja milloin.

    Äänestä

Säästä nyt ensin vielä 10 vuotta jos vaikka sitten saisit tuon verran kasaan!

Äänestä
  • Ennestään on rahastoissa jotka tuottaneet hyvin. Nyt kokeilen osakkeita josko onnistuisi.

    Äänestä

Hajautus vähän kehno, mutta jos uskot juuri Nordeaan ja ennestään rahastoissa enemmän rahaa, niin mikäs siinä.
Jos optimaalista hajautusta hakee, niin ulkomaat puuttuvat, korkorahastot puuttuvat, kuluttajatuotteet puuttuvat.

Äänestä

Maantieteellinen hajautus surkea (50 % Suomi 50 % Ruotsi pääkonttorien mukaan) ja toimialahajautuksessakin on toivomisen varaa (50 % yhdessä rahoitusalan firmassa).

Toivottavasti ne rahasto-omistuksesi korvaavat osakesalkun puutteita. Sijoitussalkkua kannattaakin katsoa kokonaisuutena, huomioiden kaikki palaset.

Äänestä

Osta lisää Biohittiä, vaida Nokiat Compteliin. Indered suositti sitä liikettä jo vuosi sitten ainakin. Verkot muuttuu enemmän ohjelmisto pohjaisiksi, raudan ossus vähenee ja kilpailu kiristyy... Fortumille tulee Siperiasta miljardien alaskirjaukset..myy.. Tilalle Siili Solution. Puolet Nordeasta eq pankiin..isot pankit haasteiden edessä...

Äänestä
  • Melkoisia lotto-osakkeita sinulla... Voi tuottaa paljon, tai sitten ei.

    Fortumille ei mitään alaskirjauksia tule, tasaista ja varmaa bisnestä, vaikka sähkön hinta onkin alamaissa.

    Äänestä

Kovin on riskipitoinen salkku, Nokia ja Nordea ovat olleet laskussa, Outotec taitaa olla tappiollinen yritys ja Biohit on bioteknologia-alan yrityksenä joka tapauksessa riskipitoinen osake. Fortum voi olla kova sana, jos osaa sijoittaa kassassa lepäävät rahat hyvin.

Ja samaa mieltä kuin edellä, nettikeskusteluista ei kannata mitään tavoitehintoja osakkeille katsella...

Äänestä

Tuossa viiden osakkeen setissä voisi hajautusmielessä ehkä yhtä lajia olla korkeintaan noin 30% ja vähintään noin 10%. Nyt Nordean (50%) mahdolliset heilahtelut yksin vavisuttaa koko settiä.

Mielenkiintoinen ja silti suht-koht mukavasti hajautettu setti viiden osakkeen kanssa voisi olla vaikkapa %-jakaumalla 30-25-20-15-10. Tän osakekvintetin 3 isoa voisi vallata osuudet 30-25-20 ja pienemmät kummajaiset 15-10 :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija kirjoitti:

Ostin Nordeaa noin 5000 eurolla, Nokiaa 1000 eurolla, Fortumia 2500 e, Outotecia 700 e ja Biohitiä 800 e. Ennestään on Outokumpua pilkkahinnalla joka kohta plussan puolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu