Hei. Minulla oli sitkeä flunssa, josta jäi sitten pirullinen yskä viikoiksi. Se ei nyt varsinaisesti ole ongelma enään, alkaa helpottaa, mutta...
Jotain on pielessä toisella puolen yläselkää. Koskee niin pirun kovaa yskiessä ja tietyissä asennoissa. Kipu on kun puukolla iskisi johonkin lapaluun alle, säteilee kainaloon ja rintaan. Kolmisen viikkoa on jatkunut. Tuntuu kuin joku lihas tms olisi revähtänyt röhimisestä, tai jotain pois sijoiltaan, joka joka kerta yskästäessä "tärähtää" ja sattuu niin vietävästi. Sängystä nouseminen sattuu myös. Mitenkään ei koko ajan koske, pakota tms. Kävin omt-fysioterapeutilla, oli taas kerran fasettilukkoja jotka avattiin, muttei se tähän vaivaan kuitenkaan auttanut.
Onko kellään ideoita?
Kipu lapaluun seudulla yskiessä
Dippadai123
3
6357
Vastaukset
- masawur
Kylkiluu voi murtua kovasti yskiessä. Ehkä sinulle on käynyt näin.
- Shevp
Sinulla on selvä Tiezen sdr.Tarkoittaa lihastulehdusta siellä lapaluun tienoolla. Voisi yrittää tulehduskipulääkekuuria.
- Dippadai123
Kiitti vastauksista. Voisihan se olla murtumakin, eikö se itestään parane? Kerran on ollut kylkiluu murtunut nuorempana, ihan tuolta kyljestä tosin, se oli kyllä yhtä tuskaa pari kk. Ei tämä ihan niin pahaa tee. Yskiessä vaan koskee. Mielikuva että joskus olisi ollut sama ennenkin.
Ok, tai lihastulehdus. Voisipa ollakkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401390Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981345Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891235- 1091095
- 191041
- 651028
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833