Päätöksessä oli kyse muun muassa siitä, kuinka paljon kaivokselta voidaan päästää sulfaattia läheiseen Nuasjärveen purkuputkea pitkin. Oikeus on tänään höllentänyt Talvivaaran kaivoksen sulfaattipäästörajaa Nuasjärven purkuputkiasiassa. Nyt vuotuinen yläraja on 15 000 tonnia, kun se oikeuden aiemmassa välipäätöksessä oli 12 000 tonnia.
HYVIÄ UUTISIA TALVIVAARASTA, LUPA TULI !
TOIMINTAJATKUU
38287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Oikeuden mukaan jätevesien kokonaisvaikutukset purkuputken välittömässä läheisyydessä eivät tuhoaisi kalakantoja, vaan haittoja aiheutuisi lähinnä kalojen karkottumisesta alueelta. Nikkeli, kadmium ja elohopea ovat kuitenkin eliöihin kertyviä metalleja, joten kokonaispäästöillä ja korkeilla pitoisuustasoilla on haitallisia vaikutuksia pitkällä aikavälillä.
Purkuputkipäätöstä on luonnehdittu hyvin merkittäväksi Talvivaaran kaivoksen tulevaisuudelle. Tiukat päästörajat voisivat merkitä jopa kaivoksen alasajoa.
Totta puhut. Nykyinen kaivosyhtiön vetäjä Ratia (joka ostaa edelleen palveluja Pekka Perän yhtiöltä) haluaisi tietenkin säilyttää hyvät tulonsa, joten hän selittelee asioita parhain päin. Hän haluaa valtion antavan veronmaksajien rahoja itselleen 200 miljoonaa euroa ennen kesäkuun loppua, vaikka silläkään summalla ei varmisteta toiminnan jatkumista pitkää aikaa.
Nykyisten arvioiden mukaan kaivoksen alasajo tulisi maksamaan vain vähän enemmän kuin joka vuosi annettava tuki toiminnan jatkamiselle.
huomata että teeveessä näytetyt putket joista toisesta tulee kirkasta ja toisesta tummaa vettä, tumma vesi on luonnonvettä ja se kirkas puhdistettua Talvivaarn vettä..
Ei talvivaarassa mitään vesiä varsinaisesti puhdisteta, silloinhan ei sieltä mitään sulfaattipäästöjä tulisi. Prosessivedestä otetaan metalleja talteen ja ylimääräistä laimentunutta vettä juoksutetaan järveen.
Laitos olisi pitänyt sulkea ajat sitten, eikä antaa saastuttaa pohjoissuomen vesistöjä. Jos tuollainen laitos olisi Venäjän puolella, olisi täällä kauhia mekkala miten ryssä paskoo.
toimii vesienpuhdistus laitteisto joka maksoi rapiat 4 miljoonaa, täysin puhtaaksi vettä ei ole tarkoitus saadakkaan, riittää kun mennään alle luonnonvesien sulfaatiitasojen.
Talvivaara ei ole saastuttanut luontoa ja sen sulkemiseen ei ympäristösyistä ole mitään aihetta.
jutultasi menee pohja pois sillä että koko ajanhan ne laskevat sulfaattikuormaa vesistöön, tarvitsevat siihen lupia.
Talvivaara paskoo pohjoissuomen vesistöt pilalle ellei laitosta pysäytetä.
laskevat, vaikka kaikki alueen vedet laskettaisiin kerralla Nuasjärveen ei saataisi mittauksilla sitä näkymään, alueen vedet ja luonto ovat luonnostaan sulfidipitoisia..
Vaikken asukkaan alueella , mielestäni on parempi uhrata yksi järvi jätevedelle kuin koko alue...helppo homma kun padotaan tuloväylät ja lasketaan järvi tyhjäksi ja jätevesi tilalle...
mielipiteitä, Talvivaarassa varastoitu vesi on pääasialliseti sadevettä, itse tehdas toimii suljetulla vesikierolla. Ongelmat alkoi vuosisadn sateista, alueella satoi metrin verran vettä ja alue on sentään n 60 hehtaaria..
Ei laitos toimi suljetulla kierrolla juuri siitä syystä että prosessin käytössä on useita neliökilometrejä aluetta. Tottakai vesi on pääasiallisesti sadevettä kun on laimentunut niin paljon. Passskan kokonaismäärä ei kuitenkaan mihinkään lantraamalla katoa.
laitos tuottaa paskaa ? tietenkin kaivos toimiessaan tuottaa mm pölyä ja erilaisia prosessivesiä, juuri niden puhdistamiseen on vedenpuhdituslaitteisto hankittu..
Ei voi kun ihmetellä näitä kepualoituksia, aina kaikki täyttä paskaa.
http://www.taloussanomat.fi/perusteollisuus/2016/04/28/talvivaaran-purkuputki-sai-luvan-uusi-lupa-haettava-ensi-vuonna/20164596/12
kohta aloituksessa on paskaa ?
Suosittelen, että opettelet kirjoittamaan kokonaisia suomenkielisiä virkkeitä. :D
Jo koko otsikko on paskaa, ei tämä ainakaan Terrafamelle hyvä uutinen ollut:
"Vaasan hallinto-oikeuden päätökset johtavat Terrafamen arvion mukaan tilanteeseen, jossa yksityistä rahoitusta Terrafameen on erittäin vaikeaa, ellei jopa mahdotonta saada."
http://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kainuu/terrafame-rahoitusta-mahdoton-saada/
hinta nelikertaistuu niin rahaa ei edes tarvita, vaikka sitä tietysti tyrkytetään joka suunnasta..
Vieläkö hallitukselta löytyy härkiyttä lisärahoittaa tuhoon tuomittua kepuprojektia?
Ehken siihen hajasijoitukseen vedoten.
arvioitu n 50 miljariksi, tehdas toimii jo nyt kansantaloudellisesti kannattavaksi, valtio on mm kuitannut liki miljardin verotulot Talvivaarasta..
Talvivaarasta on tullut kepulaisten mielestä "hyviä uutisia" jo kymmenisen vuotta.
Ensi keväänä, ensi keväänä..tyypillistä kepukusetusta ja Mauri Pekkarinen on edelleen maailman suurin kääpiö.
Elämme luonnonvaroja hyödyntämällä, sieltä ne sinunkin sosiaalietuudet tulevat..
Vähiin jää sitten minun sosiaalietuudet, jos ne Talvivaaran varassa ovat.
Entä kuinka saataisiin myös kepulaisten maanviljelijöiden saamat kansalliset toimeentulotuet otettua luonnonvaroista?
ruokalaskuamme n 20 miljardia, se on maksettava, tavalla tai toisella, tai kuolemme nälkään..
Ne ovat juuri samanlaisia verovaroja kuin maataloustuista. Miten ihmeessä jos annetaan 100% tukia ja saadaan siitä veroina takaisin noin 20%, niin sitä voidaan laskea tuloksi? Ei kummassakaan tapauksessa.
kerätään veroja n 10 miljrdia, yksin ALVia n 4 miljrdia, maataloustuki on n 1,8 miljrdia, joka menee pääosin kuluttajien taskuun halpana ruokana..
lukuja hatusta
Maataloussektorilla liikku n 27 miljrdin rahavirrat, siitä veroja 30 prosentin veroasteella..
haluaisitko avata lähteitäsi tarkalla tasolla?
Ruokalaskun summa, 20miljardiakin löytyy myös MTT:n vuosijulkaisusta. Siellä on myös numerot elintarviketalouden rahavirroista, vienti ja tuonti mukaan lukien Rahavirrat olivat v. 2014 yhteensä 27,5 miljardia euroa. Tässä huoltovarmuuden lisäksi toinen syy, miksi maataloutemme alasajoa esittäneet kansantalousteoreetikot eivät ole saaneet kannatusta."
Ruokalaskun summalla viittaat nähtävästi elintarvikkeiden ja juomien kulutusmenoihin, ainakin suuruusluokka on samankaltainen.
Tuo lukuhan sisältää suurimmaksi osaksi muuta kuin maataloussektorin rahavirrat.
Karrikoiden voi todeta että täysin ilman kotimaista maataloustuotantoakin elintarvikkeita tuotettaisiin Suomessa, ihmiset kävisivät kaupoissa ja ravintoloissa sekä nauttisivat alkoholia.
Maatalouden ja elintarviketeollisuuden yhteenlaskettu osuus BKT sta on
luokkaa 6 miljardia/3.5.
Maatalouden osuudet näistä ovat n 3.5 miljardia /n 2.0%.
Elintärkeästä huoltovarmuudesta voi lyhyesti todeta että jo nyt hyvin pieni vähemmistö viljelijöistä tuottaa lähes kaiken.
Maataloustuottaa 5-6 miljardin arvoiset elintarvikkeet, elintarviketeollisuus tuplaa summan 10 miljardiin ja kauppa 20 miljardiin ja kun vielä lisätään vientiteollisuus ollaan 27 miljardissa, kaikki luvut voi tarkistaa vaikka tilastokeskuksen nettisivuilta..
"20 miljardiin"
Tuohon lukuun sisältyy mm. ravitsemuspalvelut n 6, alkoholittomatjuomat n 1.2 sekä alkoholihuomat lähes 5.
Elintarvikkeiden osuudeksi jää n 11.8 miljardia josta tuontielintarvikkeiden arvo on luokkaa 4.8 miljardia.
"Maataloustuottaa 5-6 miljardin arvoiset elintarvikkeet"
Edellisestä laskelmasta päädymme siihen että maatalouden ja elintarviketeollisuuden tuotannon yhteisarvoon luokkaa n 6 miljardia.
Tästä maatalouden tuotannon arvo on luokkaa n 3.5 miljardia /n 2.0% BKTstä
"kun vielä lisätään vientiteollisuus ollaan 27 miljardissa"
Elintarvikeviennin koko luokkaa 1.6 miljardia / osuus kokonaisviennistä n 3%
VALEHTELU, GOOGLE, ENSIMMÄINEN OSUMA !
http://www.pty.fi/fileadmin/user_upload/tiedostot/Tutkimukset/Ruoan_hinta/Elintarvikkeiden_verotus_ja_ruoan_hinta_Suomessa_2015_web.pdf
Elintarviketalouden rahavirrat Suomessa olivat 2011 25,7 mrd. €, josta verojen osuus oli 10,5 mrd. € (41 %)
MTT:n mukaan Suomen elintarvikeketjun rahavirtojen suuruus oli 25,7 mrd. € (2011).
Luku sisältää sekä kansantalouden tilinpidon mukaiset elintarvikkeiden ja juomien
kulutusmenot kotona ja kodin ulkopuolella (21,6 mrd. €), sekä elintarvikkeiden viennistä ja maataloustuista koostuvat rahavirrat (4,1 mrd.€). Analyysin perusteella elintarviketalouden rahavirroista ohjautuu veroihin noin 41 % arvoketjun eri vaiheissa. Elintarviketeollisuus muodosti vuonna 2011 noin 13,6 % Suomen bruttokansantuotteesta. Elintarviketalouden verot olivat noin 12,8 % koko verokertymästä.
Varmaan se Paula “Paska” Lehtomäen vauvaikäinen lapsikin on tyytyväinen, kun sijoitti vielä kapaloissa maatessaan Talvivaaran osakkeisiin? :D
Lehtomäen pariskunta pitäisi tuomita vankeuteen lasten hyväksikäytöstä!
Sääliksi käy Paula Lehtomäen lapsia jotka Paulalta salaa alle kouluikäisinä hankkivat Talvivaaran osakkeita kun Paula oli Helsingissä hoitamassa ympäristöministerin tehtäviä. Olen miettinyt yökaudet miten kävi, ehtikö lapset myydä osuutensa kun mistään tietämätön äiti ei heitä ehtinyt ohjeistaa myymään Talvivaaran osakkeet ajoissa. Mieltäni on kaivanut myös se, miten huolimattomasti Paula oli jättänyt lasten ulottuville muutaman satatuhatta Euroa kun kiireessä läksi Helsinkiin Ympäristöministerin pestiä hoitamaan ja Juha Sipilän jätepuhdistamoyrityksen etuja valvomaan.
tuplasi sijoituksensa, myi samaan aikaan kuin Peräkin, Perä nettosi jotain 4 miljoonaa..
luvasta, työt jatkuu..