Tunnetaanko CSS -määritteissä objektiperintää objektiorientoituneiden ohjelmointikielien tapaan?
Ongelmana siis se, että vaikka jo BODY -elementille määritellään CSS:n avulla fontti, niin tuon BODY:n sisällä kun on vaikkapa DIV tai INPUT (tai SPAN) -elementti, niin noilla elementeillä on oletuksena ERI fontti kuin BODY -elementillä!
JOS käyttää em -mittayksikköä, tämä on luonnollisesti katastrofi !
Eli jos käyttää em -mittayksikköä width ja height -määreissä, silloin täytyy pakottaa jokaisen elementin fontti keskenään samaksi!
(tai sitten: jos jonkun elementin fontti poikkeaa muiden elementtien fontista, tällaisen elementin width/height -arvo kannattaa määritellä pikseleinä EIKÄ em -yksikköinä!)
Tällöin olisi kiva, jos voisi määritellä CSS:llä jonkunlaisen "basesettings" -elementin, jossa asetetaan fontti, ja periyttää kaikki muut CSS -määritteet tuosta "basesettings" -elementistä.
Mutta tukeeko CSS tällaista sellaisenaan, vai onko ainoa vaihtoehto joko
a) unohtaa koko juttu ja sisällyttää sama fonttimääritys jokaiseen CSS -määreeseen
tai
b) tehdä itse pieni apuohjelma, ja kieltäytyä koskaan kirjoittamasta puhdasta CSS:ää, vaan sensijaan:
Itse kirjoittaa sivu.CSS -tiedoston sijasta esim. sivu.CSB -tiedoston, johoon sitten jotain tällaista:
input {
font-weight: %FONTWEIGHT%;
font-family: %FONTFAMILY%;
font-size: %FONTSIZE%;
}
ja sitten apuohjelmassa asettaa fontin esim:
FONTWEIGHT=400
FONTFAMILY="Arial", Helvetica, arial
FONTSIZE=normal
Ideana se, että tälläin tuo apuohjelma (joka lukee .CSB -tiedoston, ja tuottaa CSS -tiedoston) lisää JOKAISEEN CSS -määritykseen rivit:
font-weight: 400;
font-family: "Arial", Helvetica, arial;
font-size: normal;
Eli onko CSS:ssä olioiden perintää, vai onko ainoa vaihtoehto joko
1) unohtaa koko juttu (ja kärsiä siitä, että jos jonkun fontin vaihtaa, niin joko pitää manuaalisesti vaihtaa kaikki muutkin fontit samaksi tai sitten koko em -mittayksiköihin perustuvat mitat menevät sekaisin).
2) tehdä itse em. kaltainen apuohjelma ja kirjoittaa itse pelkkää CSB:tä ja antaa apuohjelman tuottaa CSS
?
CSS -objektiperintä? (fontit)
4
355
Vastaukset
- linuxuser
eikun opiskelemaan....
http://www.w3schools.com/css/default.asp
:) - hmhmhmhm
Kyllä se fontti pitäisi pysyä samana jos se on bodylle määritelty, siis näin:
body
{
font-family: serif;
}
Kyllä CSS:ssä perintää on monenlaista, ja montaa tyyliä voi helposti yhdistellä esim. class attribuutissa kirjoittamalla tärkeysjärjestykseen tyylit välilyönnillä eroteltuna. Koodiasi näkemättä on vaikeaa sanoa missä tarkalleen mättää, mutta kuulostaa siltä, että ongelma liittyy joko fonttien pikakirjoitusominaisuuteen:
http://weppipakki.com/css/css2/font.htm
tai luultavammin fonttikokjen erikoisempiin perimäsääntöihin:
http://weppipakki.com/css/css2/font-size.htm
joten kannattanee tarkastaa että olet ymmärtänyt käyttämäsi ominaisuuden oikein.- Koodie
Perintä onnistuu avainsanalla ”inherit”:
div, span, input {
font-family: inherit;
}
Jotakin on kuitenkin vialla, jos div- ja span-elementit eivät peri bodyn fonttia. Se siis pitää korjata eikä käyttää perintää turhaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1243754Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso72865Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai312809Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322383Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani82364- 391778
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611145"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For821079Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361050Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 761030