Laskeuma ja kuntoilu

Iviäp

Kohtu poistettu 15 v sitten runsaitten kuukautisten ja laskeuman takia. Laskeuma johtuu kudostyypistä ja minut jouduttiin leikkaamaan uudelleen 1.5 v sitten kun sisuskalut tulivat taas ulos. Aivan mahdotonta kun en voinut kävellä kuin muutaman metrin ja "pesäpallo" tuntui olevan jalkojen välissä. Tämä on sukuvika. Nyt tekisi mieli kuntoilla mutta kävely tuntuu typerältä eikä se paranna hapenottokykyä lainkaan. Tekisi mieli juosta esim. 10 min päivittäin mutta uskallanko? Mitä jos joudun kuntoilun takia taas leikkaukseen. Olen 58 vuotias terve rouvashenkilö.

3

724

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelko

      Itselläni on myös emättimen takaseinän laskeuma ja todennäköisesti leikkaus edessä ja tuntuu toivottamalta kun lukee noita leikkauksien tuloksia , aika paljon lakeumat uusivat . Mikä laskeuma sinua vaivaa ja onko tehty muita leikkauksia kuin kohdun poisto ? itselläni on tehty TVT-leikkaus muutama vuosi sitten . Olen yrittänyt useasti kysellä tällä palstalla ihmisten kokemuksia laskeumien leikkauksista ja miten ovat onnistuneet ja onko käytetty verkkoa ?

    • Päiskä

      Kyllähän täällä on laskeumista ja niiden leikkauksista keskusteltu. Huom. käytä hakutoimintoa ! Itse en ainakaan jaksa vastata samoihin kysymyksiin kerta toisensa jälkeen. Esim. tässä ketju, johon itse ole leikattuna osallistunut
      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14244557/laskeumaleikkaus

    • pätkäjuoksija2016

      Mitäpä jos varaisit ajan gynekologille, ja tarkastaisitte tilanteen? Ehkäpä saisit apua myös fysioterapeuttikäynnistä?

      Todella positiivista, että haluat vielä juosta. Itse olen paljon nuorempi (40 ) ja aloitin pienet intervallijuoksut viime syksynä (1 - 2x/vko) 15 v tauon jälkeen. Nimenomaan hapenottokyvyn vuoksi. Minulla on yliliikkuvat nivelet, joten juoksen loivat ylämäet niin kovaa kuin pääsen ja kävelen välimatkat. Tasamaalla - saatikka alamäessä - tärähtely on itselleni liikaa. Hyödylliseksi olen kokenut.

      Hapenottokykyliikuntaa saattaisi olla myös reipas vesijuoksu. Painoharjoittelu riittävillä painoilla pistää myös hengästymään. Askelkyykkyjä ja vastaavia voi myös tehdä, jos pystyy. Reisilihas on iso lihas, ja sen kuormittaminen on todella terveellistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      149
      2403
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      977
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      156
      967
    4. 66
      960
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      80
      952
    6. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      117
      909
    7. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      40
      898
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      777
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      773
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      591
    Aihe