Omassa metsässä on paljon katajia ja ajattelin että voisin kerätä katajanmarjoja ja käyttää niitä mausteena riistaruuissa. En oikein tiedä, millainen mauste on kyseessä. Kuinka paljon sitä uskaltaa ripotella lihan päälle? Voisiko sitä jotenkin jauhaa tai pilkkoa kun ei kehtaa ihan kokonaisena laittaa ruokaan. Miten niitä voisi kuivattaa?
Katajanmarja
katajanmarjat
1
229
Vastaukset
- poltinkarva
Kirjastosta voi löytyä kirja "Mihin marjamme kelpaavat", Kirjasta saa neuvoja katajanmarjojen käyttöön. Kyseistä teosta voi hakea myös netin antikvariaateista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585040
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214482Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2931617- 811301
- 2281298
- 681255
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810