Mitä hyötyä on jos asettaa chromiumin oletus selaimeksi
Firefoxin asemesta? Käyttis on Ubuntu 16.04
Chromium oletusselaimeksi
8
152
Vastaukset
- efwefwefwefefwwfe
Ei mitään. Firefox on paremmin "integroitu" ubuntuun. Liekkö Chromium tukee snap appsejakaan..
- oletusselain
Mitä on snap appsit?
Olen kai liian vanha kun en ymmärrä nykykieltä:( - ewfwefwefew
oletusselain kirjoitti:
Mitä on snap appsit?
Olen kai liian vanha kun en ymmärrä nykykieltä:(Snapsit :) Kirjoita päätteelle snap find . Asenna jokin snap komenna
sudo snap install appsin-nimi. Asennuksen jälkeen löytyy ohjemista.
Tuolla lisää
http://www.howtogeek.com/252047/how-to-install-and-manage-snap-packages-on-ubuntu-16.04-lts/?PageSpeed=noscript
Niin ja pitää olla ubuntu 16.04.
- sdfdfsdfdf
Chromium tukee suoraan kahden sormen nipistys ja muita eleitä kosketusnäytöllä. Sen vuoksi vaihdoin firefoxin chromiumiin.
- qwdqwdqwdqwdqwd
Firefoxiin tarvittava lisäosa niin jopa toimii. Helppo myös käsin säätää http://blog.gnu-designs.com/solved-correctly-working-pinchzoom-and-multitouch-gestures-in-firefox-on-mac-os-x/
- ubuntuthebest
Hypistelijöille Ubuntussa on oletuksena Chromium pohjainen "Selain".
- mikä_ei_toimi
Oletusselaimella ei juuri ole merkitystä. Minun tietokoneessa on neljä selainta ja kaikki toimivat, riittää kun käynnistää haluamansa selaimen.
Kyllä yksi selain on oletusselain, mutta se ei estä muita selaimia toimimasta.
Selaimia on: Firefox (uusin versio 46) , Chromium, Midori ja Dillo-3. Kaikki toimii toistaan riippumatta.
Käytän aina sitä selainta joka oman kokemuksen mukaan näyttää parhaiten toimivan haluamallani nettisivulla. Kaikki nettisivut ei toimi kunnolla kaikilla selaimilla.
Näin nettisivuissakin on eroja eli toimivuusongelmat ei aina tule selaimesta vaan huonosti toteutetuista nettisivuista. (kaikenlaiset puupäät pääsevätkin tuottamaan nettipalvelujen sivuja)
PS. Tämä Suomi24.fi sivustokin toimii välillä varsin huonosti. Ei todellakaan parasta toimivuutta.- mactheback
Lisäisin tuohon vielä QupZilla, Opera, Vivaldi, ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425821Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464322SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593219SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502413Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?342295Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422059En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81134