Aina välillä tulee vastaan hyviä, ajateltuja kittejä. Pääosinhan kiteissä tyrkytetään huonolaatuisia zoomeja pilaamaan hyvä runko.
Joko Olympukselta tai Rajalallta fiksua ajattelua paketoida PEN-F kahden primen kanssa. Tuohon kun lisää kääntyväpäisen salaman (mukana), jalustan ja laukun, niin on, mitä matka- tai perhekuvaaja tarvitsee. Teleä voi jopa kehua hyväksi.
http://www.rajalacamera.fi/olympus-pen-f-m-zuiko-17-1-8-m-zuiko-45-1-8-jarjestelmakamera-hopea.html
http://www.dpreview.com/reviews/olympus-pen-f
http://www.photozone.de/m43/840-olympus17f18
http://www.photozone.de/olympus--four-thirds-lens-tests/704-oly45
Hyvä kitti!
4
177
Vastaukset
- RemonttikoMenossa
Mitä meinaat kitata? Ikkunalistoja vai?
Käyttökelvotonta skeidaa.- Canonisti_minäkin
https://youtu.be/WqmMrp-pVp4
Tuossa on esituotantosarjan rungolla tehty arvio. Runko on tarkoitettu juuri tavalliselle kuvaajalle, pääpaino on .jpg:ssä ei .raw:ssa.
Videon lopulla vilautettiin sekä Panasonicin G8:aa että Fujin X Pro2:a. Panassa on huippu video-ominaisuudet ja Fuji taas on enemmän ammattilaisille ja edistyneille harrastajille suunnattu tasapainoinen kokonaisuus ilman isoja puutteita, mutta kumpaakaan et saa Suomesta kittinä kahdella hyvällä primella.
Fujiin on todella hyvä pari f/1.4 23 mm ja f/1.2 56 mm, mutta noita ei paketoita kohtuu hinnalla X Pro2:n kanssa, vaikka ovat ilmi selvä pari harrastajan tai ammattilaisen siirtyessä Fujiin. Fujin runkoja saa välillä kyllä f/2.8 27 mm pannarilla, joka piirtää hyvin ja jonka kanssa Fujit mahtuvat taskuun.
http://www.photozone.de/fuji_x/868-fuji23f14
http://www.photozone.de/fuji_x/871-fuji56f12
Panaankin olisi kohtuulliset Leicayhteistyönä tehdyt objektiivit, mutta niitäkään ei saa kittinä Suomessa. Tosin kinovastaavuudeltaan 35 mm:stä ei ole.
- Canonisti_minäkin
Jälleen samalta valmistajalta, nyt Verkkiksen tarjouksena.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/29455/frhkm/Olympus-OM-D-E-M5-Mark-II-25-mm-f-1-8-musta
Kunnollinen 50 mm kinovastaava normaali on paljon fiksumpi kuin suttuzoomi rungon mukana.
Rajalalla taas on Fujin X T10:ä pannarilla. Tuo pannari on hyvin piirtävä, mutta ainoaksi objektiiviksi toki vähän pimeä.
https://www.rajalacamera.fi/fujifilm-x-t10-xf-27mm-f-2-8-jarjestelmakamera-musta.html
X Pro2:sta on pienikokoisella f/2.0 normaalilla.
https://www.rajalacamera.fi/fujifilm-x-pro2-xf-35-2-r-wr.html - UnohdaTuo
Paska ei parane vanhetessaankaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573441Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482620Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572043- 1551697
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174