Jämsän Seudussa 25.4.2016 palvelutalon asiakas kirjoitti näin. Ruokalassa leipiä jäi lautaselle, nälkäinen asiakas pyysi, saisiko vielä yhden? Hoitaja sanoi EI, ne menee biojätteisiin. Kyllä ne meni "parempiin" suihin, eli hoitajille! Asiakkaat maksaa jokaisen leivän! Omaisten pitäisi olla joka ruokailussa mukana, että asiakas saa, mitä hänelle kuuluu.
Oikein vai väärin?
rehellisyyttä
21575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Onneksi vastaanottokeskuksissa ei synny tuollaisia tilanteita. Siitä jäisi syöjille huono maku suuhun.
Ei synny ei, kun tekevät ruokansa itse.
Voi kun eivät teekään. Vai tarkoititko sitä Auvilaa? On niitä muuallakin. Kannattaisi joskus tehdä opintomatka Jämpsän ulkopuolelle. Aluksi vaikka eteläiseen Jyväskylään, siis Korpilahdelle. Luit aivan oikein, en väittänytkään, että Korpilahdella olisi vokki. Väitin vain, että se olisi hyvä tapa aloittaa suureen maailmaan tutustuminen.
Nyt pomppas, oletko varma, että olen jämsäläinen? Ei oikein nyt purrut tuo kirjoituksesi.
No, miten on, tekevätkö ruokansa itse? Oletko Varma?
Itse asiassa vokeista viedään jämä ruuat vanhainkoteihin ( palvelutalo ), sieltä kouluihin ylijäämä, ja kouluista päiväkoteihin.
Toivottavasti täältä pääsee pois, ettei joudu toisten armoja anelemaan. On se niin väärin, esim. vanhusten kunnioitus.
Syy on kun pöljät laskee joka palan ja kun jää ylimääräistä ollaan pihalla eikä osata jakaa,oli yksi työharjoittelussa keittiöllä ja pyysi jäänneen leipä palan,vastaus oli ei mutta lupasi maksaa siitä niin sitten oltiin jo niin sekaisin asiasta että leipä pala jäi syömättä eli rahakaan ei auta on järjestelmä niin pöljä tai ihmiset,perunankuorioita kaikki tyyni.
Tämäkään ihminen ei ole edes kirjoittamaan oppinut, kun teksti vilisee virheitä. Haukkua rätkyttää kuitenkin osaa asioista, joista ei tiedä yhtään mitään.
Saisiko tuon selvityksen perunankuorijoista ihan suomen kielellä ymmärrettävästi, kiitos.
Ja nyt pari hoitsua heittäytyi työnkuvansa mukaisesti ymmärtämättömiksi. Taisi osua arkaan paikkaan...
En ole hoitsu, mutta tiedän, että siinä työssä tarvitaan tietoa, taitoa, ymmärrystä ja ongelmanratkaisukykyä ja onneksi osaavat työnsä. Olisi aika ikävää joutua ammattitaidottomien hoidettavaksi silloin, kun heidän apuaan tarvitsee.
No ei sultakaan suomen kieli oikein hienosti suju. Vai mitä mieltä itse olet?
Milloin muuten on sellainen tilanne, jossa tarvitsee ammattitaidottomien apua, mutta on aika ikävää joutua heidän hoidettavakseen?
vanhukset tapetaan nälkään ja auvilan rosvolauma syö herkut. vitun mulkut
Nälkään kuolevia vanhuksiahan tuolla kylillä näkee joka käänteessä. Jos eväänä on vitun mulkut, niin ei ole ihmekään.
Miksi ei vanhuksia KUUNNELLA, kyllä muutamia veteraaneja, mutta onko sekin "filmaamista"????????
että mua naurattaa ja itkettää yhtäaikaa nää pettyneet saarnaaja Timon kannattajat kun laittavat äärioikeistolaisen hallituksen köyhyyttämis- ja kyykyttämispolitiikan pakolaisten syyksi. Kun tapaan eka persun joka myöntää ja erottaa nää asiat niin lupaan perua puheet, mutta en usko tuota tapahtuvan Timon saarnakaudella
On se vaan kumma, että Ziisussoinin mielestä kuormasta syövät hoitajatkin ovat Persujen aikaansaannosta.
Jos aloittajan kirjoitus on totta, häpeän olla jämsäläinen
samaa mieltä
Tämän päivän iltalehti kirjoittaa totuutta vanhusten kohtelusta, LUKEKAA!