pystyykö tililtä nostamisen estää? maanikko

maniakaiver

Onko kellään tietoa pystyykö jossain pankissa varmistamaan ettei kaksisuuntainen henkiö voi nostaa maniavaiheessa säästötilin tms. varoja. Normaalistihan nostaminen onnistuu kyllä, mutta onkohan palvelua, jossa aina tarvitsisi nostoon toisen henkilön luvan? Miten estää omaisuuden tuhlaaminen?

12

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fjdjhxbnh

      Pankki palvelee henkilöä, jolla on tili pankissa.
      Asiakasta ei palvele se, että tilinkäyttöoikeutta rajoitetaan.
      Näistä asioista pitäisi läheisen voida puhua sairastavan kanssa, jos keskusteluyhteyttä ei ole, kumpainenkin voi jatkaa eloaan parhaaksi katsomallaan tavalla. Kyseessä lie aikuiset.

      • rjdgfjkdnhg

        Huomasinkin nimimerkistä, että ollet itse se, jonka käyttöoikeuksiin tulisi kajota. Helppo homma: Yhteistili toisen henkilön kanssa nimenkirjoitusoikeus , vaikka toiselle tai yhdessä- sen voi määritellä pankissa haluamansa kaltaiseksi.


      • Hohhoijaa-1

        Nimimerkillä "fjdjhxbnh" ei ole mitään käsitystä siitä millainen ihminen voi maniassa olla. Siinä ei mitkään helvetin keskustelut auta. Maanikko voi "normaalina" ollessaan luvata ettei tuhlaile yhtään mutta kun se mania iskee niin siinä vaiheessa homma lähtee täysin käsistä.

        Nimimerkillä Kokemusta on ja paljon


      • doccari5633
        Hohhoijaa-1 kirjoitti:

        Nimimerkillä "fjdjhxbnh" ei ole mitään käsitystä siitä millainen ihminen voi maniassa olla. Siinä ei mitkään helvetin keskustelut auta. Maanikko voi "normaalina" ollessaan luvata ettei tuhlaile yhtään mutta kun se mania iskee niin siinä vaiheessa homma lähtee täysin käsistä.

        Nimimerkillä Kokemusta on ja paljon

        Kaikki ihmiset voivat luvata yhtä sun toista. Eri asia on pitää lupauksensa.


    • estää

      Edunvalvoja.

    • YstäväHellä

      Edunvalvoja, tai sitten bipon rahat toisen henkilön nimissä olevalle yhteistilille jolta nostaminen vaatii toisen henkilön suostumuksen. Bipolle kannattaa laittaa luottokielto ettei ota velkaa/osamaksuja ja luottokortit yms. tulee lakkauttaa.

      Itse toimin yhden ystäväni "pankkiirina", palkka tulee tilille jota hallinnoin ja sinne sitten säästän, maksat vuokran automaattimaksulla ja laitan joka maanantai automaattimaksulla 200e ystäväni käyttötilille. Hyvin on toiminut eikä tuosta ole minulle paljoa vaivaa kun pääosin kaikki maksut menevät automaattisesti ja ystäväni hyvin harvoin pyytää siirtämään lisää rahaa. Varmaan hän ihan itsekseenkin pärjäisi, mutta muutaman nuoruuden (18-23v ikäisenä) tehdyn toilailun takia ei itseensä edelleenkään näin vuosikymmenen jälkeen luota.

    • 90aina

      Bipo kirjoittaa itse tasannevaiheessaan, kun ymmärtää että ei hallitse rahankäyttöään, valtakirjan.

      Se on ainoa toivo. Ei kukaan ulkopuolinen (edunvalvojaa lukuunottamatta) voi puuttua henkilön pankkiasioihin, niin kauan kuin ihminen on täysivaltainen ja oikeustoimikelpoinen.

      • näinnn

        Juurikin näin. Jokaisella täysi-ikäiselle ja oikeustoimikelpoisella on oikeus omaan rahaan.


    • valvottu2016

      Edunvalvojan saa aika helposti. Loppujen lopuksi se ei rajoita elämää kohtuuttomasti. Eli joka asiasta ei tarvitse kysyä tai selkoa tehdä. Haittapuoli on se, että jos elät muutenkin pienillä tuloilla, niin saat käteen minimaalisen pienen summan. Edunvalvoja veloittaa tilistä tietyn osan joka tapauksessa edunvalvontatilille. Tosin jos sinulla on kohtuulliset tulot ja vaikka pesukone sippaa, niin toki sieltä sitten annetaan rahat pesukonetta varten. Mutta edunvalvoja huolehtii muutoin säännöllisistä maksuista (vuokra, sähkö, vakuutukset jne). Edunvalvojan olemassa olo näkyy viranomaisrekistereissä, eli esim. luotonotto ei sitten enää ominpäin onnistu. Verkkokaupasta voi toki tehdä pieniä ostoksia entiseen malliin. Ainakin itselläni verkkopankkitunnukset on - tosin käyttötililläni ei juuri mitään ole tuhlattavaksi.

      Kysy maistraatista edunvalvoja-asiaa. Tietoa löytyy varmasti netin kauttakin.

    • lllolllo666lll0000

      Kaksisuuntaiselle ei saa antaa rahaa omaan käyttöön lainkaan.

      Kaksisuuntaiselle ei saa antaa edes omaa lastaan hoitoon, pilaa toisten elämän täysin.

      • Miten_on

        Uskotko muuten yksisarvisiin? Saako niitä käyttää ravihevosina?


      • yks-sarvinen

        :'D
        ai jumalauta, enpä ole ääneen nauranut millekään kommentille täällä ennen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      174
      10662
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      78
      5405
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      149
      4982
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      4182
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      43
      3952
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      36
      3833
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3638
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      3333
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      44
      3229
    10. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      68
      2975
    Aihe