2000-luvulta lähtien rajussa nousussa, somalien ollessa pääosissa. Kuitenkin Lieksan kokonaisasukasmäärä on vuosi vuodelta laskemaan päin.
Väkimäärä siis laskee ja työttömyys on kova, samalla on kuitenkin haalittu lisää työttömiä paikkakunnalle mamujen myötä. Tämä taas on tiennyt lisää menoja mm. sosiaalille. Ilmeisesti lähes kaikki somalitkin elävät tukien varassa.
Tämäkö on sitä Lieksan "kestävää kehitystä"?
Väkimäärä siis laskee ja työttömyys on kova, samalla on kuitenkin haalittu lisää työttömiä paikkakunnalle mamujen myötä. Tämä taas on tiennyt lisää menoja mm. sosiaalille. Ilmeisesti lähes kaikki somalitkin elävät tukien varassa.
Tämäkö on sitä Lieksan "kestävää kehitystä"?
Vastaukset 34
Vanhimmat
Etelässä on paljon kuntia joissa asiat on hoidettu toisin, eikä nyt ole mamut rasitteena.
Tuskinpa Lieksassa olisi maahanmuuttoasiaa enää huonommin voitu hoitaa. Taisi pahin syyllinen eli entinen kaupunginjohtaja päästä kuin koira veräjästä houketellessaan Lieksaan asukkaita tyhjiin asuntoihin ja työvoimapulaa paikaamaan. Voi prkeleen prkle tätä pöljyyttä! Pöljillä on teoistaan vain poliittinen vastuu.
Älä muuta sano, munasivat täysin.
Lieksan kestävä kehitys on sitä, että kanta-asujat on vaihdettava työttömiin, jotka raahautuvat tänne toisista maanosista. Luku- ja kirjoitustaidottomat täysin yht.kunnan elätettävät ovat parempi vaihtoehto kuin omat, jotka sentään omaavat perustaidot ja ovat suomalaisia. Kanta-asukkaat vanhenevat ja kuolevat pois, vähänkin vihmerimmät nuoret muuttavat opiskelemaan ja työhön kuka minnekin, syntyvyys on vähäistä. Näin raivautuu tilaa kaukaa tulleille "yrittäjille". Tämähän on ihan naurettava yhtälö! Oikein haalitaan oleksijoita, joiden elämäntaidot ovat niin vajavaiset kuin näillä on. Tuskin kukaan on ikinä ollut oikeasti työssä vaikka ovat jo aikuisia ihmisiä, siis itsensä elätys on täyttä utopiaa. Jälkikasvua kyllä pukkaa, kun siitä vielä maksetaan ja pesueen voi hoidattaa ilmaiseksi muualla.
Onkohan tämä Lieksalle oikea tie menestykseen ja onneen? Sitten suunnitellaan, että matkailua pitää kehittää, olisitte kehittäneet jo vuosikymmeniä sitten, aikaa on kyllä ollut riittävästi. Nyt matkailu on jättänyt Lieksan, Koli on nähty, laivat eivät kulje eikä ole mitään uutta. Lieksan sijainti on niin syrjässä ja takkusten takana, ettei se turistia houkuta.
Se on vasemmiston mielestä kestävää kehitystä. On se saatana, jos noin nohevia olisivatkin tuottavia yrityksiä perustamaaan, mutta ei. Sosdemi/vasurihyysärin yritys kuppaa aina yhteiskunnan verovaroja.
Myös vihreät kehräisivät, jos heiltä kysyttäisiin.
Lieksasa vihreitä ei poliittisella kentällä paljoa näy.
Täällä tyytyväisimpinä aikaansaannokseensa ylvästelevät demarit ja muu vasemmisto.
Ottakaa selvää ketkä päätöksen mamujen ottamiseksi tekivät! Faktat oli kyllä tiedossa jo silloin kun päätös tehtiin.. Antakaa palautetta suoraan valtuustolle!!!
Ainahan on tieto myös on hyvä niinkuin tännekin kirjata, pystyy äänestäjät karttamaan näitä päättäjiä ja joka tietolähteille tietoa.
hyvä tänne kirjata,karttamaan..ookkona ihan tosissasi, jos äänestyspäätöksen teet tai jotkut tekevät tämän sivuston mukaan kuin muissakin asioissa sivustoa pidetään teille yhtenä oikeana tietolähteenä,etkä voi itse päättää ennen itse kuin joku päättää sen puolestasi... jos näin on niin otan osaa
Fakta tieto on parainta, turha sitä on olla suomen matuttajien äänestäjä kyllähän tuo on nähty miten somputkin lieksaa pissittävät ja sitten haalivat 0,5 ilmaista apuja hömpötyksiinsä.
Ensin somput,nyt pakolaiset Lieksassa,,,ihan samaa kastia.Mitään hyötyä oo kummastakaan.Pelkkää menoerää.Naiset kun sikiintyvät kuin jänikset ,koskaan eivät tule olemaan töissä.Omasta takaakin on huonosti voivia.Omat kansalaiset ensin.Kyllä on Mähkön alueella mieletön määrä näitä karvaranne kundeja.Kaikkiko meinaa tulla asukkaiksi Pieliskodin asuntoihin.Ei hitto. Ja johan näitä asustelee Lieksan tyttöjen asunnoissa,,,monet kuukaudet asuneet.Mutta eivät taida olla talon kirjoilla.Häätöä tyttösille kun asuttavat näitä luvattomasti. Ja kundit vain kun lusmuillen asuvat.
Akka joka näitä vierellensä ottaa saakinelähtin ja sitää saakin sitten ruakia ja heittää omanarvonsa.
Nämä sinisilmäiset lieksalaistyttelit ottavat näitä komeita tummia karvaranteita. Siinnä sitten onnen huumassa tekaistaan pari kaunista tummasilmäistä lapsukaista. Vähitellen alkaa käydä ilmi tämän tulisen rakastajan oikea luonne. Mustasukkaisuus ja muu kulttuuriin kuuluva naisen alistaminen. Lopulta Lieksatyttö huomaa asioiden todellisen laidan ja yrittää eroa. Silloin pääsekin piru irti. Tulee uhkailua ja tappotuomioita koko perheelle jne. Ja jos Lieksatyttö sattuukin onnella löytämään kunnollisen suomalaimiehen vielä rinnalleen niin uhkailut ja lähestymiskieltojen hakemiset ovat arkipäivää.
Hyvin sanottu.
Nykynainen harvoin kovin nuorena "tekaisee" lapsia. Samalla tavalla ne menee sukset ristiin kantistenkin kanssa. Väkivalta ja liiallinen päihteiden käyttö tulee vasta myöhemmin esiin puolin ja toisin. Ei mies aina ole syyllinen.
Monet monikulttuuriset liitot kestävät, monet hajoavat ja siihen ei liity sen suurempaa dramatiikkaa. Lastenhuoltajuuskiistat ovat yleisiä niin kantisten kuin maahanmuuttajienkin kanssa.
Näistäkin asioista nuoret naiset ovat hyvin informoituja, koska monikulttuurisesti seukkaavat lukevat toistensa kokemuksia hyvin ahkerasti omilla foorumeillaan.
Rakastukaa ihan kehen haluatte! Se on tismalleen jokaisen oma asia. Kateellisia ja asianne paremmintietäviä riittää aina, sen ei pidä antaa häiritä.
Mutei muslimiin, kyllä siinä joutuu vääräukoisuutensa näitten kansa kokemaan.
Samaa mieltä! Minä rakastuin nuorena kovasti eräällä ulkomaan matkalla. Mitään en ole niin katunut kuin sitä, etten jotekin yrittänyt päästä sinne takaisin. Tietenkin tavallinen arki olisi iskenyt myöhemmin, olisimme ehkä ajautaneet erilleen jne. mutta sittenkin:(
Elämäni on ollut hyvä ja nyt jo eläkeikä lähestyy, mutta vieläkin muistan sen sielujen kumppanuuden.
Niin sitä sanotaan, että kuolemansa edellä ihmiset katuvat eniten tekemättömiä asioita.
Rahan kietasijat puhuvat sulateuunin puolesta uhhreista piittaamatta, kunhan heidän tarkoituksensa vai toteutuvat, kaikki nuoret eivät tajua kohtaloaan mihin heleskuttiin sitoutuvat.
Kansalle totuutavähäsen:
Tähän on tultu, puuro on joistakin paskaa ja monet kantasuomalaiset perheet vakavissa talousongelmissa
Tämä ei liikauta hallitusta, SPR:ää tai kirkkoa, koska kantasuomalaisilla ei tienaa rahaa ja uraputkea, kuten turvapaikanhakijoilla.
http://uberuutiset.fi/2016/05/01/tahan-on-tultu-puuro-on-joistakin-paskaa-ja-monet-kantasuomalaiset-perheet-vakavissa-talousongelmissa/
Eikä tämä ole mitään uutta auringon alla. Suomessa on ollut asunnottomia kautta aikain ja heille ei ole löytynyt minkäänlaista empatiaa. Turvapaikanhakijat sen sijaan saavat kaiken ilmaiseksi. Rahaa, 4 ateriaa päivässä, päiväkotiohjaajat lapsille sekä aikuisille, hotellitasoista asumista, harrastuksia, koulutukseen ohjausta, kivoja retkiä, ohituskaista valtion tukemana työelämään ja silti tyytymättömyys loistaa näistä öljyvaltioista sekä aavikoilta Suomeen sännänneistä nuorista miehistä.
Lukijat muistaa Myllypuron leipäjonot ja useasti siitä julkaistua youtube -materiaalia. Mutta ei ne leipäjonot eduskuntatalollakaan hetkauttaneet ministereitä.
Kyllä taas on naisten aliarvioimista. Naiset eivät ole aivottomia kanoja. Useimmat naiset tietävät kulttureista huomattavasti enemmän kuin miehet, koska he lukevat enemmän. Monia sopiviakin parinmuodostuksia estävät ennakkoluulot, puolin ja toisin. Ne joita ne eivät estä tehkööt rauhassa kuten haluavat.
Teillä vaan on lähtökohtaisesti se asenne, että olette mamuja parempia. Sehän ei pidä paikkaansa. Jos niitä kulttuureiden huonoimpia puolia erotilanteissa haetaan, niin löytyy se supisuomalainen itsemurha ja lasten ja vaimon tappaminenkin siltä listalta. Onneksi ei usein ja sama juttu on muidenkin kulttuurien suhteen paskimmat vaihtoehdot ovat harvinaisimpia.
Somalit ovat kuin mustalaisia, valtaväestön kustannuksella elellään.
Höpöttelet
Rajat kii ja äkiää tääläkin nämä jo sotkee niinkuin majapaikkasa
NÄIN VAPAATA ON NÄITTEN VAELLUS EUROOPASSA JA NÄISTÄ VIELÄ PUOLTOSYÖTETÄÄN MATUTTAJIEN TOIMESTA MEILLE
ISIS:n johtaja matkasi bussilla Lontoosta läpi Euroopan
Lontoolainen ex-hindu Siddhartha Dhar on ”uusi Jihadi-John” ISIS-propagandavideoissa. Hän on entinen brittiläinen hindu, joka sai nimen Abu Rumaysah kääntyessään islamiin.
http://mvlehti.net/2016/05/02/isisn-johtaja-matkasi-bussilla-lontoosta-lapi-euroopan/
Ja miksi tämä onnistui? Koska liberaalit ja muut vainohullut ovat estäneet tiedustelupalveluja tekemästä työtään eli jäljittämään vaarallisia terroristeja! Nämä pölvästit kun pelkäävät, että joku olisi kiinnostunut heidän surkeista salaisuuksistaan niin paljon, että edes vaivautuisivat heitä tutkimaan! Ja kuitenkin nämä samat kertovat aivan kaiken itsestään sosiaalisessa mediassa kuvin ja sanoin!
Lueskommentit
Käviköhän peijooni tai olikin liekassa hiihtelemässä kunnan piikiin tietysti.
Ensi viikolla Lontoossa valitaan uusi pormestari, ja monet Britannian pääkaupungissa asuvat ovat kasvavissa määrin huolestuneita mahdollisesta vaalituloksesta.
http://mvlehti.net/2016/05/02/tuleeko-terrorismikytkoksia-omaavasta-muslimista-lontoon-seuraava-pormestari/
Tämä homma menee juuri niinkuin sanoin
1. Maahan tunkee saatanasti ählämejä
2. Loisiivat kunnes saavat äänioikeuden
3. Äänestävät uskonveljensä valtaan ja kalifaatti on valmis
2 vuotta oleskelua riittää äänioikeuden saamiseksi kunnallisvaaleissa. Ei tarvitse olla Suomen kansalainen. Se on siinä.
Niinhän se on, vaikka matut eivät ole kovin aktiivisia äänestämään.
Mitäs nämä vielä kun ei ole merkitystä, mutta kun ontarpeeksi rupeaa äänestysinto löytymään ja vallanhimo.
800 mamua kun äänestää Lieksassa muutaman vuoden sisään. Jo vain vaihtuu väri valtuustossa Punaisesta Mustaan.
Taas täysin tuulesta tempaistu luku. äänestäjien pitää olla täysi-ikäisiä ja kunnan asukkaita.
Vallankumous lieksalaisittain kun rahdataan junalasteittain ulkomaaneläviä kaupungin täydeltä ja sitten ihmetellään kun ote vallasta kirpoaa
Kuule, et ole tainnut täällä käydä. Tämä kaupunki se ei todellakaan täyty muutamasta sadasta mamusta. Täällä nääs asui ennen muinoin liki tuplasti enemmän jengiä kuin nyt. Kun lähtee tuolta meidän Vieki nimisestä kaupunginosasta ja usuttaa autonsa kohti Nurmijärven kaupunginosaa saapi ihmetellä, jos 20 minuutin aikana ketään vastaan tuleepi.
Sieltä kun huokasee sitten kohti Hattuvaaraa saapi sen liki tunnin ajella, eikä ruuhkasta ole pelekoo:))
Tosi on. Eikä asunnoistakaan ole pulaa. Näkyy porukkaa taas kesän tullen lähtevän.
http://www.pieliskodit.fi/documents/1081321/4557057/Haettavat asunnot