Partiotyttö saa peittää kaulansa huivilla, eikä sitä kukaan paheksu, mutta muslimityttö ei saisi peittää päätään huivilla, mistä tämä ero perimmiltään johtuu?
Vastaukset 8
- HijabPois
Syynä tunnistettavuus. Partiohuivi ei haittaa kaulalla tunnistusta mistään suunnalta.
Hijab (muslimien päähuivi, vain kasvot näkyy) aiheuttaa sen, että ihminen on tunnistettavissa vain suoraan edestä ja vain kasvojen perusteella.
Jopa Turkissa hijabin käyttö on osin kielletty. Ranskassa kokonaan. Muutkin euroopan maat ovat kiristämässä käytäntöjään.
Jos on Suomeen tullut, kannattaa lopettaa Hijabin käyttö, jos ei halua jäädä työttömäksi.
Maahanmuuttajien muutenkin vaikea työllistyä, miksi vielä sitä lisää vaikeuttaa Hijabin käytöllä. - fgghjkl
Partiotytön huivi on partiolaisuuden merkki, ja lisäksi käytännöllinen, lämmittää ja suojaa tarvittaessa, sama pojillakin. Ja muilla suomalaisten päähineillä. Se ei ole uskonnollinen merkki. Sillä ei ole seksuaalisen peittelyn ja alistuneisuuden merkityksiä kuten islamin huiveilla. Mamuko kysyy noin tyhmiä.
- tyhmä_kysyjä
"Mamuko kysyy noin tyhmiä."
Todennäköisesti kysyjä on suvaitsevainen punavihreä feminatsi, joka fanittaa naisien kaapuasuja Suomessa.
- voi_hyvät_hyssykät
Huivi kaulassa tai pää paketoitu. On siinä vissi ero. Täytyykö tuokin vääntää rautalangasta.
- no_siitävaan
Ihanko täys ääliö on päässyt aloittajaksi ?
- 4537476
Kyse on ideologiasta huivin taustalla. Muslimin huivi edustaa hihhulismia ja halua elää miehen käskyvallan alaisena. Ja islamin hihhulismi taas edustaa kokonaisvaltaista uskonnollista elämäntyyliä ja politiikkaa, eli ei pelkästään omaa henkilökohtaista uskoa vaan halua sekoittaa uskonasioitaan myös muidenkin ihmisten elämään enemmän tai vähemmän agressiivisesti - eli vaarallista länsimaisille arvoille.
- uskonnotpoissuomesta
Hijab ei ole myöskään suurimman osan oma valinta, vaan se on pakolla laitettu päälle lapsena ja koska he elävät se päällä koko ikänsä, vain rohkeimmat uskaltautuvat ottaa sen pois.
- muu.hame.d
Partiotyttö päättää itse, kantaako huivia.
Partiotarinaan ei liity vanhahtavaa, itseään autistisesti toistavaa tekstiä tai kehotuksia avioliittoaikeisiin lapsien kanssa tai vihanlietsontaa asioista toisin ajattelevia kohtaan.
Partion voi myös lopettaa ilman hengenmenetysuhkauksia.
Modernissa valtiossa, jos valittavana olisivat toisen poissulkien vain nämä kaksi, partioaate on huomattavasti sekä yhteiskunnalle että yksilön mielenterveydelle ja kehitykselle soveliaampi.
Sinänsä hienoa, että vielä toistaiseksi Suomessa täysi-ikäinen henkilö voi itse vapaasti valita, mikä aate häntä parhaiten palvelee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091310
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470- 34457
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32448- 51445
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142443- 5438
- 49437
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e83434- 52403
- 42400