Jollekin annetaan pikkulusikalla ja toiselle isolla kauhalla...
"Mitä sulle kuuluu? Onko kaikki ok?" Pieniä arjen juttuja, mutta tässä ajateltavaa joka iikalle...
Tiesitkö, että ihmiset, jotka ovat vahvimpia ovat tavallisesti kaikkein herkimpiä?
Tiesitkö, että ihmiset jotka ilmaisevat suurta ystävällisyyttä joutuvat usein kokemaan huonoa kohtelua toisten taholta?
Tiesitkö, että he, jotka huolehtivat toisista kaiken aikaa ovat niitä, jotka itse tarvitsisivat huolenpitoa eniten?
Tiesitkö että kolme vaikeinta sanaparia ovat: rakastan sinua, olen pahoillani ja auta minua?
Joskus, kun ihminen näyttää päällepäin onnelliselta, sinun täytyy katsoa hänen hymynsä taakse ja nähdä miten paljon tuskaa onkaan hänen sisimmässään.
Kaikille ystävilleni, jotka käyvät juuri läpi jotain vaikeuksia paraikaa - aloittakaamme kannustus"vyöry". Me kaikki tarvitsemme myönteistä kannustusta juuri nyt! Jos en näe sinun nimeäsi tässä, ymmärrän.
Pyydän ystäviäni, missä tahansa olettekin, ystävällisesti kopioimaan ja liittämään tämän omaan statukseenne yhden tunnin ajaksi antaakseen hetken tukea heille kaikille, joilla on perheongelmia, terveysongelmia, työongelmia, murheita ja joilla on tarve saada tietää, että joku välittää.
Tehkää se meidän kaikkien vuoksi, sillä kukaan ei ole täysin vastustuskykyinen näille asioille. Tiedän, että jotkut tulevat sen tekemään!
Jollekin pikkulusikalla ja toiselle isolla kauhall
9
415
Vastaukset
- Twelvepoints
Tämä oli hyvä aloitus. Juuri noin jutut menevät elämässä ja maailmassa.
Pienellä kauhalla kymmeniä vuosia, ei tosin Suomessa.
- heinis-
Ihana ihmisläheinen aloitus <3. Herkähkönä ihmisenä melki herkistyi.
Sitte vähä enemmän ajateltuna, osaako sitä ystävällisyyttä näyttää aina, vaikka haluaisi, tarkoittaisi. Ja koska on herkkä, olettaa että kokiessaan kaltoinkohtelua, se on vaan se oma liian herkkä mieli, ei osaa pitää puoliaan niin kuin pitäisi ja monet sen tuntuvat osaavan, tavalla tai toisella. "Olen pahoillani" ei kyllä tunnu vieraalta sanoa, jos yhtään niin tuntee. - nuormieli
Näinhän se menee ja on surullista ja valitettavaa et joillekin se pikkulusikka on aina vain pikkulusikka, soisin niin mielelläni et hänenkin käteensä osuisi joskus se iso kauha jolla ammentaa elämäniloa ja intoa, (en tarkoita rahan mahtia) ajattelen häntä juuri nytkin lämmöllä ja haluaisin hänen tuntevan sen lämmön ympärillään kannustavana voimana kohdata huomisen vaikeudet.
Pää pystyyn "siskoni" sinä olet vahva ja sinulla on vielä mahdollisuus saada kauha käteesi jolla ammentaa sitä oikeaa elämäniloa ja rohkeutta ottaa se avosylin vastaan. - Tulin-lukemaan-tämän
ketjun uudelleen ennen nukahtamistani. Hyvää yötä!
Muuten, kirjoitin juuri äsken nukahtamisesta. tuon sen tähänkin
sillä kokeilin sitä eilen. Toimii...
Timo Partosen nukahtamisharjoitus:
4-7-8 -hengitystekniikka perustuu pranayamaan, vanhaan intialaiseen menetelmään, jossa hengitystä säädellään laskemalla hengityksen eri vaiheissa neljään, seitsemään ja kahdeksaan. Siis näin:
1. Sulje suusi ja hengitä sisään rauhallisesti nenän kautta laskien neljään.
2. Pidätä henkeäsi laskien seitsemään.
3. Lopuksi hengitä kahdeksaan laskien ulos avoimen suun kautta niin, että ulos hengitettäessä kuuluu ilmavirran ääni.
4. Kielen tulee pysyä suussa lähes paikoillaan koko harjoituksen ajan.
5. Uloshengitys vie siis aikaa kaksi kertaa sisäänhengityksen verran. Ajan laskeminen on tärkeää.
Päätin illalla kokeilla, kun Mia sen minulle oli päivällä kertonut.
Muistan, että ajattelin: montakohan kertaa tämä pitää tehdä,
päätin että teen 20 kertaa.
OOO
Aamulla mietin, että montakohan kertaa ehdin harjoituksen tehdä? Uni oli syvä ja rauhallinen. - niinpätosiaan
Entäs ne pirulliset jotka jatkuvasti tekevät kiusaa ilman aihettakin vaan nauttiakseen toisen kiusaamisesta? Juuri he pikkulusikalla saaneet.
Ei normaali ihminen käyttäydy sillä tavalla tuntematta edes omantunnon tuskia.- Mikäonnormaalia
Mutta sinä et voi 'hoitaa' etkä vaikuttaa kenenkään muun "pikkulusikka"-antiin etkä "omantunnontuskiin" kuin vain ja ainoastaan omiisi.
- olisikohan
"Paska lähtee pesemällä, paha olo puhumalla"
Luin tuon eräänä päivänä jostakin. - Anonyymi
Kyllä,näin on asia... olen niin kokenut tuonlaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14910891
- 525200
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452413- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421514Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92925TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882