Mitä hyötyä on jos asettaa chromiumin oletus selaimeksi
Firefoxin asemesta? Käyttis on Ubuntu 16.04
Chromium oletusselaimeksi
8
133
Vastaukset
- efwefwefwefefwwfe
Ei mitään. Firefox on paremmin "integroitu" ubuntuun. Liekkö Chromium tukee snap appsejakaan..
- oletusselain
Mitä on snap appsit?
Olen kai liian vanha kun en ymmärrä nykykieltä:( - ewfwefwefew
oletusselain kirjoitti:
Mitä on snap appsit?
Olen kai liian vanha kun en ymmärrä nykykieltä:(Snapsit :) Kirjoita päätteelle snap find . Asenna jokin snap komenna
sudo snap install appsin-nimi. Asennuksen jälkeen löytyy ohjemista.
Tuolla lisää
http://www.howtogeek.com/252047/how-to-install-and-manage-snap-packages-on-ubuntu-16.04-lts/?PageSpeed=noscript
Niin ja pitää olla ubuntu 16.04.
- sdfdfsdfdf
Chromium tukee suoraan kahden sormen nipistys ja muita eleitä kosketusnäytöllä. Sen vuoksi vaihdoin firefoxin chromiumiin.
- qwdqwdqwdqwdqwd
Firefoxiin tarvittava lisäosa niin jopa toimii. Helppo myös käsin säätää http://blog.gnu-designs.com/solved-correctly-working-pinchzoom-and-multitouch-gestures-in-firefox-on-mac-os-x/
- ubuntuthebest
Hypistelijöille Ubuntussa on oletuksena Chromium pohjainen "Selain".
- mikä_ei_toimi
Oletusselaimella ei juuri ole merkitystä. Minun tietokoneessa on neljä selainta ja kaikki toimivat, riittää kun käynnistää haluamansa selaimen.
Kyllä yksi selain on oletusselain, mutta se ei estä muita selaimia toimimasta.
Selaimia on: Firefox (uusin versio 46) , Chromium, Midori ja Dillo-3. Kaikki toimii toistaan riippumatta.
Käytän aina sitä selainta joka oman kokemuksen mukaan näyttää parhaiten toimivan haluamallani nettisivulla. Kaikki nettisivut ei toimi kunnolla kaikilla selaimilla.
Näin nettisivuissakin on eroja eli toimivuusongelmat ei aina tule selaimesta vaan huonosti toteutetuista nettisivuista. (kaikenlaiset puupäät pääsevätkin tuottamaan nettipalvelujen sivuja)
PS. Tämä Suomi24.fi sivustokin toimii välillä varsin huonosti. Ei todellakaan parasta toimivuutta.- mactheback
Lisäisin tuohon vielä QupZilla, Opera, Vivaldi, ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892