Liian vaiettu aihe, josta monet miehet kärsivät hiljaa itsekseen, eli miestissit ja niihin liittyvä häpeä. Tästä olisi saatava enemmän keskustelua aikaiseksi. Miksi joillekin miehille tulee tissit, miksi niitä tarvitsee hävetä ja miksei miesten tisseihin liity samanlaisia siveellisyyssääntöjä, kuin naisten tisseihin, jotka eivät siis saa näkyä julkisilla paikoilla paljaina. Miestissit taas saa näkyä, tissillinen mies saa kulkea jukisesti ilman paitaa. Voiko tissillinen mies imettää vauvoja? Tiedetään ihmiskehon ihmeellisyyksistä se, että mieskin voi tarpeentullen imettää. Joskus vauvan äidin kuollessa, on isän nisät alkaneet erittää maitoa, jolla hän on saanut pienokaistaan imetetyksi. Jos miehellä on vielä miestissit, on vauvalla siinä mukavasti pehmeää rasvakudosta tarttumapintana.
Miestisseistä voi päästä eroon laihduttamalla tai sitten plastiikkakirurgisin toimenpitein. Normaalisti miesruhon rasvaprosentti on sen verta alhainen, ettei miehille synny tissejä. Poikkeuksia on jonkin verran, normaalin rasvaprosentinkin omaavilla miehillä, jotka sitten voivat mahdollisen häpeän liian suureksi kasvettua mennä leikkaamaan ne pois plastiikkakirurgilla, eli tällainen mies voi käydä rintojen pienennyksessä.
Miestisseistä voi päästä eroon laihduttamalla tai sitten plastiikkakirurgisin toimenpitein. Normaalisti miesruhon rasvaprosentti on sen verta alhainen, ettei miehille synny tissejä. Poikkeuksia on jonkin verran, normaalin rasvaprosentinkin omaavilla miehillä, jotka sitten voivat mahdollisen häpeän liian suureksi kasvettua mennä leikkaamaan ne pois plastiikkakirurgilla, eli tällainen mies voi käydä rintojen pienennyksessä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja vielä yksi tärkeä kysymys, miksi miestissejä ei ole seksualisoitu samalla tavalla, kuin läpensä seksualisoidut naistissit? Toki tämäkin on kulttuurikohtaista, kaikissa kulttuureissa naisten rintojakaan ei ole seksualisoitu.
Vähän pulskemmille sopivat luonnostaan ja mitenkään pistä silmään. Hoikilla taas päinvastoin. Miten lie hermojen tuhoutuminen leikkauksessa? Lähteekö kaikki tunto ja jääkö selviä arpia.
Miksei miestisseihin liity sellaista kontrollia kulttuurissa ja yhteiskunnassamme, kuin naistisseihin, jotka ovat ikään kuin miehen omistuksessa ja tehty ikäänkuin miehiä miellyttämään. Naistissit myy, miestissit ei. Miksei miestissitkin voisi olla ikäänkuin naisten omistuksessa, naiset saisivat vapaasti kouria niitä, katsella niitä ja kommentoida niitä ja määritellä sen, missä yhteyksissä niitä saa näkyä ja millaiset ne miestissit saa kooltaan ja muodoltaan olla, jotta nainen vastakkaisena sukupuolena voisi kokea ne kiihottaviksi tai riittäviksi. Miestisseilläkin voisi alkaa myymään, niitä voisi alkaa näkyä mainonnassa eri yhteyksissä. Ehkä ajansaatossa miestissien kuvilla varustettujen mainosten tuotteilla alkaisi olla kysyntää enemmän. Kaikki alkaisivat hullaantua miestisseistä ja miehet olisivat ihan sekaisin niiden kanssa, kun ne yht`äkkiä olisivatkin kaikkien muiden omaisuutta, niitä saisi kommentoida vapaasti ja kosketella, ne alkaisivat olla ikäänkuin irrallinen osa omaa kehoa, jota täytyy samanaikaisesti hävetä ja peitellä, mutta näytellä ja tuntea mielihyvää siitä, kun vastakkainen sukupuoli kuolaa niiden perään.
Laihduttamalla ne lähtee.
Kyllä jos ylipainoa on, ei se ole kivaa katseltavaa muiden kannalta hillua ilman paitaa. Ainakin itse ajattelen muita sen verran että pidän kaljamahani paidan alla piilossa. Normaalivartaloisen nyt on ihan ok olla ilman paitaa kyllä.
Varmaan homppeleille kauhistus jos miehellä on tissit?