Sisareni ja minä perimme puolikkaan omakotitilaosta isoäitini kuoltua (testamentti tehty). Toinen puolikas kuuluu isälleni. Isälläni on lainaa, jonka takuuna kyseinen talo on.
Pystymmekö ostamaan/lunastamaan talon toisen puolikkaan isältäni ja ennenkaikkea miten lainojen käy? Ne ovat isämme nimissä. Siirtyvätkö ne meille vai meneekö puolikkaan talon hinta kokonaisuudessaan lainojen maksuun?
Mikä olisi kannattavinta ja kaikkien kannalta edullisin toimintatapa? Ennakkoperintä?
Pystymmekö ostamaan/lunastamaan talon toisen puolikkaan isältäni ja ennenkaikkea miten lainojen käy? Ne ovat isämme nimissä. Siirtyvätkö ne meille vai meneekö puolikkaan talon hinta kokonaisuudessaan lainojen maksuun?
Mikä olisi kannattavinta ja kaikkien kannalta edullisin toimintatapa? Ennakkoperintä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ostatte talon puolikkaan isältänne, joka maksaa lainansa pois myynnistä saamillaan rahoilla. Kauppaa varten otatte sisarenne kanssa tarvitteaessa lainaa, jonka vakuudeksi tulee ostamanne talo.
Jos kauppahinta on niin alhainen, että ei kata velkaa, jonka vakuutena isänne omistama talonpuolikas on, pitää isän hankkia jäljelle jäävälle velalle vakuus tai takaaja, jonka lainanantaja hyväksyy.
Vastaus ok, mutta kuten kysyjä toteaa niin koko talo on vakuutena isän lainalle isoäidin luvalla. Panttaus on varmaankin rasitteena, joten ilmeisesti puolikkaan kauppoja, saati lahjoja ennakkoperinnöksi ei voi tehdä ilman lainanantajan lupaa.
Ellei talo ole yli velkainen niin nykyisillä koroilla voisi olla edullista pitää laina ennallaan ja talo yhteisomisteisena, ellei muut syyt edellytä omistuksen selvitystä. Käykää porukalla isän kanssa lainoittajan puheilla kun olette edes hiukan miettinyt omia tavoitteitanne ja maksuvalmiuksia. Sopuisana homma hoituu varmasti.
Eihän panttaus vaikuta mitenkään omistajan oikeuteen luovuttaa esinettä, varsinkaan kiinteistöjen osalta kun panttaus ei vaadi itse kiinteistön hallinan luovutusta.
Edelleen luovutushan ei vaikuta panttauksen sitovuuteen mitenkään. Normaalisiti ostajan löytyminen voi sitten olla vaikeampaa mutta tässä tilanteessa ei pakosti.
Hyvä korjaus, omistushan on jo kertaalleen muuttunut perinnönjättäjän kuollessa ja laissa ilmoitus riittää. Käytännössä on viisasta tsekata lainaehdot ja lainoittajan suhtautuminen uusiin järjestelyihin otsikon kysymyksen vastauksena.