Autismin diagnosointi aikuisena?

Autismiako

Miten autismi voidaan todeta tai miten autismiepäilystä tutkitaan, jos henkilö on jo aikuinen? Epäilen läheiseni olevan autistinen mutta suurin osa tiedosta käsittelee lapsuutta.

12

1503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aspergerinfo

      Tarkentaisitko kysymyksenasetteluasi?

      Olen kokemuskouluttaja.

      Sain diagnoosini julkiselta sekä yksityiseltä sektorilta aikoinaan.

      En oikein siis ymmärtänyt, miksi tuollaista kysyt? Vaiko kysytkö vain huviksesi? Ja miksi ylipäätään tuollaista kysyt?

      Eli kun olet tarkentanut tuota kysymystäsi, sekä perustellut kysymyksesi taustoja hieman tarkemmin, voin suoraan, avoimesti, rehellisesti, antaa vastauksen kysymykseesi.

      • autismiako

        Epäilen että läheiseni olisi autistinen. Hänellä on eräs diagnoosi, mutta epäilen sen olevan väärä. Monet oirekuvat, varsinkin ne joita autistiset ovat itse kirjoittaneet ja kertoneet kuulostavat minun korvaani kovin tutuilta ja selittäisivät osaltaan tämän läheiseni käytöstä ja elämää.

        Käsitykseni mukaan aikuisiällä todettukin autismi diagnoisoidaan ainakin osittain perustuen lapsuuden havaintoihin - isän, äidin, muiden aikuisten huomioihin siitä, millainen henkilö oli lapsena. Mutta entä jos tällaisia henkilöitä ei ole? Voidaanko diagnoosia perustaa henkilön tämänhetkiseen tilaan ja tilanteeseen?

        Uskon että mikäli tosiaan on kysymys autismista oikea diagnoosi auttaisi häntä selviämään elämässä jatkossa paremmin kun sekä hän itse että kaikki muut hänen ympärillään tietävät mistä on kysymys.


      • Autismiako

        Olen pahoillani etten voi avata tarkemmin niitä seikkoja josta epäilykseni ovat heränneet - nämä ovat niin laaja-alaisia koko elämän kattavia asioita että hänet olisi turhan helppo tunnistaa jos joku lähipiiristään eksyisi tänne. Haluan vain lisätietoa siitä miten diagnoosia käytännössä lähdetään tekemään.


      • ljertyuiäölkjhg

        Vaikka menemällä neurologille puhumaan epäilystä.
        Jos neurologi epäilee samaa, sitten varmaan lähetetään tutkimuksiin.
        Ehkä se riippuu paikasta miten ne menee. Psykologisia testejä, haastatteluja, vanhempien haastatteluja jos mahdollista, lääkärin kanssa keskustelua, mahdollisesti lääkärille voi kirjoittaa elämäntarinan. ..jne...
        täytetään erilaisia kyselyjä jne. Tuo on mitä minä olen asiasta nähnyt.


    • Onnellinenkummajainen

      Ennen aikaan suvaittiin paremmin erilaisia ihmisiä. Nyt ollaan kovin tiukkapipoisia. Et toisen puolesta voi päättää tutkimuksista. Jos henkilöä ei autismin piirteet haittaa, miksi hänen pitäisi tutkituttaa itsensä? Ei autismiin ole lääkettä. Pitää vaan yrittää tulla toimeen suvaitsemattomien ihmisten kanssa.

      • lkjhgfdsasdfghj

        Riippuu niin paljon kunkin sosiaalisesta tilanteesta.
        Ei aina ole huono vaikka joku toinen ehdottaisikin tutkimuksia.
        Lääkärikin ehkä helpommin suhtautuu vakavammin, jos epäily on jonkun muun kuin omasta aloitteesta.


      • Puoskarit

    • sdfghjklöä

      Hukuttaudu mereen. Esim. Suosittelen.

      Mitä oikeasti vittua tänne tulet jauhamaan kun et autismista mitään edes tiedä. Elikkäs? Niin, että miksi? Toki ilmaista itseään saa jokainen. Tiettyyn rajaan asti.

      Saa puhua asioista, mutta KANNATTAA yrittää puhua asioista RAKENTAVASTI, vaikka edes välillä. Ja jos ei ole edes ASPERGER diagnoosia. Tai vaikka olisikin.

      Voisitteko te, joilla ei diagnoosia ole eikä sitä tule, jossain vaiheessa lopettaa paskanjauhantanne, joka johtuu katkeruudestanne? Voitteko vaiko ette?

    • diagnoosista_hyötynyt

      Miksi tutkituttaa itsensä? Heh. Siksi. Minä Esim. olen tullut diagnoosini vuoksi oikeinymmärretyksi. Eli siksi.

    • guruko
      • mnbmmn

        Mistä se pomosi sai tietää sinun olevan autistiseksi diagnosoitu? Työpaikalla ei ole pakko kertoa sairauksistaan tai muustakaan omaan terveyteen liittyvästä. Vai oletko kokenut tulleesi työpaikallasi kiusatuksi ja sen vuoksi tuonut jossakin vaiheessa esille oman autistisuutesi?
        Kirjoittamasi pomon sitaatti viittaa hienoiseen ironiaan, jolloin siinä ilmeisestikään pointtina ei ole ollut se itse autismi, vaan työpaikan muut ongelmat joko henkiöiden välillä tai työtehtävissä. Tosin oikeasti en usko, että sanatarkasti juuri noin olisi yksikään esimies mennyt sanomaan.


    • MielikkiMeitsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      24
      4465
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe