Lokakuussa 1931 André Citroën palasi uudelta Yhdysvaltain-matkalta. Tapansa mukaan hänellä oli mukanaan uusia ajatuksia, kuten kelluva moottori (Floating Power -moottori). Tämäkin idea kehitti aikansa autoja.
Ranskassa 20-luvun alussa syntynyt keksintö tuli käyttöön Chryslerilla vuonna 1931. Siinä moottorin värähtely suodattui, kun sen ja alustan väliin asetettiin joustavat kumipalat.
Huhtikuussa 1932 mallit C4 ja C6 varustettiin tällaisella moottorilla (ja merkinnällä MFP – Moteur Floating Power). Citroën ohitti taas kaikki eurooppalaiset kilpailijansa. Siitä lähtien kaikissa Citroëneissa on poikkeuksetta ollut kelluva moottorin ripustus.
Ranskassa keksittiin jo 20- luvulla..
Tässäkin tarvittiin Citroenia
11
134
Vastaukset
- Nytpuhaltaaerituulet
ISIS porukalla on helppo päästä Yhdysvaltoihin mutta André Citroën ei saisi tänäpäivänä edes viisumia Jenkkilään.Shitikatkin on myyntikiellossa USA:ssa.
- muidusi
Mutta Citroen ei ole myyntikiellossa.
- Ranskassaosataan
Suurin osa autoiluun liittyvistä keksinnöistä on alun perin ranskalaisia.
Saksalaiset ensin ja sittemmin japanilaiset ovat näppärästi omaksuneet.- Kukintekeemitäosaa
Totta. Saksalaiset ovat taitavia kokoamaan autoja kunhan ne on ensin keksitty. Ja japanilaiset tekee sitten perässä.
- Flightdeville
Kyllä taitaa jo yksin Cadillacilla olla enemmän "ensimmäisenä" -oivalluksia kuin ranskalaisilla, ihan sähköstartista lähtien.
- Laaturatkaiseeaina
Volvon ja Renaultin fuusio kariutui aikanaan siksi koska pelättiin amerikkalaisten mieltävän Volvon ranskalaiseksi tekeleeksi ja Volvon myynti olisi sakannut todella pahasti.Jenkithän eivät tunnetusti juurikaan anna arvoa millekään ranskalaiselle valmisteelle ja ihan syystäkin!
- Franchoice
Vai että ihan tunnetusti on näin? mihin perustat väitteesi?
- Laaturatkaiseeaina
Franchoice kirjoitti:
Vai että ihan tunnetusti on näin? mihin perustat väitteesi?
Faktoihin!
- oppalallaa
Jenkit ymmärtää mukavuuden päälle. Citikalla ajaa Markiisi De Sade.
- Franchoice
Saattoi ajaakin, mutta kuoli jo 1814. Siihen aikaan ei ollut tojovaihtoehtoa, mistä valita.
https://en.wikipedia.org/wiki/Marquis_de_Sade
- 205GTi
Ranskikset on ihan hyviä autoja ja niillä ei ole koskaan ollut mitään myynti/vientikieltoa jenkkilään. Minulla ei ole yhdessäkään Ranskiksessa ollut moottorit heikkoja tai korissa ruostevaurioita. Yleisin perus ranskis moottorien jakopään vaihtovälit on sitä 120000km plus mukavampaa ajonautintoa saat hakea eli ei huono ollenkaan. Sähkövikojahan noissa on mutta ei sen enempää kuin muissakaan ja vian löytää helposti ei tarvitse etsiä kuin sellainen osa missä lukee: Made in Germany tai Bosch. Valeon ja Jaegerin sähköhilppeet on jostain syystä kestävämpiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.724924Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.113349Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j202632Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571685- 471556
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441336- 941302
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2191083Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.71995IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra51875