Avoin adoptio on sijaishuollon etu

Keskustanaistenaivopieru

Keskustanaiset eivät tunnu lainkaan perehtyvän sen paremmin lainsäädäntöön kuin tutkimustietoon lakialoitteita laatiessaan. Keskustanaisten aloite avoimesta adoptiosta huostaanoton vaihtoehtona lähtee aikuisten, ei lapsen edusta , on heikosti laadittu ja perustuu pelkkiin oletuksiin tutkimustiedon sijasta.

1) Avoin adoptio ei ole vaihtoehto vaan alkusoitto huostaanotolle. Adoptiolapsilla on todettu 3-5-kertainen todennäköisyys laitos- tai sijaisperhesijoitukseen kymmenen ikävuoden jälkeen (Elmund ym. 2007) verrattuna samanlaisen sosioekonomisen taustan omaaviin ruotsalaislapsiin tai perheiden biologisiin sisaruksiin.
2) Avoin adoptio ei ole avoin. Adoptiolaki ei takaa lapsen oikeutta pitää yhteyttä syntymäperheeseen vaan yhteydenpito jää adoptiovanhempien hyvän tahdon varaan.
3) Miksi Keskustanaiset kuvittelevat, että sijaisvanhemmat haluaisivat adoptoida sijoitettunsa, joista he ansaitsevat n. 2500/kk? Soitto minkä hyvänsä kaupungin sijaishuoltoyksikköön olisi varmistanut, että ongelmana on pikemminkin se, että sijaisvanhemmat lakkaavat pitämästä yhteyttä sijoitettuihin heti sijaishuoltosopimuksen lakattua. Sijaisvanhemmuus on nykyisin ammatti, ei sijoitettuja läpi elämän kantava ihmissuhde.
4) Adoptio ei ole mikään lastensuojelukeino toisten keinojen joukossa. Niin Euroopan ihmisoikeussopimus kuin Lapsen Oikeuksien Sopimus ( LOS) korostaa lapsen oikeutta elää biologisessa perheessään. Ehdotus pysyvästä huostaanotosta ja avoimesta adoptiosta huostaanoton vaihtoehtona on ihmisoikeussopimusten vastainen ja vaarantaa vakavasti niin lasten kasvua ja kehitystä kuin perheiden jo valmiiksi heikkoa oikeusturvaa.
http://www.lokakuunliike.com/ll-uutiset/adoptio-ei-ole-ratkaisu-huono-osaisuuden-ongelmiin
http://www.lokakuunliike.com/avoin-kirje-blogi/hyva-juha-rehula

4

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lakshma

      "3) Miksi Keskustanaiset kuvittelevat, että sijaisvanhemmat haluaisivat adoptoida sijoitettunsa, joista he ansaitsevat n. 2500/kk?"

      Moni kyllä haluaa adoptoida. Jos perheellä ei ole biologisia lapsia, niin sijaisvanhemmuus tuskin on valittu työksi, vaan siksi että haluaa lapsia perheeseensä. Adoptio on tosi harvinaista, ja koko ajan on olemassa mahdollisuus että huostaanotettu palaakin biosukunsa pariin.

      Veikkaisin että jopa suurin osa lapsettomista sijaisvanhemmista haluaisi adoptoida sijoitetun lapsensa, jotta lapsi olisi aina omana lapsena, eikä palauttamisen mahdollisuutta (menettämisen pelkoa) enää olisi. Siinä vaakakupissa ei kunnan maksama palkkio merkitse mitään.

      Summa sen sijaan, jonka esittelit oli ihan hatusta. Tosi haastavalla diagnoosilla (keskivaikea kehitysvamma FAS esim) olevasta lapsesta ehkä maksettaisiin noin, mutta suurin osa ei ole millään diagnoosilla. Kunnat säästää, minimikorvauksia käytetään aina jos mahdollista.

      Ja tiedän kyllä, että jollekin sijaisvanhemmalle se on työ, josta halutaan palkka. On kuitenkin väärin olettaa, että kaikki sijaisvanhemmat ajattelisivat samoin.

      • PäväK

        Turku ainakin maksaa 3000e/kk yhden tavallisen lapsen hoidosta,summa kerrottu Turun Sanomissa.


      • vihalintu

        Naiset korkeasti opiskelevat itsensä ja jäävät lapsettomiksi, mutta sitten kun on aika lapsiin, niin ei jää vaihtoehtoa kuin pölliä heitä muualta.
        Hyvinvoinnin hinta on lapsettomuus.

        Kun nuori tyttö tahtoo seksiä, niin vanhemmat sanovat, että ole neitsyt ja patistavat opiskelemaan tyttöä. Sitten juoksuvaihe on ohitse, eikä itse tyttö enää edes ajattelee lasten tekoa.

        Jotta nuori aikuinen haluaisi lapsia, niin lasten teosta on keskusteltavaa avoimesti, jotta ihminen herää siihen. Toisissa perheissä ei puhuta lasten teosta, eikä paljon mistään.

        Ihmistä pitää herättää omiin aistimuksiinsa, koska korkeakoulutus sammuttaa kehon impulsseja, jotta antaisi tilaa älylle. Tämä synnyttää mielialahäiriötä.

        Kun puhuu tavallisista perhe, sukupuoli asioista, niin ihminen herää taas.

        Lapsettomuuden syy on itse ihmisen aiheuttamaa. Ja korkeastikoulutettu painaa päälle pakkohoidoilla.

        Aikuinen kuulemma tietää paremmin kuin lapsi. Toivon että aika muuttuu. Sillä nauraa hän joka nauraa viimeiseksi ja he ovat olleen aina lapset.

        Aikuisen äly on usein ei mistään kotoisin.


      • vihalintu
        vihalintu kirjoitti:

        Naiset korkeasti opiskelevat itsensä ja jäävät lapsettomiksi, mutta sitten kun on aika lapsiin, niin ei jää vaihtoehtoa kuin pölliä heitä muualta.
        Hyvinvoinnin hinta on lapsettomuus.

        Kun nuori tyttö tahtoo seksiä, niin vanhemmat sanovat, että ole neitsyt ja patistavat opiskelemaan tyttöä. Sitten juoksuvaihe on ohitse, eikä itse tyttö enää edes ajattelee lasten tekoa.

        Jotta nuori aikuinen haluaisi lapsia, niin lasten teosta on keskusteltavaa avoimesti, jotta ihminen herää siihen. Toisissa perheissä ei puhuta lasten teosta, eikä paljon mistään.

        Ihmistä pitää herättää omiin aistimuksiinsa, koska korkeakoulutus sammuttaa kehon impulsseja, jotta antaisi tilaa älylle. Tämä synnyttää mielialahäiriötä.

        Kun puhuu tavallisista perhe, sukupuoli asioista, niin ihminen herää taas.

        Lapsettomuuden syy on itse ihmisen aiheuttamaa. Ja korkeastikoulutettu painaa päälle pakkohoidoilla.

        Aikuinen kuulemma tietää paremmin kuin lapsi. Toivon että aika muuttuu. Sillä nauraa hän joka nauraa viimeiseksi ja he ovat olleen aina lapset.

        Aikuisen äly on usein ei mistään kotoisin.

        Ilman kiinteitä perhesuhteita me yritämme puhua henkilökohtaisia asioita toisille, koska elämä on henkilökohtaista, subjektiivista. Tunnemme häpeää ja lukkiudumme. Äly sitten yrittää ymmärtää mikä ei toimii, mutta emme pääse pitkälle, koska taas kerran ei ole yhteenkuuluuvuuden tunnetta. Biologinen suku kuuluu yhteen sanoitta, mutta adoptoitu perhe tarvitsee selittämistä. Onko alalla ristiriitaisuuksiakin? Että emme menee yhteen saunaan alastomina adoptoitujen kanssa, muuten meitä syytetään jostakin? Tai emme pussaa julkisesti toisiaan ym. Miten lapsi voi elää rakkaudettomassa suhteessa? Ja jos on läheisyyttä, niin se ei ole samaa kuin biovanhemmilla. Koska fyysinen läsnäolo on ehto, että hyväksymme toisiaan sellaisina kuin olemme. Mutta jos emme koskaan alene alastomuuden tasolle, niin vissiin suhde on aika pintapuolinen, rakkaudeton: ruokaa on, turvaa, mutta ei rakkautta. Tahtooko elää sellaisessa suhteessa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2993
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe