Neljä seinää on koko Suomen popmusiikkihistorian paras kappale. Soundeihin on todella satsattu ja sanat sopivat kenen tahansa elämän ihmissuhdeongelmatilanteisiin. Ja lisäksi tekstissä kuljetetaan tiettyjä elementtejä, kuten vesi, suuteleminen, ja välitön tarve toista ihmistä kohtaan, joka on kuitenkin aiheittanut pahaa. Tässä on hienosti mukana myöskin se piirre, mikä useista Tervomaan biiseistä tekee todella kestäviä, eli sanat vaihtuvat kertosäkeessäkin joka kerta hieman. Harmi ettei Kim Von Hertzen ole tehnyt enempää biisejä Jonnalle. Tarkotan siis, et bointsit menee myös sävellys/sovituspuolelle, eikä pelkästään Tervomaan sanoille.
Paras biisi
10
2172
Vastaukset
- eminem13
jokerit-jyrää aina.ne jyrää tänä vuonna mestaruuteenki
- Tuomas35
Minusta Jonnan parhain kappale on tuo "Näkymätön".
Siinä on jotain nykyaikaan kuuluvia ilmiöitä, sanat koskettaa, sävel hyvä, Jonnan tulkinta tosi mahtava,sanoinkuvaamaton, kappale ei ole musiikillisesti ehkä parhain mutta siinä on sitä jotain....
Jonna T. on hieno, kaunis, nuori naisartisti jolla on omaperäinen koskettava tulkinta.- jufe
onhan esim. neljä seinää sairaan kaunis biisi.levyiltä löytyy paljon helmiä. tulee nyt vaan nimeltä mieleen outo lintu.
- man-legally
jonna laulaa nätisti..hän oli 10-vuotias 1983 kun voitti syksyn sävelet < se on hieno saavutus 1984 syntyneen mielestä..
- muahahhaha
minttu sekä ville
- Kärpänen
Minttu sekä Ville kuuluu Jonnan tenavatähti aikaan vaikkei hän ihan oikea tenavatähti olekaan ts. osallistunut tenavatähti kilpailuihin.
Kärpänen kirjoitti:
Minttu sekä Ville kuuluu Jonnan tenavatähti aikaan vaikkei hän ihan oikea tenavatähti olekaan ts. osallistunut tenavatähti kilpailuihin.
Taisi olla kuitenkin kyseessä Syksyn sävel -kilpailu.
idgie kirjoitti:
Taisi olla kuitenkin kyseessä Syksyn sävel -kilpailu.
Joo, pitäisi lukea viestit ensin kunnolla ;) Tätä se matkaväsymys teettää...
- johaNNa
Paljon aivan loistavia biisejä! Päivänsäde kolahti, kuin olisin itse kirjottanut (jos osaisin)!
Neljä seinää kuuluu ehdottomiin suosikkeihini ja olin tosi iloinen kun päättyneen keikkakiertueen settiin biisi oli nostettu taas mukaan. Se on koskettava ja Jonna laulaa sen livenä varsinkin niin, että kylmät väreet vaan nousee ihon pintaan. Muita suosikkejani on Päivänsäde ja Näkymätön. Jonnan sanoitukset ovat todella hienoja ja osuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13814394Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va386001SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1565577Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3114405HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.514202"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213660Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293607Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan672690Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.991522