CSS -objektiperintä? (fontit)

CSS_olioperintä_onko

Tunnetaanko CSS -määritteissä objektiperintää objektiorientoituneiden ohjelmointikielien tapaan?

Ongelmana siis se, että vaikka jo BODY -elementille määritellään CSS:n avulla fontti, niin tuon BODY:n sisällä kun on vaikkapa DIV tai INPUT (tai SPAN) -elementti, niin noilla elementeillä on oletuksena ERI fontti kuin BODY -elementillä!

JOS käyttää em -mittayksikköä, tämä on luonnollisesti katastrofi !

Eli jos käyttää em -mittayksikköä width ja height -määreissä, silloin täytyy pakottaa jokaisen elementin fontti keskenään samaksi!

(tai sitten: jos jonkun elementin fontti poikkeaa muiden elementtien fontista, tällaisen elementin width/height -arvo kannattaa määritellä pikseleinä EIKÄ em -yksikköinä!)

Tällöin olisi kiva, jos voisi määritellä CSS:llä jonkunlaisen "basesettings" -elementin, jossa asetetaan fontti, ja periyttää kaikki muut CSS -määritteet tuosta "basesettings" -elementistä.

Mutta tukeeko CSS tällaista sellaisenaan, vai onko ainoa vaihtoehto joko

a) unohtaa koko juttu ja sisällyttää sama fonttimääritys jokaiseen CSS -määreeseen

tai

b) tehdä itse pieni apuohjelma, ja kieltäytyä koskaan kirjoittamasta puhdasta CSS:ää, vaan sensijaan:

Itse kirjoittaa sivu.CSS -tiedoston sijasta esim. sivu.CSB -tiedoston, johoon sitten jotain tällaista:

input {
font-weight: %FONTWEIGHT%;
font-family: %FONTFAMILY%;
font-size: %FONTSIZE%;
}


ja sitten apuohjelmassa asettaa fontin esim:

FONTWEIGHT=400
FONTFAMILY="Arial", Helvetica, arial
FONTSIZE=normal

Ideana se, että tälläin tuo apuohjelma (joka lukee .CSB -tiedoston, ja tuottaa CSS -tiedoston) lisää JOKAISEEN CSS -määritykseen rivit:

font-weight: 400;
font-family: "Arial", Helvetica, arial;
font-size: normal;

Eli onko CSS:ssä olioiden perintää, vai onko ainoa vaihtoehto joko

1) unohtaa koko juttu (ja kärsiä siitä, että jos jonkun fontin vaihtaa, niin joko pitää manuaalisesti vaihtaa kaikki muutkin fontit samaksi tai sitten koko em -mittayksiköihin perustuvat mitat menevät sekaisin).

2) tehdä itse em. kaltainen apuohjelma ja kirjoittaa itse pelkkää CSB:tä ja antaa apuohjelman tuottaa CSS

?

4

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • linuxuser
    • hmhmhmhm

      Kyllä se fontti pitäisi pysyä samana jos se on bodylle määritelty, siis näin:

      body
      {
      font-family: serif;
      }

      Kyllä CSS:ssä perintää on monenlaista, ja montaa tyyliä voi helposti yhdistellä esim. class attribuutissa kirjoittamalla tärkeysjärjestykseen tyylit välilyönnillä eroteltuna.

    • Koodie

      Perintä onnistuu avainsanalla ”inherit”:

      div, span, input {
      font-family: inherit;
      }

      Jotakin on kuitenkin vialla, jos div- ja span-elementit eivät peri bodyn fonttia. Se siis pitää korjata eikä käyttää perintää turhaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      40
      6083
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      279
      4958
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4821
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      125
      4632
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3857
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2394
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2168
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      70
      1736
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1732
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      212
      1429
    Aihe