KERRO

KAUNEIN PAIKKA

Kerro mikä paikka maailmassa on erityisesi jäänyt mieleesi esim. kauniin maiseman ym vuoksi.
Mielenkiinnosta kyselen..

Minuun itseeni on tehnyt vaikutuksen Norjan vuonomaisemat ja eteenkin Lofootit..

Samoin Prahan kaupunki.. Tunnelma siellä oli jotain mahtavaa, samoin kaikki kauniit vanhat kadut, kujat ja sillat ym ym.

10

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha traktori

      Hei, noi vuonot, Lofootit ja Prahat ovat kliseitä. Ne ovat kaikkien mielestä kauniita - ja siksi keskinkertaisia. Herkistä silmäsi ja mielesi, niin löydät itse sun paikkasi.

      • minkäs

        teet, jos näin tosiaankin jonkun mielestä on!
        Ei niiden tarvitse olla kliseitä sen kummemmin, vaan kauneus on katsojan silmissä. Älä hulluja hopota. Tuollaista vastausta tähän ei olisi tarvinnut kirjoittaa. Typerys.


      • :o)

        ..että Zimbabwen vesiputoukset ja Ylä-Volgan jokirannat, siinä vasta onkin katselemista...
        Pitääkö sitä aina pyrkiä johonkin niin hemmetin erikoiseen ja erilaisuuteen? Kliseistä saa pitää, jos haluaa!


    • ...

      olen kiertänyt paljon maailmaa ja kaunista on joka puolella, kun osaa avata silmänsä. Erityisen kauniina on jäänyt minun mieleeni myös Norja, mutta eteenkin etelä-Italia.

    • :o)

      ..vanhankaupungin aukiolla olisin voinut viettää vaikka koko lomani kun siellä pari vuotta sitten olimme. Se oli jotain mahtavaa, sellaista tunnelmaa ei ainakaan täältä koti-Suomesta löydy.

    • martene

      * Norja, erityisesti Geiranger, Lofootit ja karuudessaan myös Nordkapp
      * Itävalta, Insbruck
      * Pohjois-Espanja
      * Hawaiilta Oahun saari

      Kaikissa nimenomaan luonto!

    • arktika

      erityisesti mieleen jäänyt luminen Etnan huippu katsottuna amfiteatterin näyttämön pylväiden läpi. Toinen maaginen paikka Tozeur Saharan laidalla ja kolmas Novi Sad Serbiassa.

    • Kauniita paikkoja on maailma pullollaan, mutta pelkästään kauneus ei riitä tekemään siitä eri ihmisille mieleen painuvia. Kaikki vaikuttaa kaikkeen, tässä tapauksessa myös seura, sää ja miten reissu muuten sujuu.

      Minulle mieleenpainuvimpia paikkoja ovat olleet esim. Pohjois-Intian Himalaja, Krkan luonnonpuisto Kroatiassa, Madeiran upea luonto ja rauhalliset rannat Kreikan pikku saarilla. Ja etsintä jatkuu...

      • ESO

        yhdyn edelliseen puhujaan!! Paikka on upea


    • Mikko2

      Kun tänne nyt luetellaan näitä paikkoja, niin pitää munkin kertoa omani eli Grand Canyon on todella hieno paikka. Pitää ens kerralla varata koko vuorokausi alas/ylös-kiipeämiseen. Tosin koulun mexicanot ovat luvanneet, että Meksikossa on jokin vielä kauniimpi kanjoni..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      3995
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      46
      2657
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1800
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1688
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1681
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1519
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      52
      1510
    8. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      169
      1420
    9. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      15
      1270
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1172
    Aihe