Olen menossa peräsuolenlaskeuma leikkauksen arvioon ja haluaisin tietoa leikkauksen läpikäynneiltä . Miten pääsitte leikkaukseen ja oliko teillä vaikeusaste millainen ja miten koitte laskeuman . Millainen leikkaus teille tehtiin ja kuinka paraneminen sujui , luin jostain ettei saa edes istua jonkin aikaa . Nyt kyllä pelottaa leikkaus ja ettei leikatakaan kun hankaluuksia on kuitenkin jonkin verran . Oliko leikkaus onnistunut tai siis olitteko tyytyväinen tulokseen ?
laskeumaleikkaus
6
2650
Vastaukset
- Päiskä
Minulle tehtiin sekä peräsuolen laskeuman että virtsarakon laskeuman leikkaukset yhtäaikaa laparoskooppisesti (mahan peitteiden läpi). Rektoseele oli paha (III-asteen) ja aiheutti ulosteen jumiutumisen sinne pussiin. Minulle pantiin virtsarakon ja peräsuolen tueksi verkot. Toivuin todella nopeasti, mutta varoin nostelua ja ja pidättäytäydyin yhdynnästä 8 viikon ajan. Ei ollut lainkaan kipuja.
- iiiiiiiiiiiiiii
Haittasiko nuo laskeumat paljon , itselläni ulostaminen on hankalaa varsinkin jos uloste on kovaa ja peräsuolenlaskeuma peittää koko emättimen suun kun katsoin peilin kanssa niin oli aika järkytys miltä se näytti , rupesin pelkäämään että tipahtaa ulos emättimestä , näkyivätkö sinulla laskeumat ulospäin emättimestä ? Nyt odottelen aikaa leikkauksen arvioon . Tuntuu että tosi vähän kirjoitellaan tuosta asiasta vaikka olen yrittänyt kysellä tälläkin palstalla . Kiitos kun viitsit vastata .
- päiskä
Kyllä näkyi ja ulostaminen oli todella vaikeaa. Leikkaus auttoi, mutta hankalaa vieläkin kun maha in usein kovalla. Suosittelen leikkausta. Kannattaa valita kirurgi huolella. Leikkauksia tekevät sekä naistentautien kirurgit että gastroenterologian kirurgit. Minut leikkasi jälkimmäinen.
- iiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Epäilen voiko keskussairaalassa valita lääkärinsä ? miksihän tuosta aiheesta kirjoitellaan niin vähän , olisi hyvä saada vertaistukea tai edes lukea leikkauksessa olleiden kokemuksia . itselläni lääkäri mainitsi jo 6 vuotta sitten tuosta laskeumasta ja nyt on ruvennut vaivaamaan ja kun katsoin tosiaan miltä näyttää niin järkytyin miten paljon laskeuma oli pahentunut . Saitko tosiaan itse valita lääkärin vai kävitkö yksityisellä johon minulla ei ole kyllä varaa . Tuo ulostaminen on tosiaan hankalaa ja olen yrittänyt pitää vatsa löysänä mikä ei oikein meinaa onnistua .
- Päiskä
Meillä Suomessa saa julkisella puolella valita hoitopaikkansa. Lääkäriä ei ole oikeus valita, mutta kyllä sairaalassa otetaan toive huomioon. Minä pyysin lähettävältä lääkäriltä lähetteen siihen sairaalaan, jossa halusin laskeumani leikattavan (eri sairaanhoitopiirin alueella) ja siellä poliklinikalla käydessäni esitin toiveeni, että tietty kirurgi leikkaa minut. Toiveeni toteutui. Halusin nimenomaan tälle kirurgille, koska hän on tehnyt satoja laskeumaleikkauksia ja kouluttaa kirurgiaa erikoistuvia ja on julkaissut tutkimuksia aiheesta.
- Anonyymi
Ja leikkaavan lääkärin nimi oli...? Eikä tieto olisi hyvä jakaa eteenpäin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743930Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1903208Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472986Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle712577Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3752340- 1802023
- 781595
- 331525
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391382