Kohtu poistettu 15 v sitten runsaitten kuukautisten ja laskeuman takia. Laskeuma johtuu kudostyypistä ja minut jouduttiin leikkaamaan uudelleen 1.5 v sitten kun sisuskalut tulivat taas ulos. Aivan mahdotonta kun en voinut kävellä kuin muutaman metrin ja "pesäpallo" tuntui olevan jalkojen välissä. Tämä on sukuvika. Nyt tekisi mieli kuntoilla mutta kävely tuntuu typerältä eikä se paranna hapenottokykyä lainkaan. Tekisi mieli juosta esim. 10 min päivittäin mutta uskallanko? Mitä jos joudun kuntoilun takia taas leikkaukseen. Olen 58 vuotias terve rouvashenkilö.
Laskeuma ja kuntoilu
3
636
Vastaukset
- pelko
Itselläni on myös emättimen takaseinän laskeuma ja todennäköisesti leikkaus edessä ja tuntuu toivottamalta kun lukee noita leikkauksien tuloksia , aika paljon lakeumat uusivat . Mikä laskeuma sinua vaivaa ja onko tehty muita leikkauksia kuin kohdun poisto ? itselläni on tehty TVT-leikkaus muutama vuosi sitten . Olen yrittänyt useasti kysellä tällä palstalla ihmisten kokemuksia laskeumien leikkauksista ja miten ovat onnistuneet ja onko käytetty verkkoa ?
- Päiskä
Kyllähän täällä on laskeumista ja niiden leikkauksista keskusteltu. Huom. käytä hakutoimintoa ! Itse en ainakaan jaksa vastata samoihin kysymyksiin kerta toisensa jälkeen. Esim. tässä ketju, johon itse ole leikattuna osallistunut
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14244557/laskeumaleikkaus - pätkäjuoksija2016
Mitäpä jos varaisit ajan gynekologille, ja tarkastaisitte tilanteen? Ehkäpä saisit apua myös fysioterapeuttikäynnistä?
Todella positiivista, että haluat vielä juosta. Itse olen paljon nuorempi (40 ) ja aloitin pienet intervallijuoksut viime syksynä (1 - 2x/vko) 15 v tauon jälkeen. Nimenomaan hapenottokyvyn vuoksi. Minulla on yliliikkuvat nivelet, joten juoksen loivat ylämäet niin kovaa kuin pääsen ja kävelen välimatkat. Tasamaalla - saatikka alamäessä - tärähtely on itselleni liikaa. Hyödylliseksi olen kokenut.
Hapenottokykyliikuntaa saattaisi olla myös reipas vesijuoksu. Painoharjoittelu riittävillä painoilla pistää myös hengästymään. Askelkyykkyjä ja vastaavia voi myös tehdä, jos pystyy. Reisilihas on iso lihas, ja sen kuormittaminen on todella terveellistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741