Äärimmäinen tapaus Kokkolan Koivuhaassa hetki sitten ihminen syttyi palamaan Punaketunkadulla ja siellä oli täysi pelastusoperaatio naapurilla päällä. Kuka pelastettiin sankarinaapurin toimesta mies vai nainen??
Kuka syttyi palamaan Koivuhaassa!!?
Ihmis_Soihtu
381446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Ei helkkarissa mitään paloautojen äänii ei oo kuulunu vaikka ikkunat on ollu sepposen selällään iltapäivästä asti. Onks tää joku sisäpiirin juttu häh?
Aivan hirvittävä tragedia joku vanhempi nainen nainen oli kuulemma syttynyt asunnossa palamaan tupakasta ja kiidätetty sairaalaan vakavasti palaneena. Pitäkäämme yhteisömme kasassa näin vaikeana hetkenä ja toivokaamme, että nainen jää henkiin ja kiitos naapurille ansiokkaasta toiminnasta sekä olkaamme ihmisiksi.
En ollu uskoa silimiäni vaan pakko se on mitä uutisissa älämölöijään. Mistäs tiätte, että oli nainen ei sitä tossa jutussa ainakaan kerrota?
http://www.kp24.fi/uutiset/410704/Tupakka-sytytti-vaatteet-palamaan-Kokkolassa
Kyllä on sisäsiittoiset pohjalais-lestaadiolaiset sekaisin...? Mikä teitä Kokkolaisia vaivaa, mereen koko porukka?
Ulkomaalaiselle tiedoksi, että emme ole teidän tuppukylänne lahkolaisia pohjalaisia vaan Keski-Pohjanmaalaisia rotumme valioita. Älä yleistä sukuasi näihin piireihin, sillä Koivuhaka on Suomen toiseksi suosituin asumalähiö ja kohta ylivoimaisesti suosituin,, sano.
Kuka piru toi tyyppi on kuka hyökkii kokkolalaisten kimppuun paikkakunnilta hetkö sattuu joku kaamea tapaus? Se ei voi olla henkisesti kypsä sillä täytyy olla jollain tapaa elämä hakusassa.
Täälä Punaketunkadulla sattui keskisuureksi rakennuspaloksi luokiteltu tulipalo, joka näyttäisi ilmeisesti asukkaan aiheuttamaksi. onhan se tietysti kamalaa, kun kintut palavat mutta ajatelkaa mitä, jos kaikki kerrostalon asukkaat olisivat palaneet kuoliaaksi hänen tupakka-addiktionsa vuoksi..
http://www.tilannehuone.fi/tehtava.php?hash=f4929acbd85824e3722305d396f4be0b
On ollut kuuma pakkaus
Ajatella ja mattokin oli syttynyt jo palamaan siinä oli hengenlähtö lähellä. Miten naapuri mahtoi päästä sinne asuntoon auttamaan vai tuliko nainen avaamaan palavissa vaatteissa oven vähän mietityttää?
Kolmannen asteen palovammat aiheuttavat iholle hiiltyneitä kudoksia, joista hermot ovat jo tuhoutuneet, joten ihminen ei tunne siinävaiheessa enään kipua. Uutisissa mainittiin, että naapuri oli antanut ensiapua jääpusseilla, mikä on hyvä keino ensimmäisen asteen palovammoihin kudosvaurion pysäyttämiseen mutta kolmannen asteen palovammoihin auttaa vain ihonsiirto.
Niin mut pitäshän sitä havahtua huutamaan sillonko tuli polttaa ihoa. Tietty, jos asuntoon tuli ensiks paljo kytysavua ennen liekkejä niin tajuhan siinä menee, ettei tiiä mistään mitään. Kummako palovarottimesta ei sanottu mitään.
Imppasiko butaania ja veti säkää samaan aikaan?
On sullaki vilkas mielikuvitus. Funtsi vähän miltä se tuntuis ko vaattees palais kiinni ihoon, siinä olis kuule vitsit vähissä.
Asiassa on puoli totuutta nimittäin ainakin päihteiden käytön seurauksena näitä huoneistopaloja syttyy juuri nautiskelijan sammumisen vuoksi.
Tietääksein itse käärityt sätkät kytevät loppuun asti ja semmoinen kö tipahtaa jalkoihin vanhalle karvalankamatolle syttyy kö talikynttilä.
ei piä paikkaansa ite käärittyä sätkää pitää vetää koko ajan muuten sammuu!valmiit palaa ittekseen loppuun asti.
Siitä on säädetty laissa niin, että askisavukkeen pitää sammua, jos ei imuta ja ellei savuke sammu ensimmäisen imaisun jälkeen muutamissa sekunneissa se on laitonta kamaa. Koikeile ottaa asiasta selvää.
Ei ne kaikki röökit mitään sammu osa kytee pariki minuuttia ja siinä ajassa ainaki varpaat kerkee mustua. Oli miten oli mut laki on laki nii pitäskö sitte haastaa tupakkayhtiö raastupaan, jos rööki ei suostu sammuun.
http://www.pelastustoimi.fi/turvatietoa/ehkaise-palon-syttyminen/tulipalon-vaarallisuus/noudata-paloturvallisia-tupakoititapoja/itsestaan-sammuva-savuke
Näitä hellalle unohtuneita ruokakattiloita syttyy myös aika usein väsymystilan yllättäessä niitä on vaikeampi välttää, koska syöminen on elinehto. Mitä tulee tupakointiin niin ilman sitä elää, joten olisiko aika miettiä lopettamista, sillä ilman tupakkaa voit välttää ainakin itsesi polttamisen hengiltä.
Kynttilöiden polttaminenkin olisi järkevää lopettaa, niistäkin syttyy turhia tulipaloja. EI AVOLIEKKIÄ SISÄTILOIHIN
Tulikohan vähä kallis tupakka häh? Turha tässä on märehtiä tupakka tappaa ennemmin tai myöhemmin. Mites luulette vakuutusyhtiön suhtautuvan asiaan tupakkatulipalon suhteen?
En tiedä miten suhtautuvat mutta ainakin kaikkien nukahtelevien kotikokkaajien olisi syytä lukea tämä vakuutusyhtiön vapputiedote..
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016042521471705_uu.shtml
Nainen tuli itse avaamaan oven ja pyörtyi samantien. Ei tiedetä miten oli palannu nii pahasti ja pääsi vielä ovelle. Uhri oli vanha nainen.
Niin arvelinkin, koska nykyään ovet pidetään visusti lukossa. Miesten vaatetus ei syty niin helposti mutta naisten hameet ja sukkahousut leimahtavat nopeasti liekkeihin. Eikös niiden uusien savukkeiden pitäisi sammua hetkessä ellei tupruttele jatkuvasti siitähän tuli takavuosina laki voimaan niin jotain äkäisesti syttyvää keinokuitua täytyi olla yllä.
Villasukat oli jaloissa siitä palo vissii lähteny, housut palannu kokonaan pois päältä.
On se kolkkoa miten nuin voiki sattua. Niitä villasukkiaki on kudottu niin monenlaisista langoista, et täsä saa vastedes kokeilla lankojenki paloturvallisuutta ennenkö virkkaa patalapun.
Kylläpäs tästä nyt muodostui outojen tulipalojen viikonloppu. Mikä ihme voi sytyttää kesämökin palamaan?
http://www.kp24.fi/uutiset/410784/Tuli-tuhosi-kesämökin-Honkaluodossa
Toi Öjan seutu on mopojannujen temmellyskenttää rälläävät saareen viikonloppusin ja tekevät siellä ties mitä pahuutta mut, et sunnuntaina palaa mökki keskellä kirkasta iltapäivää eikä asukeista tietookaan on aika erikoista. Sais tulla jo vettäki kaatamalla tuo maasto on taas rutikuivaa.
Uutisissa luki tänään, että sen mökin tonttia oli kulotettu aiemmin päivällä. Kallis paukku omistajalle ja opetus siitä miten käy, kun on huolimaton.
Toivottavasti hengenpelastuksessa ansioitununut naapuri palkitaan hengenpelastusmitalilla se kohottaisi kummasti Koivuhaan imagoa.
Kyllä tämän naisen pelastaneen miehen urhoollisuus palkitaan ainakin kunnioituksena koivuhakalaisten mielissä ellei sitä mitalia heru.
Jani-Petteri oli ihan liekeissä.
Kukas hän nyt sitten on voitko hieman valistaa?
Taas yksi esimerkki hullusta avauksesta. Entä nyt jos joku palaa omasta syystään. Tupakasta. Voi saatana että olis palanut karrelle ja koko talo samalla. Vittu nuo tupakoitsijat. Tulis sota ja tappais kaikki tupakoivat ja huumeorjat, hah!...
Sota sais tullakin. Pääsisit sinne rintamalle.
Jos käytät alkoholia pisaraakaan, niin muista, että se on erittäin vaarallinen huumausaine. Tosirealistit ja patriootit Siperiaan. Hyvää saippuaa tulis. Valkoista ainakin.
"Voi saatana että olis palanut karrelle ja koko talo samalla"
Itse en viattomien ihmisten kuolemasta ,varsinkaan lasten , osaa tavallasi haaveilla reijo.
Kaltaisellesi psykopaatille lienee köysi ainoa hoitokeino.
Ajattele omia läheisiäsi .
Annetaanpas vielä kaikki koivuhakalaiset raikuvat aploodit Punaketunkadun sankarille ja kuten muille yhteisön asukkaille toivotetaan hänelle hilpeää vappua ja tarjotaan vappusimaa kanssa unohtamatta tulipalon uhria. :)
Itseasiassa naapuri ei häntä pelastanut vaan naapurit ja naapurien ystävät yhdessä. Ja naisen asunnosta raahannut oli nainen.