Mopot jalkakäytävällä?

jotainrajaakiitos

Katsokaas ulvilan vanhemmat lapsukaistenne perään hieman enemmän.Ajavat jalkakäytävällä mopoilla ja mopoautolla.Viimeksi tänään jalkakäytävää pitkin hesburgerin pihaan meni honda monkey ja valkoinen mopoauto.Suurin osa mopoista vieläpä viritettyjä.Ajelin 55km/h ja mopot joiden maksiminopeuden pitäisi olla 45km/h tulivat perässä helposti.
Tulee nimittäin kalliiksi jos polliisi pysäyttää teininne ja vie kilvet.Aluksi mopokortti pois ja takaisin autokouluun, toiseksi kevarikortti siirtyy vuodella eteenpäin ja ajokieltoa päälle.Sitten tulee sakkoja,vakuutusmaksut kevytmoottoripyörällä ajamisesta,mopon muuttaminen vakioksi korjaamolla sekä päälle muutoskatsastus että mopo on tosiaan vakio.

Itse en rupea soittelemaan poliiseja mutta joku muu voi tuollaiseen puuttua.Jalkakäytävillä ajelun luulisi nyt lastenkin ymmärtävän ettei se ole oikea tapa eikä turvallista.

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopetny

      ei lehmä/sonni muista et on ollut joskus itsekin vasikka

      • käyttäkääjärkeä

        Eikös aloituksessa juuri lue ettei hän aio itse soitella poliiseja eli miksi valitat? Vai oletko itse jalkakäytävällä ajelija? Ei muuten mutta kun jyräät jonkun pikkulastaan ulkoiluttavan äidin yli mopoautollasi,omakin tulevaisuutesi oli sitten siinä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2047
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1105
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      95
      794
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      131
      790
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      717
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      60
      690
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      672
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      61
      656
    Aihe