Kerro ensimmäisestä valmiista käsikirjoituksestasi

NellySA

Millainen aihe oli (eli keskittyikö esimerkiksi omiin kokemuksiisi vai johonkin muuhun)? Mikä laji ja lajityyppi? Oliko siis esimerkiksi runokokoelma vai esimerkiksi dekkariromaani?

Kerro myös esimerkiksi käsikirjoituksesi pituus (sanoina, liuskoina, miten vain) ja kauanko työstit sitä. Minkä ikäinen olit, kun käsikirjoituksesi valmistui?

Lähetitkö kustantamoille? Saitko hyväksyviä vastauksia?

Voit kertoa myös muita juttuja ensimmäiseen käsikirjoitukseesi liittyen!

20

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kingkingking

      Kerro sinä ensin omastasi NellySa?

      • NellySA

        Kertoisin, mutta en ole saanut vielä valmiiksi ensimmäistä käsikirjoitustani. Mutta tällä hetkellä työstämäni käsikirjoitus ei liity omiin kokemuksiini. Se on romaani, jota on tällä hetkellä valmiina n. 80 liuskaa. Aloitin kirjoittamisen maaliskuun alussa. En luonnollisestikaan ole lähettänyt vielä kustantamoille :P


    • aloittelevakirjailija

      Eka valmiiksi väsäämäni kässäri makaa edelleen koneellani, kyseessä on kauhuromaani. Sepustus on mielestäni niin surkeaa paskaa, ettei sitä kannata tarjota kustantajille. Aikaa meni muutama kuukausi, tekstillä on pituutta 180 liuskaa. Merkittävintä tuossa tekstissä mielestäni kuitenkin oli, että sain sen valmiiksi.

      Toinen valmiiksi tullut ja samalla ensimmäinen mihinkään tarjoamani kaunokirjallinen teksti oli novelli (kauhuksi senkin kai voi luokitella), jonka lähetin aikanaan Portin novellikilpailuun, pituutta vajaat 30 liuskaa. Aikaa novellin kirjoittamiseen meni about kuukausi, tosin kirjoittamisessa oli taukoja. Tipahti kunniamaininta ja tekstini julkaistiin seuraavana vuonna Portti-lehdessä.

      • NellySA

        Onnea kunniamaininnasta!


      • aloittelevakirjailija
        NellySA kirjoitti:

        Onnea kunniamaininnasta!

        Kiitos! Kyllähän se kannusti aikanaan jatkamaan, kun heti ensi yrittämällä sijoittui ja sai sepustuksensa julkaistua.

        Sen jälkeen kilpailusijoituksia on tullut jokusia, samoin julkaisuja antologioissa ym., mutta Portin voitto antaa yhä odottaa itseään. Tosin sen suhteen en ole luovuttanut, vaan olen päättänyt kyseisen skaban vielä jonakin päivänä voittaa. Mutta niin on päättänyt moni muukin...! :D


      • NellySA

        Aiotko siis keskittyä vain voiton metsästykseen vai oletko kiinnostunut myös kustantamojen kautta julkaisemisesta?


      • aloittelevakirjailija
        NellySA kirjoitti:

        Aiotko siis keskittyä vain voiton metsästykseen vai oletko kiinnostunut myös kustantamojen kautta julkaisemisesta?

        Sekä että. Mutta kyllä tuo Portti-voitto on jotakin, minkä haluan... :D


    • Vastitivastiti

      Ensimmäinen: novellikokoelma 42-vuotiaana, työstin kaksi vuotta. Tarjosin kolmeen kustantamoon, eivät huolineet. Pituus muistaakseni noin 12 000 sanaa.

      Toinen: romaani, työstin puoli vuotta, tarjosin kolmelle, eivät huolineet.

      Kolmas: uusi novellikokoelma, työstin pari vuotta, tarjosin kuudelle, yksi huoli.

      Neljäs: uusi romaani, työstin aktiivisesti kaksi kuukautta, mutta perustui ensimmäiseen novellikokoelmaan. Tarjosin omalle kustantamolleni, ei huolinut.

      Viides: vielä uusi romaani, työstin 2,5 vuotta, mutta osa materiaalista ja idea oli vanha. tarjosin omalle kustantamolleni, huolivat.

      Viides: tekeillä, idean ja aiheen perusteella luvattu ottaa kustannusohjelmaan, mutta lopullinen päätös tietenkin tehdään, kun työ on valmis. Aloitettu viime syksynä, mutta kirjoitettu vuorotellen toisen romaanin kanssa, joka niinikään aloitettu viime syksynä.

      Mikään käsikirjoitus ei ole liittynyt omaan elämään. Lajityyppinä huumori/lukuromaani. Työstämisajan ilmoitin sen mukaan, milloin jätin käsikirjoituksen ensimmäisen kerran. Työstäminen jatkui kustannustoimittajan johdolla, mihin käytetty aika taas riippui enemmän julkaisuajankohdasta kuin siitä, kuinka paljon aikaa tekstin valmistuminen edellytti.

      • Vastitivastiti

        Sori lapsus: tekeillä on tietysti kuudes, ei viides.


      • NellySA

        Sinäpä kirjoitat aktiivisesti! Aika ihailtavaa :)


      • Vastativastati

        Olen kirjailija, kirjoittaminen on työtäni. Toki elätän itseni edelleen pääasiassa muilla töillä, mutta tekijänpalkkiot, esiintymispalkkiot ja apurahat ovat tulleet kuvaan mukaan ja pyrin niitä ajan myötä myös kasvattamaan.


    • sitkeestivaaan

      Ensimmäinen valmis romaani, noin 150 sivua vanhalla olivetti letteralla kirjoitettuna. tarjottiin kustantajlle, palaitettiin (1978) kirjoitettiin uudestaan, kustantamolle, toiselle, kolmannelle, uusiksi kirjoitusta, sitten sain tietokoneen ja taas kirjoutus, palautus, korjaus uusi kustantamo, kunnes vuonna 1998, Jopa tärrpäs!, sa nystyi fantasiaromaani Terveisiä tuulen tieltä, 100 sivua, kansiin painettuna.

      • NellySA

        Onnea! Ja kiitos kun kerroit kirjasi nimenkin, pitää tutustua siihen! :)


      • sitkeestivaan

        toinen kirjakin on julkaistu, pari vuotta sitten nimeltä Heräteostona Hevonen, ja läöytyy Reuna- kustantamon listoilta.
        Kirjoittaja.fi sivussalla olen käyttänyt nimimerkkiä kotikirjailija. Sielläkin pääsee tutustumaan tyyliini


      • NellySA
        sitkeestivaan kirjoitti:

        toinen kirjakin on julkaistu, pari vuotta sitten nimeltä Heräteostona Hevonen, ja läöytyy Reuna- kustantamon listoilta.
        Kirjoittaja.fi sivussalla olen käyttänyt nimimerkkiä kotikirjailija. Sielläkin pääsee tutustumaan tyyliini

        Missä siellä tarkemmin? Yritin hakea nimimerkillä novellit-osiosta muttei tullut tuloksia.


      • kotikirjailija

        olen pistänyt juttua scifi- osastolle ja viimeksi muut- osastolle.


      • kotikirjailija
        NellySA kirjoitti:

        Missä siellä tarkemmin? Yritin hakea nimimerkillä novellit-osiosta muttei tullut tuloksia.

        Tarkistin asian. Nimimerkillä etsien ei läytnyty, mutta kun klikkasi Ylläpidon parhaat, niin kolme tai neljä juttua oli ekalla sivulla, , siis Scifi-osastolla. Muut osastolla on Tättäri- juttu ekan sivun toisena tai kolmantena. Kysymällä Muut-osaston suosituimpia, on ekan sivun kaksi viimeisintä täältä lähteneitä


    • RakastunutÄiti

      No minä kirjoitin ns. lahjakirjan 8v sitten ja lähetin sen eri kustantamoille. Se tuli takaisin hylsynä.
      Otin sen nyt takaisin suurennuslasin alle, koska rakastan sitä. Se makaa nyt kustantamoilla pari-kolme kuukautta, odotan ja toivon että se hyväksyttäisiin. Se kertoo luonnosta ja ihmismielen koukeroista.

      Jos sitä ei hyväksytä kirjaksi, on se kuitenkin minun rakas vauva...

      • kotikirjailija

        onnea vaan, ja yritystä. etsi kustantajaluettelosta sen sortin kustantamoja jotka ovat erikoistuneet kirjasi tyyppisiin teoksiin. pienillä kustantamoilla tärppää parhaiten, ja jos rahat riitää, niin sellainen puolikustanne saattasi olla paikallaan. itsekin harkitsie sellaista, yhä edelleen Alfan jutusta, koska se ei mene koskaan kustantamoilla läpi, mutta on itselleni rakkain. Jotewn sitkeesti vaan, ei luovuteta!


    • 13V

      Mulla on mun mielestä tosi mielenkiintoinen käsikirjoitus kesken. Se ei ole kovin pitkä vielä, mutta se sisältää jo aika paljon kaikea. Se on melkein sivun pituinen. Täällä 13v innokas "kirjailijanalku" :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      209
      9741
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      41
      4505
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      124
      4037
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      111
      3927
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      219
      3609
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      40
      3014
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      156
      1567
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      89
      1502
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      110
      1287
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1221
    Aihe