Leikkejä?

piitu

Poika täyttää helmikuussa 5-vuotta.
Mitä ihmeen leikkejä sen ikäisille vois kehittää?
Vieraslistalla kuitenkin on tyttöjä ja poikia ja jokainen tuon ikäinen on kehitykseltään erilainen..
Onko kellään mitään hauskoja ja yksinkertaisia leikki-ideoita?
Mitä me itse muksuina leikittiin???

3

1161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tex

      me pidettiin pojan synttäreillä viimeksi sellainen leikki. otetaan vaikka kinder munasta se muovinen muna, jonka sisään kirjoitetaan pieni lappu jossa lukee palkinnon nimi. Sitten se muovimuna kääritään sanomalehteen ja uudestaan ja uudestaan niin että se on halkaisijaltaan noin 30-40 cm. Lapset käy ympyrään lattialle istumaan ja laitetaan musiikki soimaan, samalla kun musiikki soi se paperipallo pyörii lapselta lapselle, kun musiikki pysähtyy alkaa se lapsi jonka syliin pallo jää repimään pakettia auki, mutta musiikki jatkuu kohta uudestaan ja pallo on pantava takaisin liikkeeseen, loppupelissä sanomalehdet kuoriutuu niin että se joka repii viimmeisen sanomalehden ja saa muovimunan voittaa palkinnon, musiikkia pitää katkaista usein ja pallo ei saa kieriä ringissä liian pitkään pysähtymättä, meillä se oli noin 15-30 sekuntia.Poikia oli meillä 9 ja leikki oli tosi kiva ja pidetty, tein kerralla kaksi isoa palloa ja palkintoina oli pienet lelut.

      • Suvi

        Kannattaa katsoa MLL:n sivut. Sieltä löytyy huimasti erilaisia leikkejä niin ulko- kuin sisätiloihin...


    • MARTTA

      Piti oikein miettiä mitä pentuna leikittiin.... Tuli sitten mieleen et semmosia pelejä/leikkejä oli joskus synttäreillä kun: Aasin häntä, eli kiinnitetään seinään vaikka piirretty aasin kuva ja jokaiselta vuorollaan peitetään silmät. Sitten tämä jolta silmät on sidottu yrittää laittaa hännän paikkalleen. Lähimmäksi oikealle paikalle laittanut saa vaikka jonkun pienen palkinnon.
      Lisäksi joskus oli synttäreillä ongintaa jossa lahjana oli vaikka tikkari tai pussi itsetehtyjä poppareita (silloin ei ollu mikropoppareita)tai mitä kukin katsoi parhaaksi laittaa. Juhlien sankari toimii tietysti ns. kalana eli laittoi ongittavan sankoon.Toivottavasti keksit jotain kivaa ja teillä on kivat juhlat!!!
      T:Martta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      141
      6688
    2. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      5749
    3. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      123
      4901
    4. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      4500
    5. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      53
      3905
    6. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      62
      3081
    7. Itkin oikeasti aamulla taas

      Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.
      Ikävä
      52
      2976
    8. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      24
      2452
    9. Where are you

      Now 🫂☕️🩷
      Ikävä
      42
      2280
    10. Naiselle hyvää viikkoa

      olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢
      Ikävä
      15
      2207
    Aihe