Täytyykö naisen näyttää edustavalta joka tilanteessa? saako nainen vanheta?
Aikoinaan mies sanoi minulle, että naisen täytyy näyttää aina edustavalta miehensä vuksikin.
Tiedättekö, mitä vastasin.
Sanoin, että hankin oikein edustussalkun sitä varten ja sinne sisään laitan kaulimen ja joka kerran, kun mies alkaa valttamaan, etten saa vanheta tai etten näytä tarpeeksi edustavalta, otan kaulimen edustus salkustani ja kumautan kaulimella ottaan.
Siinä olis sitä edustavuutta taottuna kalloon.
Mikä on teidän mielestänne tarpeeksi edustava nainen tai mies?
Aikoinaan mies sanoi minulle, että naisen täytyy näyttää aina edustavalta miehensä vuksikin.
Tiedättekö, mitä vastasin.
Sanoin, että hankin oikein edustussalkun sitä varten ja sinne sisään laitan kaulimen ja joka kerran, kun mies alkaa valttamaan, etten saa vanheta tai etten näytä tarpeeksi edustavalta, otan kaulimen edustus salkustani ja kumautan kaulimella ottaan.
Siinä olis sitä edustavuutta taottuna kalloon.
Mikä on teidän mielestänne tarpeeksi edustava nainen tai mies?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Kyllä pitää näyttää edustavalta mutta ei joka tilanteessa
Millainen on riittävä , että näyttää edustavalta kauppareissulla. Jakkupuku korkokengillä ( tämä oli hänen toiveensa), farkut neuleella, tuulipuku lenkkareilla? Vai mikä? Riittääkö, että hiukset on ponnarilla ja kammattu tai pitääkö olla kampaus? Entäs meikki?
Arjessa hiukset siistit ja puhtaat vaatteet ja mieluiten kroppalle sopivat.
Se on tarpeeksi edustava joka on sitä mitä on eikä välitä muiden mielipiteestä paskan vertaa! Itsevarma ihminen on edustava.. Jos sun mies olis min mies mä olisin lähtenyt kävelemään kumautuksen jälkeen..
Siis jokainen nainen tietää että on laiskoja päiviä ja sitten tulee se halu tälläytyä.. Mun mielestä riittää että huolehtii itsestään ja tilanteen mukaan laittaa. Kyllä saa olla väsynyt vanheta koska kaikkihan väkisin vanhenee..
Riippuu mitä edustaa? Jos mies on tavallinen kuuppaotsa niinkuin suurin osa miehistä on niin miksi naisen pitäisi semmoista lökäpöksyä edustaa. Eihän nuo ole itsekään edustavia. Ne toiset piirit on erikseen ja siellä pitää KUMMANKIN näyttää joltakin, mutta niistä piireistä te ette tiedä mitään :)
Tuli tuosta mieleen, että juuri sellaiset miehet ovat olleet kovimpia naisten arvostelijoita jotka jostain syystä voisivat vilkaista itsekkin välillä peiliin.
Eikö aloittaja voisi vaa olla oma itsensä. Miksi miettiä miltä pitää näyttää. Kelpaa jos kelpaa. Tuskin se miehesikään aina näyttää edustavalta.
Edustusvaimo tai edustusasunto kuulostavat koomiselta hyvin epäedustavan henkilön suusta.
Meikkiä vähä nassuun ja joku teltta päälle.
Kunhan ei läskiltä näytä, on jo siedettävä, sekin on monelta naiselta liikaa vaadittu, puhuvat mielummin meikeistä, kuin oikeasta asiasta.
Haista ite!!!!!!
Niin mitä tässä yritettiin sanoa?
Joku kehari vissiin.
Ei tarvi, kun jäädä kotiin huolehtimaan lapsista tai ihan vaan kodista. Useimmissa tapauksissa.
Jos ei toisen mielipide passaa niin voi aina ottaa hatkat ja etsiä semmoinen kumppani joka miellyttää... it´s not rocketscience
Tai jos nainen ei passaa, voi ottaa toisen, kuin jatkuvasti vittuilla kaikesta.
kun hiukset lähtevät sairauden tai vanhenemisen seurauksena, nainen hankkii peruukin tai käyttää päähinettä. mielestäni se on edustavaa.
Aloittaja on jo voinutkin ottaa hatkat. Kertoo vain sellaista, mitä on joskus kokenut.
Mistäs me löydetään niitä edustavia miehiä joita viitsii edustaa?
Puhtaat, ehyet vaatteet. Hiukset puhtaat. Hampaat pesty. Ei likainen ja hikinen. Asiallisen tavallisen siisti yleisolemus.
Ei tarvitse meikkiä tai erikoisia kampauksia.
Pitääkö naisen osalistua miehensä itsetunnon pönkittämiseen pukeutumalla jakkupukuihin ja korkokenkiin? Eikö riitä kauppareissulle farkut ja siisti takki? Jos mies haluaa esittää rikasta hienoilla autoillaan ja omalla pukeutumistyylillään, niin onko naisen pakko lähteä tuohon esitykseen mukaan?
Näyttäähän se kivemmalta jos molemmat ovat pukeutumisen suhteen ns.samalla tasolla. Ettei toisella pukua ja vieressä tuulipuku.. :D tosin on niitä tyylikkäitä sporttivaatteita nykyää olemassa KAIKEN kokoisille..
Onko nyt lähinnä periaate "minähän en oman ukon vuoksi tällää!" Ongelmana? Se on jännä ilmiö..
Yleensä on kivaa laittautua oman miehensä silmien iloksi ja tosiaan sitä voi vaikka sinne ostoksille mennessä olla siistimmin pukeutunut mitä kotona (jos ei halua antaa silmäniloa rakkaalleen).
Miksi et halua ns.edustaa miehesi seurassa? Ilmeisesti hänen silmissään voisit helposti olla näyttävän näköinen, ei muuten pyytelisi..
Asia toisinpäin, jos mies lähtisi hirveissä rytkyissä aina seurassasi, niin eikö haittaisi? Toista voi huomioida ja arvostaa omalla pukeutumisellaan. ;)
Pitäisi riittää farkut ja siisti takki. Korkokengät laitoin hänen mielikseen, vaikka en tykkää kävellä niillä.
Jos taustat ovat mitkä ovat, tietää milloin kyseessä on miehen itsetunnon pönkitys ja milloin rakkaansa miellyttämisen halu.
Silloin, kun jatkuvasti kotona kuulee, miten huono on, niin ei tee mieli pukeutua hänen mielensä mukaisesti. Ei tee mieli kaupassa esittää hänen mielikseen jotain pakkausta, jonka hän on ansainnut olemalla niin helevetin hyvä.!!! Kun kotona oli niin ilkeä..
Eikös nainen ole aina edustavan näköinen jos itse tuntee olevansa.
Kyllä! Näin ajattelen myös. Iloinen ihminen on yleensä hyvä näky! Erikseen resupekka juopot.
Eikä sellainenkaan tunnu hyvälle, jos mies kaupassa kävelee muutaman metrin edellä, kun hävettää naisen pukeutuminen. Ei ole kuulemma näytä hyvältä, jos on farkut ja pikkutakki, korkokengät. Miksi edes lähteä kauppaan mukaan? Siksi kuulemma, kun piti lähteä tarkastamaan, mitä nainen ostaa. Miksei sitten mene yksin mies kauppaan? Siksi kuulemma, koska ei halua yksin käydä. Mitä ihmettä? Kapoassa tarkistaa, mitä nainen ostaa. Ostokset maksetaan naisen kortilla, mutta mies höylää sen, koska ei näytä hyvältä, jos nainen maksaa. Mitä ihmettä!!???
Normielämää.
Outoa tuo oli. Kotona nainen pakkaa kaappeihin ostokset, josta mies valittaa, että huonosti pakattu. Miksei mies pakkaa itse? Koska se ei kuulu hänelle. Nainen tekee ruokaa, mies valittaa, ettei ole tarpeeksi terveellistä, liian vähän mausteita, aina samaa...Miksei mies tee itse ruokaa? Ei kuulu hänelle. Naine tarjoilee ruaan miehelle. Miksei mies ota itse? Mies on liian väsynyt töistään ja siitä, että tienaa enemän ja käytännössä elättää naisen. Nainen siivoaa ja puunaa, mies valittaa, että vielä tuo pitäs tehdä. Haravoi, tekee lumityöt, aukaisee viemärit, vaihtaa lamput, pyykkää, silittää, tiskaa, luutuaa, imuroi, pyyhkii pölyjä, maalaa, tapetoi, siivoaa auton, koska saa käyttää sitä...Mitä ihmettä??!!!
Ei tarvi olla edustava aina, saa vanheta.