Kaapeli seinästä tietokoneeseen

PakkoPk

Asun vanhassa kivitalossa. Tyyliin kuuluu puhelinpistoke seillä sun täällä. Eli pääte on se 3-piikkinen pistoke ja siitä kaapeli, joka sopii koneeseen.
Nyt tilasin pidemmän kaapelin, jonka molemmissa päissä on samanlainen pistoke, kuin tietokoneessa.

Mitä teen? Pätkäisenkö kaapeli poikki ja yritän kytkeä sen uudestaan siihen puhelinpistokkeeseen?

Vai onko muita mahdollisuuksia.

3

3015

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nmfsnmasnman
      • kalle22

        Tarvitset ADSL modeemin jonka laitat ENSIMMÄISEEN PUHELINPISTOKKKEESEEN. Jos ett tiedä kokeile, yleensä lähinnä ovea. Painat siihen ADSL modeemin siihen sitten ostamasi kaapelin ja toisen tietokonesees. Tietysti sinulla on joku laajakaistan toimittaja.


      • tilaaliittymäensin
        kalle22 kirjoitti:

        Tarvitset ADSL modeemin jonka laitat ENSIMMÄISEEN PUHELINPISTOKKKEESEEN. Jos ett tiedä kokeile, yleensä lähinnä ovea. Painat siihen ADSL modeemin siihen sitten ostamasi kaapelin ja toisen tietokonesees. Tietysti sinulla on joku laajakaistan toimittaja.

        Varmaan pitäisi tilata se liittymä ensin ennenkuin sieltä pistokkeesta on mitään tulossa. Ja se voi nykyään olla myös VDSL liittymä jos DSLAM on lähellä tai jopa kellarissa eli taloon vedetty kuitu (jos taloyhtiöstä kyse).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe