Persujen uskottavuus

Hämeen Sanomat kirjoitti:

Kaupunginhallitus käsittelee kaupunginhallituksen jäsenen Lulu Ranteen (ps.) poliittista tulevaisuutta ensi maanantaina. Pohjaesitys perustuu tilapäisen valiokunnan arvioon.

Kaupunginjohtaja Timo Kenakkala ja apulaiskaupunginjohtaja Juha Isosuo esittävät, että Ranteen kohdalla aloitetaan kuntalain 40 pykälän mukainen menettely.


Pykälä viittaa virkarikokseen tai muuten virheelliseen menettelyyn luottamustoimessa. Esityksenä on myös, että Ranteesta tehtäisiin tutkimuspyyntö poliisille.

Esityksiä perustellaan tilapäisen valiokunnan selvityksissä esille tulleilla seikoilla. Yksi niistä on epäily, että Ranne oli mukana järjestämässä ns. Levi-gatea.


"siis lukekaapa yltä. Kun on ajauduttu tähän vaiheseen, niin onko kaikki vika muissa? Miettikää persut! Eihän koksnaa aikaisemmin ole moisia juttuja rakennettu, Persut!
50449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Miettiköön HV- porukka tekemisiään että Perussuomalaisten on pitänyt kaupunkilaisten edun-nimissä puuttua heidän toimintaansa, eihän tällaista valtuustoakaan ole ennen ollut, muutamat päättää,, loput ovat joo,,,joo miehinä ( naisina ) mukana mukamas päätöksenteossa-
Mikä ihmeen salaseura päättää kaupunkilaisten asioita,, Kari mukamas julkaissut salassa pidettäviä asioita,, nyt Lulu on roskiksena ja edelleen julkaissut, siis julkituonut kaupunkilaisille salaseuran tekemistä ilmeisesti salaisista matkoista joita kaiketi on osittain rahoitettu salaisesti , ja nyt näitä salaisia asioita ratkaistaan oikeudessa todennäköisesti salassa.
Saapas näkee,, käynkö salassa äänestämässäkin,, .Miettiköön jokainen kohdallaan ei Perussuomalaisetkaan yksin "riitele"

Äänestä

Oikein hyvä, jos Kari ja Lulu potkitaan ulos kh:sta. Ennenkuulumatonta juonittelua ja mustamaalausta näillä kahdella on ollut muita päättäjiä kohtaan, ja kaiken lisäksi kumpikin on valehdellut räikeästi tekemisistään. Eivät sovi päättäjiksi, kun ei muuta motiivia ole toimillaan ollut kuin kammeta kokdem-poliitikkoja pois asemistaan ja haukkua kaupunginjohtajia. Lulun mediapeli on ollut tosi härskiä!!!

Äänestä
  • Oikein hyvä, jos Kieronki ja sen hännystelijät potkitaan ulos kh:sta.

    Ennenkuulumatonta juonittelua ja mustamaalausta näillä Kok/Demuilla on ollut muita päättäjiä kohtaan, ja kaiken lisäksi he on salanneet vuosikymmeniä jo räikeästi tekemisistään.

    Eivät sovi päättäjiksi nuo Kok/Demut, kun ei muuta motiivia ole toimillaan ollut kuin kammeta muita poliitikkoja pois asemistaan ja nuoleskella kaupunginjohtajia.

    Kierongin mediapeli on ollut tosi härskiä!!!

    Ihmettelen ettei jo joku valpas veronmaksaja tee koko kaupungin politikoinnista kantelua oikeusasteille mutta ei Hämeenlinnaan vaan jonkin toisen kunnan käräjäoikeuteen.
    Hämeenlinnan käräjäoikeudessa ei "Hyväveli-verkon" toiminnasta johtuen saa oikeudellista tai avointa käsittelyä, siellä on liikaa Kok/Dem-kätyreitä asianosaisina virkahenkilöinä!

    Äänestä

Kyllä uskottavuus meni ainakin noilta kahdelta tutkinnassa olevalta. Muilla persuvaltuutetuilla sitä uskottavuutta ei ole koskaan ollutkaan. Pääsivät vaan onnenkantamoisina Karin ja Lulun siivellä valtuustoon ja saavutuksensa ovat pyöreä nolla. Lulun uskottavuutta ei ainakaan yhtään lisää puolueloikkaus - päinvastoin - sekin oli tarkkaa laskelmointia ja vallanhalua.

Äänestä
  • Vai olisiko sittenkin niin että Lulu huomasi systeemin ja ajatuksena avoimmuus voitti , teki siirron sanelupolitiikasta olematta joo,, joo naisena mukana .

    Äänestä

Lulu lähti pois kokoomuksen typerysryhmästä, jossa oli olemassa vain yksi totuus - Avionrikkoja Vekan ja hattarapääpyrkyri-Raution totuus. Oli erittäin viisasta lähteä ajamaan kaupunkilaisten etua puolueeseen, jossa uskalletaan nousta nykyjohdon naurettavaa osaamattomuutta ja mädänneisyyttä vastaan.
Levigate-jutussa huomio on käännetty pois pääasiasta eli siitä, että kok ja sd haluavat pitää muut ryhmät täysin laittomilla keinoilla pois päätöksenteosta ja vastuutehtävistä. Vekka oli naurettavasti selitellyt "unohtaneensa" kutsua konsernijaoston vpj. Lulun mukaan. Teko oli täysin tahallinen ja todella törkeää kiusaamista.

Äänestä
  • Lulu suhmuroi levigatessa ja edessä poliisitukimus.

    Äänestä

Paskaa sakkia nuo Kok/Demut jo koko valtakunnankin tasolla niin tietenkin myös täällä tuppukylässäkin, kuinkas muuten !

Äänestä
  • Paskaa sakkia nuo perzyikit jo koko valtakunnan tasolla niin tietenkin myös täällä tuppukylässäkin, kuinkas muuten !

    Äänestä

  • Etkö onneton osaa muuta kuin kopioida muiden tekstejä. Tuo on aika kyllästyttävää ja onnetoman näköistä tuhertamista.

    Äänestä

  • On onnetoma.

    Äänestä

Lulu valehtelee samalla tavalla kuin Ilkkala. Piste.

Äänestä
  • Demulitrolli valehtelee samalla tavalla kuin Kiemunki. Piste.

    Äänestä

Poliisi toteaa että Lulun kohdalla ei ole syytä epäillä rikosta. Mitäs hyvätveljet sitten sanoo?

Äänestä

Missä on rikos? Kokkari Isosuo ja demari Kenakkala haluavat Lulun pellolle hinnalla millä hyvänsä. Kalliiksi tulee poikien sekoilu

Äänestä
  • Heheh. Pallo on L.Ululla kohta jalassa. Kalliiksi tulee mutta pääsee K.Arin kanssa naisvankilaan.

    Äänestä

  • hehheehh kirjoitti:

    Heheh. Pallo on L.Ululla kohta jalassa. Kalliiksi tulee mutta pääsee K.Arin kanssa naisvankilaan.

    Heheh. Pallo on Kiemuralla kohta jalassa. Kalliiksi tulee mutta pääsee Kenakkalan ja Isotuhon kanssa naisvankilaan.

    Äänestä

Parasta kaikessa on, että vaalit on kohta tulossa. Hyväveli kerho lakkaa olemasta ja kaupunki alkaa taas voimaan hyvin. Demarit ja kokoomus saattavat saada muutaman paikan hallituksessa, mutta tällä kertaa äänestystulokset onkin toisin päin. 4-11

Äänestä
  • Jos kh.ssa on 11 jäsentä miten tulos voi olla 4-11. Heh, heh persuthan ovat niin ulalla päätöksenteosta kuin olla ja voi, kuten tossa edellä tuo "KaupunkilaisetKiittää" nimimerkki osoittaa tyhmyydellään.

    Äänestä

  • Tuo "KaupunkilaisetKiittää" osoittaa todellakin luotettavasti persujen uskottavuutta - mistään ei mitään hajua persuilla, varsinkaan tänne kirjoittelijoilla typeryksillä. Miettikää, ovatko uskottavia! Sokeasti vain edelleen kannattavat kahta valehtelijaa Karia ja Lulua.

    Äänestä

  • KiittääKunPersutPoiustuu kirjoitti:

    Jos kh.ssa on 11 jäsentä miten tulos voi olla 4-11. Heh, heh persuthan ovat niin ulalla päätöksenteosta kuin olla ja voi, kuten tossa edellä tuo "KaupunkilaisetKiittää" nimimerkki osoittaa tyhmyydellään.

    Tuo "KaupunkilaisetKiittää" osoittaa todellakin luotettavasti persujen uskottavuutta - rehellistä sakkia kaikki tyynni!

    Aivan toisin kuin "mistään ei mitään hajua"-olevilla Sekoomuksella ja Demuleilla, varsinkaan tänne kirjoittelijoilla typeryksillä.

    Miettikää, ovatko uskottavia! Sokeasti vain edelleen kannattavat kahta valehtelijaa.

    Ammattiriitelijä Kiemurakin vaan jatkaa sotaansa narsistiseen tapaansa...lähtisi sekin kaukomaille sotimaan, vaikka Syyriaan asti niin saisi riehua vapaasti!

    Paskaa sakkia nuo Kok/Demulit, johan se on nähty ja samaa sakkia on kaupungin ylin johtokin, koko sakin on syytä erota!

    Äänestä

Parasta kaikessa on, että vaalit on kohta tulossa. Perzyikkihyväveli kerho lakkaa olemasta ja kaupunki alkaa taas voimaan hyvin. Perzyikit saattavat saada muutaman paikan hallituksessa, mutta tällä kertaa äänestystulokset onkin toisin päin. 4-11

Äänestä
  • "kaupunki alkaa taas voimaan hyvin...":)

    Tämä kaupunki on viimeksi voinut hyvin 80-luvulla, jos silloinkaan.

    Äänestä

Mistähän sinne hallitukseen yhtäkkiä 15 jäsentä ilmestyy?

Äänestä
  • Kari tietää myös tämän.

    Äänestä

Eiköhän tämä ole poliisiasia. Nimittän se että Lulua syytetään rikolliseksi ILMAN MITÄÄN TODISTEITA.

Äänestä
  • Todisteet ovat plakkarissa Lulua vastaan. Kova on syytös, mutta kova on rangaistuskin.

    Äänestä

  • Todisteet ovat vedenpitävät, ei kai kukaan muuten tutkimuspyyntöä vaatisi. Hienoa, että on löytynyt todisteita Lulun kieroilusta.

    Äänestä

Persut vittuun tästä kaupungista!

Äänestä
  • Demarit ja Sekoomus vittuun tästä kaupungista!

    Äänestä

Uskottavia, eihän ne ole ikinä olleet sitä.

Äänestä

Vaadimme Lulua ja Karia eroamaan kaikista luottamustoimista. Ovat kieroja luikureita molemmat.

Äänestä

Joko kh:n kokous on loppunut? Mitä Lulusta päätettiin?

Äänestä
  • Poliisiauto ajoi juuri pihaan

    Äänestä

  • lopussa kirjoitti:

    Poliisiauto ajoi juuri pihaan

    Niinkö, vai oikein kotipihaasi ajoivat? No tulivat varmaan pidättämään sinut !

    Äänestä

  • L.Ulun veivät suoraa kokouksesta.

    Äänestä

  • Eikös menossa ole viides Lulu skandaali.

    Äänestä

  • oikein-putki kirjoitti:

    Eikös menossa ole viides Lulu skandaali.

    Laskin kuudes. Myös loikkari.

    Äänestä

  • 24683 kirjoitti:

    Laskin kuudes. Myös loikkari.

    kolmassadas (300) Iisakki-skandaali on ainakin varmuudella kirjattu, joitakin on saattanut jäädä jopa huomaamattakin!
    Myös IDIOOTTI !

    Äänestä

  • Osui!

    Äänestä

  • oikein-putki kirjoitti:

    kolmassadas (300) Iisakki-skandaali on ainakin varmuudella kirjattu, joitakin on saattanut jäädä jopa huomaamattakin!
    Myös IDIOOTTI !

    Monta tutkintaa on Iisakista tehty, rangaistuksiakin tullut.
    Poliisi ei aloita Lulusta tutkintaa. Ei ole mitä tutkia. Mutta muita tullaan tutkimaan, pitkään ja hartaasti. Nyt vapisee koko hyväveliporukka, joka on korruptoituneena hallinnut Hämeenlinnaa jo kymmeniä vuosia.

    Äänestä

  • Vankila kutsuu persuja.

    Äänestä

Voi että tätä Hämeenlinnan toimintaa. HV-kerho pistää nyt kovan kovaa vastaan, ja pakko onkin sillä vuosikymmeniä jatkuneet suhmuroinnit ovat päässeet päivänvaloon ja ainoa keino vaientaa ininä, on ampua inisijät. Kari ja Lulu on tuhottava, jottä heidän julkituomansa asiat voidaan vaieta. Hienoa, ensi vaaleissa nähdään kuka vetää pisimmän korren.

Äänestä

Ensi vaaleissa tiedänkin jo varmuudella ketä äänestän...voin kertoa ettei Kok/Dem saa ääntäni vaan kunnon uudisraivaajat, Lulu tai Kari, jos asettuvat ehdolle!

Äänestä
  • Mistä vankilasta mailaat? Vangit eivät pääse ehdokkaaksi.

    Äänestä

Joko se kh:n kokous on päättynyt? Tehtiinkö Lulusta tutkintapyyntö?

Äänestä

Se tutkinta loppuu jo ennen syyttäjää, siksi sari ja kumpp. "ryhtyvät jatkotoimiin" vasta toukokuun lopussa. Ajanpeluuta, tietävät häviävänsä.
"meille on annettu tehtävä" noin hirveetä paskaa harvoin kuulee pj:n suusta....tai no harvoin?

Äänestä

Lulusta on tullut selville aika paljon: junaili Karin kanssa Levi-gaten ja näytteli tietämätöntä. Junaili Sambia-vuodon Karin kanssa ja on lukuisia kertoja vuotanut kh:sta tietoja "luottotoimittajalleen". Valehtelee ja näyttelee viatonta ja antaa Karin yksin kärsiä syyllisyydestä. Lulu on raukkamainen ja epärehellinen liero.

Äänestä

Potkut Lulle ihan oikein!

Äänestä

MOT saisi hyvän aiheen Karista ja Lulusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylienen kirjoitti:

Hämeen Sanomat kirjoitti:

Kaupunginhallitus käsittelee kaupunginhallituksen jäsenen Lulu Ranteen (ps.) poliittista tulevaisuutta ensi maanantaina. Pohjaesitys perustuu tilapäisen valiokunnan arvioon.

Kaupunginjohtaja Timo Kenakkala ja apulaiskaupunginjohtaja Juha Isosuo esittävät, että Ranteen kohdalla aloitetaan kuntalain 40 pykälän mukainen menettely.


Pykälä viittaa virkarikokseen tai muuten virheelliseen menettelyyn luottamustoimessa. Esityksenä on myös, että Ranteesta tehtäisiin tutkimuspyyntö poliisille.

Esityksiä perustellaan tilapäisen valiokunnan selvityksissä esille tulleilla seikoilla. Yksi niistä on epäily, että Ranne oli mukana järjestämässä ns. Levi-gatea.


"siis lukekaapa yltä. Kun on ajauduttu tähän vaiheseen, niin onko kaikki vika muissa? Miettikää persut! Eihän koksnaa aikaisemmin ole moisia juttuja rakennettu, Persut!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu